Bilgisayarım sürekli donuyor çeşitli hatalar veriyor.

Uzun zamandır bilgisayarımda donmalar mevcut ramleri tek tek taktım denedim aynı sorun , ekran kartını çıkardım on board olarak taktım aynı sorun devam ediyor içini temizledim format attım ve en son başka bir ramle tekrar denedim hala devam ediyor. Şuanda bilgisayarımda Windows 8.1 Pro yüklü.

Ram Kontrolü Yaptım bu arada bir sorun çıkmadı.

Dr web ile de bilgisayarımı tarattım.

Yukarıdaki gibi birde Memory Menagment diye bir hata veriyor araştırdım fakat bir bilgi bulamadım.

Bazen hata vermiyor aşağıdaki gibi oluyor.

işlemci ısısı normal bilgisayarın ne zaman donacağı belli olmuyor bazen açar açmaz, bazen uzun süre geçtikten sonra donuyor. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden Teşekkür Ederim.

hyasarsoy hyasarsoy (13)
10 yıl önce sordu

  • C:\Windows\Minidump dosyalarını bir sunucuya upload edip linkini yazar mısınız? hakan 10 yıl önce
  • hakan bey ilginiz icin teskkurler fakat suanda bilgisayarimda windows yuklu degil harddiskleri denemek icin sildim buğün browser linux işletim sistemini flash bellek ile bilgisayarda kullaniyorum fakat sorun hala devam ediyor kendi kendini kapatiyor yeniden baslatiyor. hyasarsoy 10 yıl önce
  • Muhtemel bir donanım sorunu yaşıyorsunuz. Bilgisayarın fanlarında bir sorun yok değil mi? Ayrıca başka bir harddisk ile deneme şansınız var mı? hakan 10 yıl önce
  • fanlar normal bir sorun yok ikiside çalışıyor harddiskleri çıkardım Flash bellek ile bir işletim sistemi çalıştırdım sorun devam ediyor. Sorun harddisklerde de değil hyasarsoy 10 yıl önce
  • Geriye çok da bir şey kalmadı o zaman. Anakart üzerindeki kuzey ve güney köprülerinin sıcaklıkları normal mi? Bir de Bios üzerinden Ses ve Ağ kartını kapatabiliyor musunuz kontrol eder misiniz? Eğer oluyorsa Kapatmayı deneyin. hakan 10 yıl önce
  • Biosdan güney kuzey köprülerinin sıcaklıklarını göremiyorum. Ses ve ağ kartını kapatamıyorum. İşlemci sıcaklıkları normal Mb Temperature sıcaklığı ise 29 derece başka bir sıcaklık verisi bulunmuyor hyasarsoy 10 yıl önce

Toplam 6 Cevap

Arkadaşlar merhaba öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim. Anakartım da ki kondansatörlerin şişmesinden kaynaklandığını anladım. Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

hyasarsoy hyasarsoy (13)
10 yıl önce cevaplandı

    Mavi ekrandan gördüğüm kadarı ile Windows 8.1'de Unexpected kernel mode trap error mavi ekran hatası alıyorsunuz.

    Hatanın sebeni Windows 8.1 uyumlu olmayan bir sürücü olduğunu düşünüyorum.  Bilgisayarınızdaki donanım birimlerinin güncel sürücüleri yüklü mü?

    Yüklü değilse ses, ekran, ağ kartı, wi-fi, chipset gibi tüm sürücülerin güncel sürümlerini üretici sitesinden indirin.

    Sorun büyük ihtimal ile sürücüden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

    Temiz kurulum  yapmışsınız, bellekleri test etmişsiniz, virüs taraması da yapmışsınız.  Dump dosyalarını analiz edebilirsiniz

    BlueScreenView programı minidump dosyalarını incelemek için kullanabileceğiniz bir yazılımdır.

    Otomatik olarak bilgisayarınızı tarar ve mavi ekran hatalarından sonra oluşturulan dump dosyalarını sizin için  analiz eder ve bunula ilgili bilgileri ekrana getirir.

    Dump dosyası inceleme mavi ekran

    Download BlueScreenView

    Download BlueScreenView 64-bit

    yukarıdaki adreslerden mavi ekran analiz programını indirebilirsiniz.

    Bu işlemi yaptıkdan sonra  hatalara sebep olan .dll dosyalarının adlarını yazarsanız daha net çözüm önerisi yazabilirim.

    cemkara cemkara (4215)
    10 yıl önce cevaplandı

    • İlginiz için öncelikle teşekkür ederim. Windows 7 de de aynı sorun vardı bütün driverlar güncel bu gün bütün gün bununla uğraştımek ran kartını çıkardım sorun devam etti ramlerin tekini taktım yine sorun devam etti içini temizledim işlemcinin yerini temizledim macununu yeniledim fakat sorun hala devam ediyor. http://i.hizliresim.com/wjr9q9.jpg http://i.hizliresim.com/wvAOVD.jpg http://i.hizliresim.com/Kdl1aZ.jpg hyasarsoy 10 yıl önce

    Mavi ekran olarak karşınıza çıkan hataların bir bölümü sabitdisk sorununu işaret ediyor. Siz zaten ekran kartı ve bellek testlerini gerçekleştirmişsiniz.

    Windows 7'de de benzer hatalar alıyorsanız sorununuz işletim sistemi kaynaklı değil demektir.

    Bir donanım sorunu yaşadığınız ortada.  Mavi ekran hataları çözülmesi zahmetli sorunlardır.

    Sizin şuan denemeniz gereken bana kalırsa iki şey var:

    1. Anakartınızın varsa Bios güncellemesini yapın  ve daha sonra anakart chipset yazılımını yükleyin (intel ise intel inf update olarek geçer)
    2. Mümkünse başka bir sabitdisk (harddisk) üzerine temiz Windows kurulumu gerçekleştirin.

    Tabi bunları yazarkan bilgisayarınıza harici olarak bağlı bir USB cihaz olmadığını düşünüyorum. Eğer varsa harici USB cihazları çıkartın (USB sabitdisk, Yazıcı, Oyun direksiyonu vs gibi)

    Yeni disk üzerine kurulumu da şu şekilde gerçekleştirin.

    1. Windows'u diski NTFS olarak formatlayarak kurun.
    2. Kurulumdan sonra hiç bir yazılım yükleden Windows güncelleştirmesi yapın. (Chrome, Firefox da dahil)
    3. Donanım sürücülerini yükleyin.

    Bu şekilde mavi ekran almadan sorunsuz çalışıyorsanız aşama aşama diğer yazılımları yükleyin.

    Bazen hiç ummadığınız bir yazılım da mavi ekran sorununa yol açabilir.

    hakan hakan (15424)
    10 yıl önce cevaplandı

    • bilgisayarıma chrome os yükledim sorun devam ediyor sanırı sorun power suply de bios güncellemesini yükleyip deneyeceğim başka bir çözüm öneriniz varsa duymak isterim. İlginizden dolayı teşekkür ederim hyasarsoy 10 yıl önce

    merhaba bu hatayla iligili sanırım daha önce yazı yazmıştım diye hatırlıyorum sorunun harddiskinde hard diskini değiştirisen bunların hiçibirine gerek kalmaz.hdd nden bad sector var taramarladan geçiyo ark oplanda gözükmüyo pc çalışma esnasında yapıcagın işlemler sonrasında hdd nin o bad li sectörüne gelince restart atıyo sorunun hdd değiştirmeni tavsiye ederim (daha önceki teknik çalışmalarımdan örnek veriyorum...bir çok müşterimde seninkine benzer sorunlarda hdd değiştirdim ve sorun çözüldü herşeyi denemişssin bunuda dene derim kesin çözüm elde edersin..)

    laboustasarim laboustasarim (693)
    10 yıl önce cevaplandı

    • öncelikle ilginizden dolyı teşekkürlr şuanda browser linux adlı işletim sisteminde yazıyorum harddisklerimin kabloları takılı değil ve flash bellekten açtım sistemi şimdiye kadar bir sorun olmadı dediğiniz gibi harddiskimde bir sorun olabilir fakat benim 2 tane harddiskim var 160 gb + 500 gb hangi harddiskte sorun olduğunu nasıl anlayacağım ve bu dosyaları nasıl kurtaracağım. Sorunun hangi harddiskte olduğunu bulmamdada yardımcı olursanız çok sevinirim. Yardımlarınız için çok teşekkürler. hyasarsoy 10 yıl önce
    • anladım sistemi sizin hddlerinizden hariç başka bir hdd ye kurun ve kurduktan sonra hddlerinizi bilgisayra baglayın .sanırım arızalı olan hddniz sistemin yüklü oldugu hdd dosyaları nızı kurtarmanın en iyi yolu farklı bir hddye sistem kurup sisiznkileri kullanmamk eğer sorun farklı hdd ile çözüldüyse daha sonra bağlayıp arızasız olan hddye dosya trafsferi yapmak tır saygılarımla.. laboustasarim 10 yıl önce
    • tesekkurler ilginiz icin bugun butun harddiskleri soptum ve browser linux isletim sistemini kurdum sorun devam ediyor. hyasarsoy 10 yıl önce

    Anlaşılan bilgisayarınız sizi baya uğraştırmış.

    Sizin yerinizde olsam şöyle bir yol izlerdim.  Anakartı kasadan tamamen çıkartın.

    Vidaları dahil. Uzay montaj denilecek şekilde anakartın altına izole edebileceğiniz iletken olmayan plastik veya kumaş bir parca yerleştirin. Farklı bir PSU ile veya önce kendi PSU'nuz ile bu şekilde çalıştırın.

    Anakart üzerindeki chiplerde bir ısınma var mı kontrol edin.

    Bios üzerinden ses, ethernet kartı gibi kapatabildiğiniz özellikleri kapatın.

    Elektrik hattısınızın topraklı olması da ayrıca önemli bir konu.  Anakart marka ve modelinizi belirtmemişsiniz. Ankartınız kaç yıllık? Bu da önemli bir konu. Malum her elektronik cihaz ısı ve kullanım sonrasında arıza belirtileri göstermeye başlar.

    Sistemi olabildiğince soğuk bir ortamda uzay montajı ile çalıştırmayı deneyin.

    murat murat (12492)
    10 yıl önce cevaplandı

    • Asus Pkl5-Am se İntel Core 2 Duo CPU E7400 2.80 Memory 2048 Ekran kartı : Ati hd 4600 Harddisk Sata 1 : 160 Gb Sata 2 : 500 Gb Bu kadar dediğinizi deneyeceğim fakat elektrikte topraklama yok bu neden den dolayı olabilir en kötü nedenle işlemci bozulmuş olabilir sanırım ve bilgisayarda elektrik kacağı var bu normal bir şey mi bilmiyorum şuana kadarki çalıştığım bütün bilgisayarlarda kaçak akım vardı ama benim bilgisayarımda biraz fazla sanırım. hyasarsoy 10 yıl önce
    • Topraksız hatlar bilgisayarların en kötü düşmanıdır. Kasa veya anakart üzerinde biriken ve atılması gereken statik elektrik yükü anakart üzerindeki chiplere veya işlemciye zarar verebilir. Elektrik kaçağı normal bir durum değildir. Anlık veya zamanla çok ciddi sorunlara sebep olabilir. murat 10 yıl önce
    • Uzay montajı yaptım sorun devam ediyor. Topraklama ile ilgili neler yapmalıyım ? hyasarsoy 10 yıl önce

    Aynı hata aynı şekilde bendede var hdd değişitmeden matıksal bi çözüm yokmu

    nrkozan nrkozan (1)