Bilgisayarım ın RAM i 4 gb yazıyor ama parantez içinde 3.88 gb kullanılabilir diyor

bilgisayarımın reminde 4 gb yazıyor ama parantez içinde 3.88gb kullanılabilir yazıyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim

tayfunbjk tayfunbjk (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarınızda Onboard ekran kartı bulunması buna sebep olacaktır.Örneğin bilgisayarında Intel Graphics 4000-5000 gibi seri gpu kullanırsanız, GPU Ramdan belirli bir kısmı kendine ayırır.Bu durumda kullanılabilen toplam RAM değeri düşer.Örneğin şuanda kendi bilgisayarımda 8 GB RAM bulunuyor.Intel Graphics 530 grafik işlemcisi de kullanıldığından bu RAM değeri 7,88 GB olarak gözüküyor.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    7 yıl önce cevaplandı

      eğer harici ekran kartınız var ve siz bunu halen böyle görüyorsanız çözüm olarak şunu diyebilirim öncelikle 64 bit windows kurun sonrasında biosdan kuzey çipsetindeki bölümü açın düzelecektir. aynı sorunu ben asus p5b de yaşadım ve bu iki durumu yaptığımda sorun çözüldü.

      darknessksk darknessksk (1)