Bilgisayarım boştayken birden fan aşırı çalışmaya başlıyor

Bilgisayarda bir şey yaparken herhangi bir sorun yok. Fan sesi gelmiyor. Ama bilgisayarın başından kalkıyorum. Bilgisayarda açık hiç bir program yok. bir kaç dakika sonra fan deli gibi çalışmaya başlıyor. Sanki uçak havalanıyormuş gibi fandan ses geliyor. Bilgisayarın başına oturuyorum. Fareye dokunur dokunmaz fan sesi kesiliyor.

Bilgisayarımda acaba virüs mü var?

Not: Windows 10 kullanıyorum.

alivecan alivecan (337)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarında fanın çok çalışması demek işlemcinin çok çalışması anlamına gelir. Bu durumda işlemciyi çok çalıştıran uygulamayı bulman lazım.

    1. Windows + Shift + ESC tuşlarına bas. Bu kombinasyon görev yöneticisini karşına getirecektir.
    2. Burada İşlemler sekmesine tıkla
    3. Daha sonra Ad, Durum, CPU gibi giden sütünlarda CPU sütununa tıkla ve işlemleri işlemci kullanımına göre sırala
    4. Görev yöneticisi bu şekilde açık kalsın.

    Daha sonra bilgisayarda işlem yapmayı bırak. Görev yöneticisini izle. Fan çok çalışmaya başladığında en çok CPU hangi program kullanıyor göreceksin.

    Bana kalırsa anlattıklarından sorun Windows Defender kaynaklı olabilir. Çünkü Windows Defender bilgisayar boşta kaldığında, bilgisayarda çalışılmadığında virüs taraması gerçekleştirir. Bu da CPU nun fazla çalışmasına ve dolayısıyla fanın çok çalışmasına sebep olur. Eğer görev yöneticisinde  Antimalware Service Executable uygulaması CPU yu aşırı kullanıyorsa bu Windows Defender demektir. Panik yapmana gerek yok. Normal bir virüs taraması gerçekleşiyor anlamına gelir.

    hakan hakan (15424)
    5 yıl önce cevaplandı

    • Antimalware Service Executable mış sorun. Bu virüs mü var demek? Normal mi? alivecan 5 yıl önce