Bilgisayarım kendi kendini yeniden başlatıyor?

Bilgisayarım kendi kendini yeniden başlatıyor.Çözümünü bilen varsa.Lütfen söylesin.(ACİL LÜTFEN YARDIM EDİN)

trprogamer trprogamer (1)
8 yıl önce sordu

  • Galiba hiç kimse yardım etmeyecek:( trprogamer 8 yıl önce
  • Nerden anladın? Henüz bir saat bile geçmeden?.. :) temmuz 8 yıl önce
  • Detaylı bir cevap yazacağım, şuan yoldayım murat 8 yıl önce
  • :) temmuz 8 yıl önce
  • Ben sabırsız bir insanım ve bu konu gerçekten çok acildi cevap yazanlara da teşekkür ederim. :D trprogamer 8 yıl önce

Toplam 2 Cevap

İşlemcin fazla ısınıyor olabilir? PC'yi açıp fanları ve içindeki toz durumunu kontrol etmeli, gerekiyorsa düzeltmeli/temizlemelisin.

Bu günlerde havalar çok sıcak. PC'nin çalışma ortamının havadar ve serin olmasını sağlamalısın. Laptop ise bir soğutucu altlık tedarik ederek onunla kullanmalısın. Desktop ise bir vantilatör karşısında çalıştırmak faydalı olur, işe yarar.

Bunlar çözüm olmazsa -kendin beceremeyeceksen eğer- bir teknik servise götür ve işlemcinin termal (soğutucu) macununu yenilet.

temmuz temmuz (12505)
8 yıl önce cevaplandı

Bunun birçok sebebi olabilir.Bilgisayarınızda zararlı yazılım olabilir veya bilgisayarınızda donanımsal bir nedenden dolayı yeniden başlatma görülebilir.Sorunun nedenenini tam olarak bilmediğimiz için iki şekilde çözüm yöntemi uygulamak daha sağlıklı olacak gibi.İlk olarak Yazılım probleminizi çözmeye çalışalım daha sonra Donanımsal bir probleminiz varsa onu çözmeye çalışalım.Donanımsal bir yeniden başlatmadan sonra bilgisayar genelde bir BlueScreen hatası verir.Hatanın ayrıntısına baktığınızda hata kodunu görebilirsiniz.Hata koduna göre donanımsal problemi belirlememiz daha kolay olur.Eğer böyle bir hata alıyorsanız lütfen hata kodunu mesajınıza ekleyiniz.

-- Ayrıca yeniden başlatmanın en çok görülen nedenlerinden biride fazla ısınmadan görülen başlatmadır.Eğer üstteki Yazılım ve Donanım(BlueScreen hatası) almadan başlatma görüyorsa sorunun nedeni olarak ısınma üzerinde durabiliriz.

Yani yapacağımız sıralama;

-Yazılım sorununu çözmek

-Donanım sorunu için BlueScreen koduna bakmak (Cevap için BlueScreen Kodunu vermeniz gerekiyor)

-Her ikiside değilse sıcaklık sorununa bakmak

İlk olarak yazılımsal nedenden dolayı hata alıyorsanız bu sorunu halledelim.Temizlik için 2 program kullanacağız.

1.Program: AdwCleaner kullanarak istenmeyen reklam yazılımlarını silmek.(Aslında amacı reklam yazılımlarını silmektir ancak bazı zararlılarıda sildiğinden bunu da uygulamanızı tavsiye ederim)

1. AdwCleaner programını Su adresten indirin.AdwCleaner.exe dosyasına çift tıklayarak açın.

2.J'accepte(Kabul Ediyorum) butonunu tıklayın.

3. Scan(Tarama) butonuna tıklayın ve işlemin bitmesini bekleyin.

4. Tarama işlemi bittiğinde Clean(Temizle) butonuna tıklayarak bulunan zararlıların silinmesini bekleyin.

5. Bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir uyarı ekranı çıkarsa yeniden başlatın.

6. Yeniden başlattıktan sonra karşınıza nelerin silindiğini ve ne yapıldığı hakkında bilgi içeren metin belgesi çıkacaktır.

2.Program: Malwarebytes kullanarak bilgisyarınızda bulunan kötü amaçlı yazılımları kaldırmak

1. Malwarebytes programını şu adresten indirin.

2. Deneme sürümü aktifleştirme seçeneğinin kaldırılmış olmasına dikkat ederek kurulumu tamamlayın.

3. Programı çalıştırdıktan sonra güncelleme işlemi istiyorsa onay verin ve güncellemenin bitmesini bekleyin.Güncelleme bitmeden tarama işlemine başlamayın aksi halde yeni çıkan kötü amaçlı yazılımları Malwarebytes tanımayabilir!

4. Güncelleme işlemi bittikten sonra Tara menüsü altındaki Perform a Full scan seçeneğini seçerek tarama işlemini başlatın.

5.Tarama işlemi biraz vakit alabilir lütfen bekleyiniz.

6. İşlem bittiğinde bulunan zararlıların listesi önününüze gelecektir.Tüm zararlı yazılımları Karantinaya Al butonuna tıklyarak etkisiz hale getirin.

ismailsarp ismailsarp (6010)