Bilgisayarıma fidye virüsü bulaştı bununla ilgili bilgi istiyorum sizden.

Merhaba, sizlere kolay gelsin. Yaklaşık 1 ay önce bilgisayarımdaki tüm dosyaların formatı değişti ve dosyalarımı açamaz hale geldim. Geçtiğimiz günlerde de fidye mesajını gördüm ve tahmin edebileceğiniz üzere para karşılığı dosyalarımı geri verebileceklerini söylüyorlar. Youtube sayfanızdaki videoyu gördüğüm için buradan sizlere ulaşmak istedim. Dosyalarımı nasıl kurtarabilirim hepsi olmasa bile bir kısmını kurtarmak bile benim yararıma olacaktır. Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

semasinan semasinan (1)
2 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Merhaba, öncelikle Malwarebtes programını yükleyin ve ücretsiz deneme sürümü ile tarama yapın. Muhtemelen virüsü bulacaktır, bulunca silin. Ancak virüsü silseniz bile dosyalar aynı şekilde şifreli kalır. Bu şifrenin çözülüp çözülemeyeceğini söylememiz için dosyaların sonundak uzantıyı bize söylemelisiniz(. dan sonraki kısmı). Uzantıya göre size bilgi vereceğim.

    xbedirhanx xbedirhanx (836)
    2 yıl önce cevaplandı

      Malwarebtes programını kullanabilirsiniz. Eğer dosyaları indirdiğiniz anda şifreleniyor ise AppData / Roaming konumuna indirebilirsiniz.

      mehmetercan mehmetercan (1)
      2 yıl önce cevaplandı

        Diğer arkadaşlar soruyu yanlış anladı sanırım. Soruyu soran şifreli dosyaları nasıl çözerim derdinde.

        Öncelikle fidye uazılımı yüksek ihtimal Stop DJVU varyantıdır. Dosya uzantısını bize yazmanız lazım. Eğer Stop Djvu varyantıysa üzgünüm uzun süredir bu fidye yazılımın şifrelediği dosyaları çözmek için genel bir çözüm yolu bulunamadı.

        Dosyaların uzantısını bize yazın varsa çözümü paylaşırız. Genel olarak yapılabilecekleri şurada özetledim:

         Bilgisayara Stop (DJVU) fidye virüsü bulaştığında yapılması gerekenler

        alattin alattin (16999)