Bilgisayarım Neden Rami Kısıtlar? Ve bunu kaldırırsam nolur?

sadecemerakli sadecemerakli (9)
2 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    RAM kısıtlaması derken? Sorunuzu açar mısınız?

    hydra hydra (3800)
    2 yıl önce cevaplandı

    • Ram kısıtlıyo derken mesela 8 gb ram var ama 6 kullanıyor en fazla sadecemerakli 2 yıl önce
    • Bir laptopumda da aynı durum var. Aşağıda yazdığım gibi büyük ihtimalle APU işlemci kullanıyorsunuz. xbedirhanx 2 yıl önce
    • Bilgisayar gerektiği kadar kullanır. Basitçe anlatmam gerekirse arkada çalışan uygulamalar, işletim sisteminin kendisi, işletim sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan hizmetler çalışırken belli bir miktar RAM kullanır. 32 GB RAM'in de olsa, 64 GB RAM'in de olsa kullanılacak RAM miktarları bellidir. Daha fazla kullanması iyi değil aslında kötüdür. oyun oynarken 8 GB RAM'in 8'ini kullanıyor ise RAM'den kaynaklı drop yeme ihtimalin de olur. Mesela 16 GB RAM'im var sistem hemen hemen boşta ve 7 GB RAM kullanıyor. Ben bir de RAM odaklı oyuna girsem 13 GB kullansa 3 GB RAM'de boş yer olacak ve tıkanıklık yapmayacak. Bir otoban dolu olduğunda mı iyi olur boş olduğun da mı? Boş olduğunda tabii ki çünkü herhangi bir tıkanıklık söz konusu değil. Boşta 6 GB kullanıyor ise arka planda çalıaşn uygulamaları kontrol edin. APU yani işlemciye dahili grafik birimi olan bir işlemci kullanıyorsanız yine kullanılan RAM'in artması normaldir. @sadecemerakli hydra 2 yıl önce

    Bazı bilgisayarlarda özellikler kısmında "RAM Miktarı"nın yanında kullanılabilir RAM miktarı vardır. Zannedersem bundan bahsediyorsunuz. Bunun birçok sebebi olabilir ve BIOS dan veya bazı yöntemlerle sorun giderilebiliyor(İnternette gerekli kaynaklar var.). Ancak bu yöntemleri bilgisayar için çok sağlıklı bulmuyorum. İlerde kullanımda sıkıntı çıkabiliyor. Ben bir değişiklik yapmanızı tavsiye etmem. Zaten genellikle toplam raminizin çok küçük bir kısmı kısıtlanıyor ve bu kullanıma pek etki etmiyor. Ayrıca işlemciniz APU işlemciyse bu durum gayet doğaldır ve eğer APU işlemci kullanıyorsanız hiç ellemeyin derim.

    xbedirhanx xbedirhanx (836)