Bilgisayarım neden ısınıyor?

Bilgisayarım aşırı ısınıyor. Dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Bunun sebebi ne olabilir?

Bilgisayarımın ısınması performansı etkiler mi?

hakan hakan (15409)
10 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Yaz aylarında, özellikle sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu günlerde bilgisayarınızın iç ısısının da dış sıcaklık oranına bağlı olarak artacağını unutmayın.

    Sogutma sistemi fan gibi mekanik bir sistemden oluşan bilgisayarlarda  işlemciyi soğutan fanın  zamanla dönüş devir sayısında azalma olur. Bu da  fanın görevini tam anlamıyla yerine getirememesine sebep olur.

    Bu durumda fanın temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekecektir. Aşağıdaki durumları da gözden geçirmenizi öneririm.

    1. Görev yöneticisinden işlemciyi kullanan uygulamarı kontrol edin.  İşlemciyi fazla kullanan, yoran uygulamalar ısınmaya yol açabilir. Bu yazılımlar sistemdeki güvenilir uygulamalar olabileceği gibi zararlı bir yazılım, virüs de olabilir.
    2. Taşınabilir bilgisayarınızın altına ısı iletkenligi yüksek, örnegin metal bir parca koyabilirsiniz veya, biraz sorunlu olmakla beraber,  dört ayrı parca (herhangi bir şey olabilir) bilgisayarınızı zeminden ayırabilirsiniz.
    3. Daha profesyonel bir çözüm taşınabilir bilgisayarlar için soğutucular mevcut olnlardan birini kullanabilirsiniz.
    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

      Yapabiliyorsan İçini Açıp Temizle Acayip Fark Eder.Şahsen Benim Laptop'ta Vardı Bu Sorun İnanılmaz Derecede Gözle Görülebilir Fark Etti.Yok Olmaz Dersen Altına Soğutucu Al

      Performansı Tabikide Etkiler Harika Şekilde Hemde :)

      muratakbas muratakbas (1)
      9 yıl önce cevaplandı

        Eğer çok ısınıyorsa bilgisayarını bakıma götür.İçini temizlesinler, macununu yenilesinler.

        +Bilgisayarda ağır oyunlar oynuyorsan örneğin: call of duty ghost gibi  görüntü kalitesi gerektiren oyunlar  ekran kartını fazlasıyla kullanır.Bu da bilgisayarın fanının yetersiz kalmasına sebep olur.

        acaba81 acaba81 (8)
        9 yıl önce cevaplandı

          Laptop ısınma konusunda bende çok sorunlar yaşadım.Sebep olarak ağır oyunlar oynamamdı fakat oynamadığım halde de ısınıyordu.Fan temizliği yaptım ve termal macun değiştirdim düzeldi sanırım sorun termal macun kurumasıymış.İnternete(youtube'ye) laptop markan neyse fan temizliği yaz ordan izleyerek kendi laptopunun fan temizliğini yapabilirsin.Tabi biraz becerikli olman ve azçok da anlaman gerekiyor.Güzel bir tornavida takımı ve termal macun gerekli öncelikle.Veya herhangi bir pc tamircisine gidip yaptırabilirsin yerine göre 50 ila 100 TL arasında masraf çıkartıyorlar.

          pekcan pekcan (1)