Bilgisayarım çok geç açılıyor

Bilgisayarım çok geç açılıyor. Windows 10, 2gb nvidia gtx 950m ekran kartı, 750gb hard disk, 12gb ram var. Bu sorunu da halledersem tadından yenmeyecek, arada bir de disk kullanımı %100'lere varıyor öneriniz var mı? msconfigten her şeyi kapattım ama ne fayda.

bozkurt0019 bozkurt0019 (5)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bende ilk w10 a yükselttiğimde aynı sorunla karşı karşıya geldim pek ekran kartıyla alakası olduğunu düşünmüyorum benimkide ekran kartı  1 gb geri w7 ye dönüp belli bi süre geçtikten sonra  bikez daha w 10 yükseltmiştim sorun hallolmuştu bilgisayarın yükseltmemi yoksa sıfır kurulummu

    abdulbaki abdulbaki (75)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Sıfır kurulum bozkurt0019 7 yıl önce
    • W10 driverlari bazen kendisi bulup yüklemiyo driverların yüklü olduğundan emin ol ve denetim masasından hızlı başlangıç açık degilse aç zamanla düzelecektir güncellemeleri yükleyerekte sorunun düzelebilir bilgisayar herseyi yerine oturtana kadar beklemeni tavsiye ederim güncellemeler filan iste olmazsa tekrar yardım istersin bizde elimizden geldiğince yardımcı oluruz abdulbaki 7 yıl önce

    Cihaz 5400 RPM bir mekanik disk ile gelmiş olabilir. Bu yüzden yavaşlık hissedebilirsin.

    Güçlü bir cihaz kullanıyorsun. İmkanın var ise şimdi, yok ise daha sonra mutlaka SSD al.

    Ek olarak sisteme Windows 10'u UEFI bir şekilde kurarsan açılış kapanışlar daha hızlı gerçekleşir.

    Windows 10 UEFI destekli olarak nasıl kurulur?

    Bence mutlaka SSD almalısın. Hangi SSD'yi almalıyım? Dersen yeni bir soru sorabilirsin.

    brsozl brsozl (1961)
    7 yıl önce cevaplandı

      Bilgisayarında derin bir disk taraması yaptınmı? Komut istemi yönetici olarak açılarak sabit diskin C: ve varsa diğer bölümleride /f /r komutlarıyla taranmalıdır ( chkdsk c: /f /r , chkdsk d: /f /r gibi...).

      temmuz temmuz (12505)
      7 yıl önce cevaplandı

      • c yi yaptm %14 te kalıyor ilerlemiyor bozkurt0019 7 yıl önce
      • Diskin problemli (bed sektörlü olabilir), bu sebeble denetleme sırasında beklemeler/takılmalar olabilir. Ama sabırla beklemek lazım. Zira eninde sonunda ilerleme olacak ve tamamlanacaktır. Mesela % 14'te yarım saaat, bir saat bekler ve sonrada belki ilerleme aniden % 80'lere, % 90'lara yükselir. Sabretmek lazım.. Başkada yolu yok zaten. temmuz 7 yıl önce