Bilgisayarıma fidye virüsü bulaştı ne yapabilirim?

Bilgisayarıma fidye virüsü bulaştı. 10 senelik tüm fotoğraflarım açılmaz oldu. Diğer dosyalar önemli değil ama fotoğraflar çocuğuma ait. Bazı videolar da var. Bu dosyaları nasıl açabilirim?

Anonim Anonim (156)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayara fidye virüsü bulaştığı zaman ilk yapılması gereken fidye virüsünün kimliğinin tespit edilmesidir. Fidye virüsünün kimliğinin tespiti genelde iki veri üzerinden yapılıyor. Şifrelenen dosyaların sonuna eklenen uzantı ve fidye notu.

    Öncelikle bu bilgiler lazım. Bilgisayarına fidye virüsü bulaştığında dosyaların şu şekilde olur: resim.jpg.leto veya resim.jpg.rtlytsx burada koyu olan bölümler uzantı diye adlandırılır. Bir de _readme.txt, how-to-decrypt.txt gibi fidye notu dosyaları vardır. Bu dosyaların içinde ne yazdığı bizim için önemli. Çünkü yüzlerde fidye virüsü var. Bazılarının çözümü var bazılarınınsa yok.

    Öncelikle bize bu bilgileri sağlaman lazım. Daha sonra fidye virüsünün çözümü var mı yok mu sana bilgi verebiliriz.

    alattin alattin (16984)