Bilgisayarım durduk yere başkaları tarafından kontrol ediliyor.

Arkadaşlar daha bugün kardeşim bilgisayarı açtığında masaüstünde birilerinin  fare ile işlemler yaptığını görmüş.

Sizce ne yapmalıyım ? Format şart mıdır ? Bu arkadaş ne amaçla sıradan bir bilgisayar kullanıcısının bilgisayarına sızıyor ? Kapalı haldeki bilgisayarımı açmayı nasıl becermiş ? Deep freeze kullansaydım bu gibi durumların önüne geçmiş olacak mıydım ?

Şimdiden sorularımı cevaplayacak olan arkadaşa teşekkür ediyorum.

azak azak (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Format şart değil. Fakat teknik konularda yeterli değilseniz ve bilgisayarda önemli bir veriniz yoksa format atabilirsiniz.

    Bilgisayarınıza truva atı veya rootkit bulaşmış olabilir. Bu programlar kısaca RAT olarak adlandırılır ve başkalarına bilgisayarınızın uzaktan kontrolüne imkan verir.

    RAT denilen  programlar genelde antivirüs ve antimalware yazılımlar ile tespit edilebilir, temizlenebilir.

    Eğer bilgisayarınıza truva atı bulaşmış ise kötü niyetli kişiler bunu hedef gözetmeksizin tespit edebilir ve bilgisayarınıza erişebilir. Çoğu zaman bu işlem veri çalmak veya bilgisayarınızı başka bir siber suç için köle bilgisayar olarak kullanmak için yapılır.

    Örneği kötü niyetli bir kişi bilgisayarınıza sızar ve bilgisayarınızın gücünü kullanarak başka bir web sitesine veya devlet kurumuna saldırmak için kullanabilir.

    Bu kötü niyetli kişilerin genel amacı köle bilgisayar toplulukları oluşturmaktır. Yani siz özel olarak seçilmediniz.

    Bilgisayarınız kapalı değil uyku halinde ise uzaktan bir sinyal ile bilgisayarınızı açmaları da mümkündür.

    Deep Freeze denen program bu tür yazılımlara önlem için kullanılabilir. Sonuç olarak bilgisayarı yeniden başlattığınızda ilk kurulu hale gelecek ve bir truva atı bulaşmış ise bu yazılım silinecektir.

    Yine düzenli güncellenen antivirüs programı ve firewall kullanmak çözüm olabilir.

    Önerim:

    Önce virüs taraması yapın. Eğer çözüm olmaz ise yedek alın ve bilgisayarınızı formatlayın.

    Virüs taraması için şu programlardan yararlanabilirsiniz:

    Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?

    Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?

    Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır?

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?

    Sırası ile bunlar ile tarayabilirsiniz.

    alattin alattin (16999)