Bilgisayarım'da Çok Büyük Derece De Kasma Var.

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar.

Bilgisayarımda daha 3-4 saate kadar hiç bir şey yokken,birden bire bilgisayarımda büyük bir derecede kasma meydana geldi.Hiçbir şey indirmedim,kurmadım.Bilgisayarımı AdwCleaner/Ccleaner/Advanced System Care 8/Malwarebytes Anti-Malware ile taradım.Ekran kartı sürücülerime baktım,ikiside güncel.Bilgisayar özelliklerimi söyleyecek olursam da ;

İntel HD Graphics 3000/Nvidia GeForce 540M Ekran kartları,

İntel Core İnside i5 İşlemci,

4,00 GB Ram,

64 Bit İşletim Sistemi,

Windows 7 Professional.

Bilgisayarımda öyle büyük özellik isteyen oyun yok.Sadece FPS Oyunu Minecraft var.Onda da 250-270 civarı FPS alıyordum.Bu olay meydana geldikten sonra 100-110 Civarlarına düştü.

Mause'yi oynatıyorum birden kayboluyor,birden oraya buraya ışınlanıyor.Başlat da bir şey aramak istediğimde 10-15 saniye de kendine geliyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkür ederim. :)

ahmetsamil ahmetsamil (268)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    İlk yapmanız gereken görev yöneticisinden işlemci kullanım durumunu kontrol etmelisiniz.

    CTRL + SHIFT + ESC tuşlarına basın. Görev Yönetici açılacaktır.

    İşlemler sekmesinde çalışan işlemleri CPU yani işlemci kullanımına göre sıralayın. Daha sonra işlem yapmaya devam edin. Kasma olduğunda hangi işlem CPU'yu en fazla kullanıyor kontrol edin.

    Eğer işlemlerde CPU ile ilgili bir sorun yoksa, CPU kullanımları normal fakat bilgisayar takılıyor veya donuyorsa o zaman Harddisk yani sabitdiskte sorun olabilir.

    Bu sorun dosya sistemindeki bir bozulmadan kaynaklanabileceği gibi fiziksel bir sorundan da kaynakalabilir.

    Böyle bir durumda bir disk taraması yapmanızda fayda var:

    1. Komut istemini yönetici olarak çalıştırın.
      Windows 8'de komut istemi yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
      Windows 7'de komut istemi yönetici olarak nasıl çalıştırılır?
    2. Komut isteminde şu komutu uygulayın:
      chkdsk /r /f
    3. Tarama başlangıçta başlasın E/H gibi bir soru sorarsa E diyerek onay verin.
    4. Bilgisayarı yeniden başlatın ve taramanın başlamasını bekleyin.

    Ayrıca gerçek zamanlı bir antivirüs programınız çalışıyorsa (Nod 32, Avast, AVG, Trend Micro vs gibi) bunu devreden çıkartın ve bu şekilde çalıştırmayı deneyin.

    Bazen antivirüs programlarının yaptığı tarama işlemleri donmalara sebep olabilir.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Söylediklerinizi uyguladım.Fakan herhangi bir değişme gözleyemedim. Görev Yöneticisinden CPU'ya gelecek olursak ; CPU'yu 98'lik dilimle Sistem Boşta harcıyor, CPU Kullanımı ise : %5-6-7 civarlarında geziniyor. Yorumunuz için teşekkür ederim.Yorumlarınızın devamını bekliyorum.Sorun çözülmediği için. ahmetsamil 9 yıl önce
    • İşlemciyi kullanan bir işlem yoksa ,sistem geri yükleme ile sorundan önceki bir tarihe dönmeyi deneyebilirsiniz. murat 9 yıl önce
    • Zamanını alıyorum sağol ama sistemimi daha yeni bir önceki haline yükledim zaten.Az da olsa düzelme oldu. ahmetsamil 9 yıl önce
    • Tüm bunlara rağmen düzelme olmazsa, temiz yükleme yolu görünüyor. murat 9 yıl önce
    • Temiz yükleme yolu derken?Açıklar mısınız biraz,anlayamadım. ahmetsamil 9 yıl önce
    • Önce format, sonra Windows kurulumu daha sonrada Windows güncellemeleri ve sürücü yükleme işlemi. murat 9 yıl önce
    • Teşekkür ederim. ahmetsamil 9 yıl önce