Bilgisayarım oyun oynarken donuyor ve ses takılması oluyor.

Oyun oynarken 1-2 aylık bir süredir aniden bilgisayarım donuyor ve drrrr diye bir ses geliyor hoparlör veya kulaklıktan. Sorun sadece oyun oynarken var ve bu olduktan sonra hiçbir tuş işlemiyor 20-30sn sonrasında klavye ışıkları sönüyor ve ses de kesiliyor. Ses sadece hoparlör veya kulaklık takılıysa kulaklıktan geliyor yani mekanik bi yerinden değil. Windows'um sürekli güncel, driverların hepsi güncel. Isınmayla alakalı olduğunu düşündüm ama yakın zamanda termal macun yeniledim ve fan temizliği yaptırdım, altında büyük bi soğutucu da çalışıyor. Sıcaklık değerlerine bakmak için bi uygulama indirdim ve uygulamanın işlemci fanını görmediğini ve çalışmadığını belirttiğini gördüm. Bilgisayarım laptop işlemci fanı var mıdır içinde onu da bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz?

Sistem Özellikleri;

Bİlgisayar: Monster Abra A7 5.4

işlemci: İntel(R) Core(TM) i7-6700HQ CPU @ 2.60GHz

Takılı Ram: 8.00 GB

Ekran Kartı: Nvidia Geforce GTX 950M

İşletim Sistemi: Windows 10 Pro Sürüm:1909

miekslevi miekslevi (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Çeşitli programlarla HDD/SSD sağlığını, durumunu kontrol eder misiniz? Ayrıca S.M.A.R.T verilerini de atın.

    Memtest86 ile RAM'lere test uygula.

    Yazılımsal olacağını pek zannetmiyorum, olma ihtimali var. HDD/SSD, RAM, Ekran Kartı hatta İşlemci ve Anakart bile sorun olabilir.

    Sorun sadece oyun oynarken var...

    Sistem yük altına girdiği zaman bu sorunu yaşıyorsun, donanımsal olma ihtimali de yüksek..

    Sıcaklık değerlerine bakmak için bi uygulama indirdim ve uygulamanın işlemci fanını görmediğini ve çalışmadığını belirttiğini gördüm...

    Driverları ne ile kurdun?

    Bilgisayarım laptop işlemci fanı var mıdır içinde onu da bilmiyorum...

    Evet laptoplarda fan olur.

    Hiç mavi ekran aldın mı? Belki minidump dosyalarından bir şeyler çıkarabiliriz.

    Düzenleme:

    • Vanguard Kaldır.
    • CoreTemp kaldır. .
    • Uyku modunu devre dışı bırak.
    • CMD'yi yönetici olarak açıp " sfc/scannow " yap, işlem bitince yeniden başlat.

    CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sırasıyla;

    • DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
    • DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

    yazıp enterla.

    • Ekran Kartı Driverını DDU ile kaldırıp güncel sürümü yükle.
    • USB portlarına cihaz takmadan bir süre kullanmayı dene.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Driverlar elle kuruldu yaklaşık 6-7 ay önce ve İntel Driver Support Assistant ile sürekli kontrol edip güncelliyorum. Termal macun yenilenmesi ve fan temizliği yaptıralı 5 ay gibi bir süre olmuş, az önce oyun oynarken sıcaklık değerlerini kontrol ettim 80-90 arası gidip geliyor., hatta 1 saniyeliğine 93'ü de gördüm. Hiç mavi ekran hatası almıyorum ekran tamamen donup kalıyor her seferinde, tüm tuşlar da etkisiz kalıyor. Söylediğiniz testleri uygulayıp sonuçları yakın zamanda buradan paylaşacağım. İlginize teşekkürler.. miekslevi 3 yıl önce
    • Minidump dosyalarını kontrol eder misin yine de? Belki döküm dosyası oluşmuştur @miekslevi hydra 3 yıl önce
    • minidump klasörü boş durumda miekslevi 3 yıl önce
    • Memtest86 yaptın mı? @miekslevi hydra 3 yıl önce
    • Memtest86 yakın zamanda yapmıştım herhangi bir sorun yoktu. Bugün tekrar aynı sorunla karşılaştım ve mavi ekran aldım, bir dmp klasörü de oluştu onu sizinle nasıl paylaşacağım? miekslevi 3 yıl önce
    • Dosyayı masaüstüne atıp rar haline getirip düsya yükleme sitelerinden birine yükleyip linkini atabilisrin. @miekslevi hydra 3 yıl önce
    • Buyrun https://www.dosya.tc/server32/i8xs82/Yeni_klasor__2_.rar.html miekslevi 3 yıl önce
    • Cevabımı düzenledim @miekslevi hydra 3 yıl önce

    HDD test ve veriler aşağıdaki gibidir. RAM testinden sonra onu da paylaşacağım.

    https://hizliresim.com/kMuy7S

    https://hizliresim.com/eUFCrq

    miekslevi miekslevi (1)
    3 yıl önce cevaplandı

    • HDD'de bir sorun yok gibi. RAM'e de test yap. hydra 3 yıl önce
    • Dün ısınma olayı kafama takıldıktan sonra oyuna girdim ve değerleri kontrol ettim. Değerleri fotoğraf olarak bırakıyorum. Sorunu bulduk diyebilir miyiz? Bu sıcaklık değerlerinden dolayı donuyor olabilir mi? https://hizliresim.com/54zQvN miekslevi 3 yıl önce
    • Fan hızlarını arttır, soğuk bir yerde oyna oyunları, grafik ayarını düşür ki sistem ısınmasın. MSI Afterburner ile oyun içi sıcaklık değerlerine bak. @miekslevi net emin değilim yüksek sıcaklıklara ulaşıp direkt kendini kapatırdı bu kadar zahmete girmezdi laptop. hydra 3 yıl önce