bilgisayarıma su döküldü nasıl düzeltebilirim?

bilgisayarıma su döküldü, döküldüğü gibi üzerindeki tüm suyu sildim, yetmedi klavye içine kaçmışsa diyerek kendi nefesimle kaçan suyun bi kısmını çektim. ardından herhsngi bir şey olmadığı için şarjdan çıkarmadım ancak bu konuda tamamen cahil olduğum için bilgisayarı hâlâ prizden çıkarmamışken bilgisyaarı kapatıp açtım ve bu sefer parmak izinin devre dışı bırakıldığını gördüm. bundan korkup o zaman çektim şarj aletini(su döküldükten 2 dk sonra). fön bbilgisayarı tamamen kapattım ve fön makinesiyle kuruttum. yarım saat sonra tekrar açmayı denediğimde açılmadı, yalnızca klavyedeki aç/kapa tuşunun yanındaki ışığı yandı ve hemen tekrar söndü. yarım saat boyunca ters çevirmiş öyle beklemiştim. bilgisayarın ekranını açtığım an bilgisayar kendi kendini açmaya çalışıyor. 9 saattir pirincin içinde, kısa devre yapmış olabilir mi? bilgisayardan pek anlamıyorum.  bilgisayar lenovo

kullanici43588 kullanici43588 (1)
11 ay önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Merhaba,

    Yaptığınız bazı adımlar, suyu temizlemeye yönelik doğru yaklaşımlardır. Ancak, bilgisayarınızın hala şarjda olduğunu ve açıp kapattığınızı belirttiniz. Bu, suyla temas etmiş bir cihazın açılması için riskli bir davranış olabilir. Cihazın içindeki su, bileşenlere zarar verip kısa devre yapabilir.

    profesyonel bir tamirciye ulaşmanın zor olduğunu söylediğin için üzgünüm. Ancak, su hasarı konusunda kendinizin tamir yapması riskli olabilir ve daha fazla hasara neden olabilir. Yine de, aşağıda bazı adımlar bulunmaktadır, ancak bu işlemleri yaparken dikkatli olmanızı ve bilgisayarınızın garantisi varsa garanti şartlarınızı göz önünde bulundurmanızı öneririm

    Bu noktada yapmanız gerekenler şunlardır:

    1. Eğer laptop ise mutlaka bataryayı sökün: Bataryayı sökün ve bilgisayarı kapatın. Suyla temas eden bir cihazı açık bırakmak daha fazla hasara neden olabilir.

    2. Cihazı kurutun: Fön makinesiyle kurutmaya çalışmanız iyi bir fikir olabilir, ancak pirinç yöntemi daha etkilidir. Cihazı pirinç içine koyun ve en az 48 saat boyunca bekletin. Pirinç, suyun emilmesine yardımcı olabilir.

    3. İç parçaları kontrol edin: Klavyeyi ve diğer erişilebilir parçaları çıkarmaya çalışın. Eğer yetkinliğiniz ve deneyiminiz yoksa, bunu yapmak yerine uzman bir teknisyene başvurmanız daha güvenli olacaktır.

    4. Bileşenleri temizleyin: İzopropil alkol gibi yüksek oranda alkollü bir temizleyici kullanarak suyun kalıntılarını temizlemeye çalışabilirsiniz. Ancak, bileşenlere zarar vermemek için dikkatli olun ve uygun ekipmanları kullanın.

    5. Montajı tekrar yapın: Parçaları doğru şekilde takın ve cihazı dikkatlice bir araya getirin.

    Bu adımlar, bazı durumlarda su hasarını hafifletebilir, ancak garanti dışı bırakabilir ve tam bir çözüm sağlamayabilir. Su hasarlı bir bilgisayarın tamirini profesyonel bir bilgisayar tamirciye bırakmak her zaman daha iyi bir seçenektir. Eğer tamirciye ulaşmanız mümkün olmazsa, belki başka bir şehirdeki tamir merkezlerine veya servislere gönderme seçeneklerini araştırabilirsiniz.

    ilkaybaki16 ilkaybaki16 (572)
    11 ay önce cevaplandı

    • 1. Maddeye "Eğer laptop ise mutlaka bataryayı sökün" eklersen harika olur murat 11 ay önce

    ilk olarak tamirciye götürecektim fakat yaşadığım yer deprem bölgesi ve böyle ilgilenen kişiler şu anda pek yok o yüzden kendim yapabileceğim bir şey var mı acaba

    kullanici43588 kullanici43588 (1)
    11 ay önce cevaplandı