Bilgisayarım reset atiyor

Merhaba bir sorun daha var başka bir masa üstü bilgisayarımda onu sormak istiyorum.

Düğmeye basıp pc yi açmak istediğimde Windows XP ekranında bilgisayar reset atıyor tekrar başlıyor sürekli

Gariptirki kasayı yan yatirdim imdat bilgisayar açılıyor ancak çok ses cikartiyor ama makina açılıyor.  Bir türlü bir anlam veremedim.kasayı sokup tüm parçaları temizleyip tekrar taktım tozdan dolayi kısa devre olmasın diye ancak bir ise yaramadı Windows onardim bir işe yaramadı

Ne yapmalıyım acaba

cenkeren75 cenkeren75 (6)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarın reset atmasındaki en büyük sebep temas sorunları, kısa devre olmasıdır.  Genelde anakart ile kasa arasındaki kısa devreden bu durum ortaya çıkar.

    Sorun kasa yan yatırıldığında  çözülüyorsa, ya kısa devre ya da temassızlık sorunu vardır. Başka açıklaması olamaz.

    İşletim sisteminden kaynaklansa kasayı yan yatırdığınızda da sorun devam eder. Demek ki sorun donanım kaynaklı. O yüzden Windows onarım ya da Windows'u yeniden kurmak çare olmaz.

    Kasayı söküp tüm parçaları yeniden takmışsınız, çözüm olmamış.  Anakartı kasaya takmadan çalıştırmayı denediniz mi?

    Uzay montajı tabir edilen yöntemle anakartın altına plastik bir koruyucu koyduktan sonra RAM,İşlemci, ekran kartı gibi birimleri taktıktan sonra bilgisayarı açmayı deneyin sorun deva ediyor mu kontrol edin.

    Sorun devam etmiyorsa anakartın kasaya montajı sırasında bir sorun oluyor olabilir. Anakartı kasaya monte ederken kullanılan vidaların boyutuna dikkat edin, bazen farklı boydaki vidalar soruna yol açıyor.

    hakan hakan (15409)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Yorumları bu alana yazabilirsiniz @cenkeren75 hakan 7 yıl önce
    • Gürültü fandan geliyordur. Fan'ı temizlemek, değiştirmek çözüm olabilir @cenkeren75 hakan 7 yıl önce

    Gürültü sabit disktende geliyor olabilir. Arıza ile ilgili kısa devre, temassızlık tahmin edilebilir ama başka bir açıklamasıda sabit disk probleminin olabileceğidir (Sabit disk fiziksel problemlerindede kasadan ses gelebilir, yatay dikey kullanımda farklılıkta olabilir.) . Bence bu ihtimalde düşünülmeli @hakan çözüm tavsiyeleri ile beraber bir sabit disk denetlemeside (chkdsk) yapılmalıdır.

    temmuz temmuz (12505)