Bilgisayarım çok yavaş çalışıyor.

Bilgisayarımda son sıralar anlayamadıgım bi yavaşlama var.. sebebini bi türlü çözemedim.. yazılımsal donanımsal bütün temizlikleri falan tamamdır... gereksiz ne varsa siliyorum zaten sürekli ama çözemedim yapabileceğim alternatif seçenekler varmıdır ?

cevaplar için şimdiden teşekkürler

pc bileşenlerim

MSI 970A-G46-Amd Phenom x4 955 Black Edition 8mb Cache-Powercolor HD4850 1GB 256Bit GDDR3 DX10.1-4GB(Tek)1600Mhz CL9 Dual Kit-Western Digital 640GB Cav.Blck.(7200rpm/64Cache)-CMP-350 500W Cooler M. Kasa-Pioner DVR-S19LBK 24XDOUBLE LAYER LABELFLASH DVD-Win7Ultimate64Bit

bthnkaratas bthnkaratas (1)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    AMD oldum olası sevmemişimdir. Görev yönetisinden baktığınız zaman işlemci veya rami %60'ın üzerinde kullanan bir işlem görüyor musunuz?

    Düşük bir ihtimal de olsa sabitdisk üzerindeki sorunlar performans kaybına sebep olabilir. Bu sorular donanımsal veya yazılımsal olabilir. Yazılımsal sorunları disk taraması ile çözebilirsiniz.

    CHDKDSK komutu ile bad sector yani bozuk alan varsa düzeltebilirsiniz

    1. Arama bölümüne CMD yazın, arma sonucunda listenen CMD.exe sağ tuşla tıklayın. Yönetici olarak çalıştırı seçin.
    2. Komut isteminde chkdsk   /r yazın ve enter tuşuna basın. Yeniden başlatıldığında tarama yapılsın mı sorusuna E'ye basarak onay verin.
    3. Bilgisayarı yeniden başlatın. Windows 7 otomatik olarak disk taraması gerçekleştirecektir.

    Fakat donanımsal sorunlarda sabit diski değiştirmeniz gerekebilir.

    Donanım olarak Windows 7 için gayet iyi görünüyor.

    Öncelikle bilgisayarın performansı iki temel üzerine kuruludur.

    Birincisi yeterli donanım (bellek, işlemci, sabitdisk)

    Diğeri bu donanım üzerinde çalışacan uygun yapılandırılmış bir işletim sistemi.

    Daha hızlı bir bilgisayar için öncelikle şunlara dikkat edin:

    1. Gereksiz program yüklemeyin.
    2. Programları yüklerken Custom yani özel kurulumu seçin. Böylelikle Potansiyel olarak istenmeyen yazılımların bilgisayarınıza yüklenmesini engellersiniz.
    3. Bilgisayarınızda az bellek ve işlemci kullanan antivirüs kullanın (AVAST tavsiye edilir)
    4. Belli aralıklar ile bilgisayarınıza bakım yapın (15 günde 1 gibi)

    Benim için bir bilgisayarda mutlaka olması gereken yazılımlar:

    1. Avast antivirüs (ücretsiz sürümünü kullanıyorum)
    2. Malwarebytes anti-malware (ücretsiz versiyonunu kullanıyorum) MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır?
    3. Dr.Web antivirüs (ücretsiz) Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?

    Bu yukarıda saydığım programlar birlikte çalışabilir. Avast aktif koruma sağlar. Yani sürekli çalışır. Düşük bellek kullanması büyük bir avantaj.

    Malwarebytes anti-malware bir malware yani virüs, trojan, rootkit gibi zararlılara karşı kullanabileceğiniz, avat gibi sürekli çalışması gerekmeyen bir yazılımdır.

    Dr.Web ücretsiz ve kurulum gerekmeyen bir antivirüs programıdır. Çifte kontrol için tavsiye ederim.

    Hiç bir antivirüs programı tam koruma sağlamaz bu sebepten çifte kontrol önemlidir.

    15 günde 1 Malwarebytes anti-malware ile ve Dr.Web antivirüs ile bilgisayarınızı tarayın. Ayrıca potansiyel istenmeyen yazılımlara karşı ve reklam yazılımlarına karşı Adwcleaner kullanın Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?

    Donanım sürücülerini düzenli aralıklar ile güncelleyin, daha doğrusu güncellemesi var mı kontrol edin.

    Driver Booster nedir? Driver Booster ne işe yarar? bu işi izin adınıza yapacaktır.

    Gereksiz servis ve programları kapatın.

    Windows Başlanğıcında açılan yazılımları kaldırın.

    1. Başlatı tıklayın.  Çalıştır ya da Programları veya dosyaları ara bölümüne msconfig yazın enter tuşuna basın.
    2. Sistem Yapılandırması Genel sekmesinde Başlangıç Ögelerini Yükle çek işaretini kaldırın.
      Sonra Tümünü Devre Dışı Bırak tıklayın.Bilgisayar kapanmıyor - Sistem Yapılandırması
    3. Hizmetler sekmesini tıklayın. Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle işaretleyin.Bilgisayar kapanmıyor  - Hizmetler
    4. Uygula butonuna basın Sonra Tamam tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

    Yukarıdaki işlem gereksiz programları ve servisleri kapatacaktır.

    Donanım olarak tek dikkatimi çeken bilgisayarınızda yüksek bir performans istiyorsanız SSD disk kaçınılmaz.  Eğer imkanınız varsa en azından işletim sisteminin olduğu diski SSD alın.

    Donanım biriminde mekanik olarak şuan sadece sabitdisk kaldı. İşlemci ve Ram hızına maalesef yetişmesi mümkün değil. Fakat SSD sabitdiskler inanılmaz performans artışı getiriyor.

    Yazılım olarak yapabileceklerinizi yukarıda yazdım umarım faydası olur.

    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

      amd yi oldum olası sevmeme nedeniniz sanırım intel takıntısı bi insanınız ondan olabilir.Görev yöneticisinden baktıgım zaman yüksek düzeyde ram ve cpu kullanan işlem yok. orjinal kaspersky i-s 2013 programım var ve taratmış bulunmaktayım. zaten düzenli olarak kaspersky pure cd ilede taratırım.CHDKDSK komutu ve hd tune ile tarattım harddisklerimde bad sector yoktur(program sonuçlarına göre) işletim sistemimde win7 ultimate x64 ve çok memnunum... hiç bı sıkıntısı yokken bi anda yavaşlamaya başladı uçak gibi çalışan pc..

      hızlandırmak için verdiğiniz seçeneklerede cevabımı sırasıyla veriyim

      1.gereksiz programları kardeşim bile yüklese anında kaldırırm temizlerim.

      2.evet programları yüklerken özel seçeneğini seçerim çünkü önerileni seçtiğimizde ne var ne yok yüklüyo toolbarlar falan bunlar sıkıntı oldugundan tabiki özel seçiyorum.

      3.işte bu biraz sıkıntı ben kaspersky is 2013 kullanıyorum bu biraz fazla kullanıyor ama diğer programlara güvenim sıfır  oyüzden kis tercihimdir.

      4.pc bakımını 3-4 haftada bir yapıyorum yaptıgım işlemse ; harici hardiskim dahil yazılımsal bi temizlik ve kasamın içinin donanımsal temizliği.. 2 ayda birde hava basıyorum tertemiz oluyo.. bu arada ısınma konusundada sıkıntım yok işlemcimde zalman sogutucu kuzey köprümdede xıgmatek sogutucu bulunuyo.

      olması gereken yazılımlara gelirsek 3 üde yok ccleaner kullanıyorum bi tek.. gerektiği zaman ise malware kullanıyorum.

      driver güncellemek için özellikle bi program kullanmıyorum bunun sebebinide bilmiyorum.aklıma geldiği zaman veya 3-4 haftada yaptıgım bir yaptıgım bakımlarda driverlarıda kontrol ediyorum.

      gereksiz programlarda msconfig konumundan kapatıldı.. başlangıçdada kapalıdır

      en son kısıma gelicek olursak

      zaten çok yüksek bi performansı varken bi anda düşüş yaşadı bilgisayarım. anlayamadıgım tek şey bu maalesef.ssd evet istedim ama almadım. gerçekten çok etkilerdi ama almadım.

      bu kadar uğraşmış cevap vermişsiniz elinizi yormuş zamanınızı bana harcamışsınız.. bunun için çok teşekkür ediyorum hakkınızı helal edin.. hayırlı geceler

      bthnkaratas bthnkaratas (1)