Bilgisayarım kapandı ve açılmıyor

Samsung markalı bir Laptop'a sahibim.

Bi şeyler izliyordum ve pc kapandı

Şimdi ise samsung yazısı ekrana geliyor

Ve daha sonra sol alt kısımda f2 setup f4 for recovery yazısı görünüyor

Daha sonra ekran beklemede masaüstü kısmı açılmıyor karanlık bi şekilde kalıyor öylece.  Ne yapmam lazım acaba

mover mover (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    F2 ile BIOS'a girilir. Önce BIOS'a girilerek F9 enter ve F10 enter yapılarak BIOS ayarları (setup) default (varsayılan) hale getirilir ve çözüm olmazsa (olmama ihtimali vardır) daha sonra istersen F4 yolundan giderek (ve yönergeleri izleyerek) bilgisayarını ilk satın aldığın haline geri getirebilirsin.

    Veya PC'de yüklü olan işletim sisteminin yükleme medyasını (DVD veya flash bellek) kullanarak laptop açılışını bunlardan başlatıp ön yükleme tamamlandıktan sonra onarım/kurtarma seçeneklerinden problemi çözebilirsin.

    Veya hiç bunlarla uğraşamam dersen PC'ye bir format çekerek yeniden işletim sistemi (windows) yüklersin.

    Edit:

    Eğer PC'ye daha önceleri format falan attıysan sabit diskteki recovery bölümü silinmiş olabilir. Belki başka bir sebeplede recovery gerçekleşememiş olabilir. Neyse, bir windows yükleme medyası ile onarım/kurtarma çözümlerini deneyebilirsin. Veya PC'ye format atarak windowsu yeniden yüklemek yolunada gidilebilir.

    Ama bunlardan önce belki bir şansın daha olabilir. Eğer Güvenli Mod'a girebilirsen problemi bu modda düzeltebilirsin (Mesela Güvenli Modda sistem geri yüklemesi yapma, sfc /scannow komutu işletme, CHKDSK disk taraması gibi falan çözümleri denersin). İşletim sistemini belirtmemişsin. Eğer Windows 7  ise PC başlatıldıktan sonra açılırken F8'i tıktıklayarak Güvenli Moda girmeyi deneyebilirsin.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Ve dayanamadım bilgisayarın içini açtım mover 7 yıl önce
    • Şimdi toparlayamadım bir mikrofon kablosu sanırım nereye takacağımı bilemedim 😄😄 mover 7 yıl önce
    • Diğerlerini de çıkardım ama onları takarım geriye fanını temizleyeyim dedim ve açtım şimdi de mover 7 yıl önce
    • Benim çözüm tavsiyelerimin içerisinde bilgisayarın içini açmak yoktu :) temmuz 7 yıl önce
    • Ben sizin yorumdan önce açmıştım mover 7 yıl önce
    • Yenice kapatma fırsatım oldu mover 7 yıl önce
    • Bilgisayarı topladım mover 7 yıl önce
    • Fanı temizledim bakalım sizin tavsiyeye uyacağım şimdi nolcak bakalım mover 7 yıl önce
    • Şu an ilkini deniyorum açılacak gibi yaptı ama emin değilim muhtemelen açılmayacak mover 7 yıl önce
    • Ekran yine aynı karanlıkta ilk işlemde dediğiniz gibi açılmadı mover 7 yıl önce
    • F4 e bastım ama takip edebileceğim hiç yönerge çıkmadı ekrana mover 7 yıl önce
    • Mesajımın altına ilavede bulundum. Yeniden bakarsın. temmuz 7 yıl önce

    Kurtarma seçeneklerini deneyin demek istiyor  kurtarma medyanız var ise  bilgisayarınıza takın ve yeniden başlatın logo gözükünce bios tuşuna aralıklarla basın siyah  ekaran gelecek burda sisizn medyanız görünür ok işaretleri ile üzeribe gelin ve entr a basın kurtarma medyanız açılacaktır ileri tıklatın onar tıklatın gelişmiş seçenekleri tıklatın burda sistem geri yükleme veya başlangıç onarma veya forma atabilirsiniz kurtarma medyanız yok ise internetten aynısını indirip USBveya DVD ye yazdırın işleme devam edin

    candan candan (4301)
    7 yıl önce cevaplandı

      Pc biosu seçemiyorum

      mover mover (1)