Bilgisayarımda boş RAM slotu var mı kapağını açmadan nasıl öğrenebilirim?

Laptop kullanıyorum. Bilgisayarımda 4GB RAM var. Ben RAM i 8 GB yapmak istiyorum. Eğer bilgisayarda boş ram slotu varsa 4 GB alacağım yok tek slot varsa bir tane 8GB alacağım. Bilgisayarın arka kapağını sökmeden boş ram slotu var mı yok mu nasıl öğrenirim?

Anonim Anonim (156)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Boş ram slotu var mı yok mu Görev yöneticisinden görebilirsin. Ama bu bazen aldatıcı olabiliyor

    1. Klavyeden CTRL + SHIFT + ESC tuşlarına bas. Bu görev yöneticisini açacaktır.
    2. Performans sekmesine tıkla
    3. Bellek seçeneğine tıkla.
    4. Bellek seçeneğinde  aşağıdaki resimdeki gibi Kullanılan yuvalar  1/ 2  göreceksin

    Bu şu anlama gelir: sende iki tane RAM slotu var. Bunlardan biri dolu. Eğer kullanılan yuvalar 2 / 2 yazıyorsa o zaman iki slotun var ve ikiside dolu demektir.

    Görev yöneticisi boş ram slotu görme

    Fakat bu bilgi her zaman doğru değil.  Mesela Lenovo Yoga serisinde burada 2 ram slotu yazıyor ama laptop nu kapağını açıyorsun ve tek slot var.

    En doğru bilgiyi yine bilgisayarın anakart kitapçığından bulabilirsin.  Çoğu anakart / laptop kitapçığında teknik özelliklerde Ram slotu sayısı yazar.

    murat murat (12492)