Bilgisayarıma RAM takviyesi yapmak istiyorum

Merhaba, bilgisayarımın Epox EP-AF4 Ultra anakartı var. Desteklenen maximum RAM 16 GB diyor. Anakartımda 4 tane slot var ve 1+1 GB olmak üzere 2 slot dolu. Elimde 1 GB RAM daha var onuda 3. slota takıyorum ama bilgisayar okumuyor, açılınca bakıyorum 1 GB RAM yazıyor. Onu çıkarttığımda ise bir sorun yok, eski haline dönüyor. Aynı RAM'i 4. slota takıyorum yine açılınca 1 GB olarak gözüküyor, bu 1 GB elimde kaldı. 2-3 ay önce format atmadan önce 3 GB olarak kullanıyordum, ne olduysa format sonrası oldu. 1 GB'ı bir türlü okumadı. Bu arada işletim sistemim Windows 7 Home Premium 32-bit, formattan önce de bu vardı şimdi de bu var.

Bu birinci sorumdu, ikinci sorum ise;

1+1 olmak üzere 2 slot dolu ya, diğer slota o 1 GB'ı taksam daha sonra son slota ise internetten 2 veya 4 GB RAM alıp takabilir miyim? Eğer toplam RAM miktarım 5 veya 7 GB olursa Windows 10 64-bit işletim sistemine geçeceğim. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Ek olarak;

Sorunumda bahsettiğim her biri 1 GB olan (toplam 3) RAM'lerin hepsinin hızları farklı, 300-400 arası bir şeyler..

Ekran kartı: ZOTAC, 512 MB

İşlemci: AMD Athlon 64 x2 3800+2.01 GHz

ismail113 ismail113 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Hepsinin hızlarının farklı olduğuna emin misiniz? Sistemdeki RAM'lerin DDR sınıfı ve frekans hızlarının aynı olması gerekir. Aksi halde çalışmaz, takmak istediğiniz RAM ile sisteminizdeki şuanki RAM'ler arasında bu uyum var mı?

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • ddr2 hepsi anakart dahil hızları evet hepsini farklı pc biosu 2007 yılı diyor ve bios güncel ismail113 6 yıl önce
    • Çok garip normalde farklı MHz'ye sahip RAM'ler aynı anda çalışmaz diye bilirim, demek ki teknolojide çare tükenmezmiş :) @ismail113 omercik 6 yıl önce
    • esi kasalar canavar gibi valla ismail113 6 yıl önce
    • hocam bugün elimde olan bütün ramleri 4 slota da her birine taktım hepsi çalışıyor ama 1+1+1 olunca okumuyor ismail113 6 yıl önce
    • Muhtemelen anakartla ilgili bir uyuzluk var @ismail113 omercik 6 yıl önce
    • çekyat altında 1 gb ram daha buldum ama o hiç bir slota girmiyor biraz kalın bir ram ismail113 6 yıl önce
    • Her bulduğunuz RAM'i takmaya çalışmayın, RAM'ler hassas oldukları için statik elektriğe maruz kaldığında çabuk bozulur. Düşünmedik ama bu bile olabilir o diğer RAM'in çalışmasının sebebi @ismail113 omercik 6 yıl önce