Bilgisayarıma 2 işletim sistemini nasıl kurarım?

Merhaba;

Disk şuan 2'ye bölünmüş durumda. (C: 500 GB D: 500 GB) Ben D'yi de 2 ye bölüp (250 GB 250 GB olmak üzere) bir kısmına herhangi bir Linux dağıtımı kurmak istiyorum. Bizim akıllı tahtalarda pardüs ve windows 10 var. Açılışta hangisini açmak istediğimizi soruyor. Bir de öyle bir sorma ekranını nasıl yapabilirim?

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 yüklü bir PC'de ikinci işletim sistemi olarak alt sürümler windows işletim sistemleri yüklenemiyor (tersi olabilir, önce alt sistem windows daha sonra windows 10 gibi) ama herhalde linux yükleyebilirsin. Ancak bu yüklemeden sonra windows 10 işletim sistemine ulaşamazsın, PC doğrudan linux ile açılır. Yeniden Windows 10'a ulaşabilmek için bir sistem ön yükleme (system boot) menüsü oluşturmalısın. Oluşturduğun bu ön yükleme menüsünde iki işletim sistemide yer alır ve hangisiyle sistem açmak istersen ondan devam edersin.

    Sistem ön yükleme menüsü EasyBCD isimli basit bir programcık vasıtasıyla oluşturulur ancak bu programın (veya aynı fonksiyonu sağlayan başka programların) linux versiyonları bulunuyormu bilemiyorum. Zira sana linux yüklemesinden sonra bu sistemde kullanılabilecek bir sistem ön yükleme menüsü oluşturma programı gerekecektir.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • @temmuz Birazda linux topluluğuna sordum, bu önyükleme ekranını kendi oluşturuyormuş herhalde. Şuan tam bilgi sağlamaya çalışıyorum :) toprak34 6 yıl önce
    • Windows ile birlikte yani, öylemi? Bilmiyordum @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • İyi öğren ama, bir hata yapma. Yoksa sonra çok uğraşmak zorunda kalırsın. Linux üzerinden düzeltmek/düzenlemek kolay olmaz @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz Hata yaparsam, düzeltme imkanım olabilir mi peki? toprak34 6 yıl önce
    • Olur elbette ama zor. PC açılışında sistem menüsü oluşturarak problemi çözersin. Bunu nasıl yapabilirsin bilemiyorum. Zira linuxtan anlamıyorum. Ama yine bir windows sürümü olsaydı sonradan yüklediğin, kolaylıkla açılış için sistem ön yükleme menüsünü yapardık @toprak34 temmuz 6 yıl önce
    • Kali kurulurken boot ekran i geliyordu yeniden onu yüklersen olurmu ahmet5847 6 yıl önce
    • Kuruluyken ahmet5847 6 yıl önce