BİLGİSAYARIM ZAMANSIZ YERE DONUYOR-TAKILIYOR

Herkese merahabalar.

Benim HP pavilion laptop bilgisayarım var (2014 senesinde alındı) son 3 senedir zamansız yere donmalar oluyor ve bu donma aşamasında hiçbir komut cevap vermiyor tek çözümü power tuşuna basılı tutup tekrar açmak oluyor. Donmalar zamansız aralıklarla oluyor yani kimi zaman web de gezerken kimi zaman video izlerken kimi zaman oyun oynarken. Ama daha çok oyun oynarken oluyor. Bilgisayarın özellikleri iyi olduğundan atmakta istemiyorum.

Özellikler; 12gb ram , 1tb hardisk , i7 4.nesil , windows 10 kullanıyorum.

Çözümü için pek çok yol denedim ama olumlu sonuç alamadım; Format atmak, Bios sıfırlama , Bad sector taraması yaptım hiç bad sector bulamadı, sürücüleri güncelledim, Ccleaner ile genel temizlik yaptım , Kspersky virüs programı taraması yaptım ve tehlikeli birşey bulmadı.

Oyun oynarken webde gezerken video izlerken takılma aynı bu şekilde; https://youtu.be/CuvbepWzge0

bu sorunuma yardım edebilirmisiniz?

exselans exselans (1)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Muhtemelen ekran kartındandır, bu sorunla çok karşılaştım. Donanım kaynaklı sorun olduğu için, driver güncellemek, BIOS sıfırlamak, format atmak gibi çözümler işe yaramayacaktır yaramamış da. Teknik servise götürerek sorunun hangi bileşenden olduğunu öğrenebilirsiniz. Bence ya HDD'de sorun var ( Bad sector olmasa bile ) yada Grafik kartında bir sorun var. Kendiniz yapılabilecek olası çözümleri yapmışsınız, format atmak falan. Donanımsal bir sorun bu. RAM'de de bir sorun olabilir o yüzden Memtest86 uygulaması ile RAM'leri test edin, mutlaka ve mutlaka RAM testini yapın. 3 Şüpheli var şuan, GPU, HDD, RAM.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Mesaja cevap verdiginiz icin tesekkur ederim dediginiz ram testini yaptiktan sonra cevap yazarim diye umuyordum ama bekledigimden uzun suruyor şuan test yaptiriyorum. Bittikten sonra tekrar yazarim exselans 3 yıl önce
    • Bellek miktarı fazla olduğu için çok uzunn sürecektir. 8 saat bile sürebilir hatta daha fazla sabırla beklemenizi istiyorum. @exselans hydra 3 yıl önce
    • 3 senedir bununla ugrasiyorum surekli bilgisayarcilara goturup para harcamaktan biktim okadar bekledim 8 saat de beklerim :D şimdi test yaparken bile takilirsa diye korkuyorum 😅 exselans 3 yıl önce
    • Hocam normal bir bilgisayarcının yapacağı şeyler kısıtlıdır, format atmak, bios güncellemek gibi sıradan şeylerdir. Benim dediğim teknik servis işin ehlidir daha çok donanımla ilgilenir. Bekleyin bakalım RAM'de sorun varmı hydra 3 yıl önce
    • Test bitti 4 saat 18 dakika sürdü 0 eror buldu bir sıkıntı görünmüyor exselans 3 yıl önce
    • Sabit disk'de yada ekran kartında sorun olma ihtimali var. Eğer başka bir HDD ya da SSD'de deneme şansını varsa mutlaka deneyin. Anakartta da bir sorun olabilir, kondanstör lerde bir sorun olabilir herşey olabilir, teknolojik alet bu. RAM testini yaptık, HDD'de bir sorun olmadığına eminmisin ? Sağlığını falan kontrol et. Chkdsk yaparmısın ? sfc/scannow da yap. Birden fazla programdan benchmark yap, bad sector yap. @exselans hydra 3 yıl önce
    • sonuçları attım bakabilirmisiniz @hydra exselans 3 yıl önce
    • Bir sorun yok gibi gözüküyor. sfc/scannow ile chkdsk yaparmısın bir ? cmd'yi açıp DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth sırayla yazarmısın hydra 3 yıl önce
    • @exselans hydra 3 yıl önce
    • Sabah dediklerinizi yapacağım birde şunu belirteyim cpu cok fazla kullanan program açtığımda donma olayi video yada web de gezerken olma ihtimalinden daha yüksek oluyor @hydra exselans 3 yıl önce
    • Dediklerinizin hepsini yaptim yeniden baslattiktan sonra bilgisayari denedim ve hala sorun devam ediyor :/ exselans 3 yıl önce
    • @hydra exselans 3 yıl önce
    • Error scan'ı bir de quick scan tikini kaldırarak yaparmısın ? @exselans hydra 3 yıl önce
    • Hocam HWMonitör indirip sıcaklık lara bakalım bir de, kilitlenmenin sebebi ısınma da olabilir. HWmonitör indirip bi yandan film açın bi yandan hwmonitör ile o anki sıcaklıklara bakalım belki ısınmadan kaynaklanıyordur. hydra 3 yıl önce
    • öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Umarım bir sonuca ulaşır ve çözümü buluruz. HWMonitor indirdim ve değerleri aşagıya atıyorum. @hydra exselans 3 yıl önce
    • Herhangi bir sorun görünmüyor. @exselans hydra 3 yıl önce
    • uygulama açtıktan sonraki değerleride atıyorum şimdi bu değerlerin resmini çektikten 1 dk sonra bilgisayar dondu :) @hydra exselans 3 yıl önce
    • Yine bir sorun görünmüyor, sadece işlemci 70 Derece biraz fazla gibi, eğer 1 dakika sonra kilitleniyorsa, işlemci ısınıyor demektir. İşlemcinin termal macununu yenilemeyi dene. 70 derecede olan işlemci 1 dk da fırın gibi olur. hydra 3 yıl önce
    • Tamamdir onu yaptiracaz ozaman umarim ondandir hdd den kaynaklanmadigi kesin degil mi bos yere ssd almak istemiyorum birde birkacc kisi ubuntu ile kullan pc diyorlar faydasi olur mu @hydra exselans 3 yıl önce
    • Hocam HDD'de test sonuçları temiz bile olsa sorun olma ihtimali olabilir, fabrikasyon hatalı olabilir. Anakartta sorun olabilir, olabilir de olabilir. Mümkünse 120 GB'lık ya da 240 GB'lık SSD alın hem daha verimli olur, hem de ileride de kullanırsınız. Ubuntu ya geçmek takılma sorununu ortadan kaldırmayacaktır, işletim sistemi ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Windows sürümünüz kaç ? çalıştır'a winver yazarak sürümünü öğrenebilirsin. hydra 3 yıl önce
    • @exselans hydra 3 yıl önce
    • Windows 10 sürüm: 1903 @hydra exselans 3 yıl önce
    • Güncelleme varsa işletim sistemini güncellermisin ? hydra 3 yıl önce
    • Guncelleme yok @hydra exselans 3 yıl önce
    • Uzaktan çözülebilecek bir şey değil gibi duruyor, ankaartta da sorun olabilir, işlemci de de, ekran kartında da. hydra 3 yıl önce
    • İlginiz icin tesekkur ederim yapacak birsey yok ozaman 😅 exselans 3 yıl önce
    • @hydra exselans 3 yıl önce
    • Rica ederim hydra 3 yıl önce