Bilgisayarım HDD'yi hiçbir yerde görmüyor

Seagate marka 1 TB HDD vardı. Sistem SSD'ye kurulu ve bir gün pat diye HDD görünmemeye başladı. Diske güç gidiyor ve dönüyor fakat hiçbir şekilde bilgisayara bağlı olduğuna dair bir bulgu yok. Disk Yönetimi, Aygıt Yöneticisi, BIOS dahil olmak üzere hiçbir yerde görünmüyor. Tek dikkatimi çeken, PC açılırken siyah ekranda donanımların ismi geçerken model numarası yazıyor ve açılır açılmaz Aygıt Yöneticisine girdiğimde depolama listesinde adı gözüküyor ve üzerine tıkladığımda bu aygıt düzgün çalışıyor yazıyor. Ama Bilgisayarım da yine görünmüyor. Ayrıca 1-2 dakika sonra Aygıt Yöneticisinden de kayboluyor. HDD benim içn önemli değil en azından içindeki verilerimi almak istiyorum.

shuj shuj (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Problemin HDD'de olup olmadığını tespit etmek gerekiyor öncelikle. Eğer imkanınız varsa başka bir bilgisayara takın veya harici hard disk kutunuz varsa ona takıp bilgisayarınıza kablo ile bağlamayı deneyin. Problemin devam edip etmediğine bakılır ve o yoldan ilerleyerek çözüm üretmeye çalışabiliriz.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Haklısınız o zaman ilk iş olarak başka bir pc de deneyip sonucu buraya yazacağım shuj 6 yıl önce
    • Şimdi aklıma geldi de elimde sata usb çevirici adaptör var dün onunla denemiştim ama sonuç yine aynıydı shuj 6 yıl önce
    • Yine de başka bir bilgisayarda denemenizi tavsiye ederim. Çeviricide sorun olma ihtimali de yok değil sonuçta @shuj omercik 6 yıl önce
    • Hdd yi at kardşm hayır gelmez :))) ses1842 6 yıl önce
    • @ses1842 içindekiler olmasa zaten hiç uğraşmam. aile fotografları vs önemli veriler mevcut. shuj 6 yıl önce

    BIOS ortamında bile görünmüyorsa harddisk sorunlu olabilir. Sorunlu harddisklerden de veri kurtarmak çok zordur. Normal kullanıcılar yapamazlar ancak veri kurtarma merkezlerinde harddisklerin içi açılarak plakalarına vs. erişilirek belki yapılabilir. Ancak bu da oldukça pahalı olacaktır.

    Harddiskinizi tekrar yeniden başlatarak ısrarla gözüküp gözükmediğini kontrol edin, sata kablolarını değiştirin slotu değiştirin ve tekrar deneyin. Eski veya çalışmayan harddisklerde anlık çalışır vaziyette olma ihtimali olabilir. Ama BIOS ortamında görünmeyen diskten pek fayda gelmez gibi .

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Defalarca denedim malesef olmadı artık tek çarem aliexpressden pcb kart devresini satın alıp değiştirmek. En azından içindekilere erişip kurtaracak kadar çalışşa yeter benim için. Tabi önce devre kartını söküp bakmam gerekecek yanma varmı herhangi bi yerde diye shuj 6 yıl önce