Bilgisayarım ilk açıldığında çok kasılıyor sebebi ne olabilir? bu durumu nasıl aşabilirim?

Bilgisayarım başlıkta belirttiğim gibi çok kasılıyor ve yaklaşık ilk aşılıştan itibaren 10-15 dakika bu durum devam ediyor sonra gayet hızlı şekilde çalışmaya devam ediyor. İnternette dolaşırken veya herhangi harici diskten virüs bulaşması çok zor gerekli önlemlerimi aldım, bilgisayarımda ağır diyebileceğim fazla alan kaplayan programlar var sebebi bunlar olabilir mi? benim aklıma gelenleri belirtmek istedim bu durumu nasıl aşabilirim?

Düzeltme/Ekleme

"Cihazım notebook ilk aldığımda freedos aldım cihaz üzerinde de teknik bilgiye ve yazılım olarak yeterli bilgiye sahibim cevablarınız için şimdiden teşekkür ederim."

msbcbc msbcbc (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Merhaba bilgisayarınız desktop mu yoksa laptop mu bilgisayarıon açılışta yavaş olması desktop için açıklıyorum işlemcinin belirli bi sıcaklıga gelmesi gerekiyo turbo moduna geçmek için fanlarınızda bir arıza olabilir eğer sistem stabil çalışmıyor ise işlemciniz aşırı ısınır bu süreçte 10 -15 dk yı bulur yaptgınız işlere göre ısındıktan sonra fan turbo moduna geçer ve daha yüksek devirle işlemciyi sogutmaya başlar bu sebeple işlemci fazla ısınmadan belli sıcaklıklarda çalışır ve  size hızlı gelir bilgisayarınızda virüs trojen malware olmadıgını belirttiniz eğer teknik bilginiz var ise kasayı açınız içini tozunu (elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesi hariç) farklı bir üfleme makinasıya içinin tozunu temizleyniz ardından işlemci sogutusunu yerinden çıkarınız ve termal macun muhtemelen kurumuştur termal macunu  değiştriniz tüm bilgisayarcılarda mevcuttur tedarik edebilirsiniz eğer fan sesli çalışıyor ise makina yağı ile yağlayınız baktınız bu iş çok karmaşık geldi size en yakın bilgisayarcıya götürünüz cüzi miktar karşılgında iç teizlik ve iç bakım yaptrınız işlem sonucunda düzelir bilgisayarınız...

    Laptop için ise bilgisayarınızın fan çıkışı eski modellerde allta idir yeni modellerde sol yan veya ekran arkasındadır eğer kasanızı açabiliyorsanız açınız ve fan çıkışı göreceğiniz gibi yaklaşık bir cm  kalınlığında tozla sıkışmıştır bunu şöyle anlarsınız bilgisyarın fan çıkışını çalışırken avucunuzu koyunuz 1 dakika kadar sonra eliniizi çekip koklayınız burnunuza gelen koku yanık ve tozumsu ise elinize gelen havada aşırı sıcak ise belirttiğim toz yıgını sogutucu ızgara çıkışını kapatarak makinanın yavaş çalışmasına neden olur eğer dediğim gibi teknik bilginiz yoksa en yakın bilgisayarcıya götürünüz ve açtırıp temizletiniz sorun düzelir

    eğer güvenemiyorsanız bilgisayarcılara Kadıköy yazıcı oğlunda BRC NOTEBOOK var güler yüzlü ve temiz dürüst bir şirket olarak bilnir tavsiye ederim..

    durumunuza göre yorum yazınız yardımcı olmaya çalışırım
    Saygılarımla...

    laboustasarim laboustasarim (693)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Cihazım laptop teknik bilgim var düzenli olarak da kendim temizliğiyle ilgileniyorum cevabınız için teşekkür ederim. msbcbc 9 yıl önce

    Benzer bir durumu ben de yaşamıştım. Virüs ve benzeri sorunlar yoksa sabitdisk ile ilgili bir problem olma ihtimali var.

    Hiç temiz kurulum yaptınız mı? Bilgisayarı formatladıktan ve sürücüleri yeniden yükledikten sonra açılış normale dönüyor mu kontrol ettiniz mi?

    Sizi yerinizde olsam yedeklerimi alır ve bilgisayarı formatlardım. Sonra Windows'u kurar. Güncellemelerini yapar ve sürücülerini yüklerdim.

    Eğer açılışla ilgili sorununuz, yavaş açılma hâlâ devam ediyorsa ilk aklınıza gelmesi gereke sabitdisk sorunu olmalı.

    Elbette bilgisayarınız açılırken yüklenen yazılımlar, örneğin antivirüs yazılımı, skype vs gibi programlar bilgisayar açılış hızını doğrudan etkiler. Bunları devre dışı bırakıp hiç denediniz mi?

    cemkara cemkara (4215)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Cihazım üzerinde teknik bilgiye sahibim yazılım cihazı ilk alırken freedos aldım ki istediğimi istediğim şekilde kendim yükleyebileyim. Format attıktan sonra da aynı problemleri yaşıyorum cevabınız için teşekkür ederim. msbcbc 9 yıl önce

    Bilgisayarın açılış performansını etkileyen yazılımsal unsurlar şunlardır

    • Windows işletim sisteminde açılışta çalışan servisler
    • Yine açılışta çalışan uygulamalar
    • Dosya sistemi üzerindeki sorunlar

    Formattan sonra bile değişen bir şey olmadığını söylemişsiniz. Bu sebepten yukarıdaki maddeler sizde olamaz.  O zaman donanımsal bir sorun / yetersizlik /sürücü sorunu olma ihtimali var.

    Windows olay görüntüleyici (Event Viewer)  kayıtlarını kontrol ettiniz mi?  Denetim Masası > Yönetimsel araçlar altından erişebilirsiniz.  Burada bilgisayar açıldıktan sonra oluşan bir hataları görebilirsiniz.

    Olay görüntüleyicide kırmızı olarak yani hata olarak bir kayıt var mı kontrol edebilirsiniz.

    Eğer imkanınız varsa (bilgisayarınızda var mı bilmiyorum, keşke marka/model) belirtseydiniz, SSD disk taktırmanız. Performans konusunda inanılmaz bir fark yarattığını göreceksiniz.

    Ayrıca işletim sistemi olarak Windows 8 açılış performansı konusunda gerçekten inanılmaz.

    hakan hakan (15424)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Cihazım hp pavilion g6 1190-st notebook serisi windows 8 geçmeyi düşünüyordum ama performans konusunda kafamda sorular vardı. msbcbc 9 yıl önce