Bilgisayarıma fidye virüsü bulaştı dosya uzantıları oodt oldu

merhaba.bilgisayarıma fidye virüsü bulaştı.dosya uzantılarının hepsinin sonu oodt.olarak değişti.bu sorun hakkında ne yapabilirim.yardımcı olabilirmisiniz.

suleyman87 suleyman87 (1)
1 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Virüs, fidye yazılımının adı: STOP (DJVU)

    .oodt uzantısı bu virüse ait en son uzantılardan biri.  29 Ağustos 2019'dan önce gerçekleşmediği sürece STOP (DJVU) Fidye Yazılımının şifresini çözmek için artık herhangi bir yöntemi yok. Son dönemde, eğer Offline Key ile şifreleme gerçekleşmediyse bu tür şifreli dosyaları çözmenin tek yolu fidye çözme yazılımını satın almak yani fidye ödemek.

    .oodt gibi 4 karakterli uzantıya sahip  STOP (Djvu) Ransomware varyantlarına karşı senelerdir bir çözüm bulunamadı.

    Bilgisayara Stop (DJVU) fidye virüsü bulaştığında yapılması gerekenler linkinden neler yapabilirsiniz bakabilirsiniz.

    Dosyalar önemli değilse bilgisayarı formatlayarak sıfırlayabilirsiniz, dosyalarınız önemliyse bir çözüm bulunma ihtimaliyle saklamaya devam edebilirsiniz.

    alattin alattin (16984)