Bilgisayarımda bulduğum adware (reklam yazılımı) şeklindeki casus yazılımlar kişisel dosyalarımı çalmış olabilirler mi ?

İyi günler dilerim.

Benim sorum casus yazılımlar ile ilgili. Birkaç gün önce casus yazılımlar (malware, adware, spyware, keylogger vb.) hakında bilgi sahibi oldum. Bilgisayarımda da olabileceğinden şüphelendim ve ZEMANA ANTİ MALWARE indirip tarattım. Yaklaşık 45 tane sonuç buldu ve karantinaya alarak listeledi. Listenin tespit bölümünde bunların hepsi ADWARE:WİN32 olarak görünüyor. Ve sanırım bunlar ''ELEX-TECH/YAC ve MEDİAGET'' yüzünden bulaşmış olan virüsler. Ben ise bazı adwarelerin reklam yazılımı olarak görünüp özel bilgileri çalan yazılımlar olabileceğini öğrendim. Bikgilerimin, kişisel dosyalarımın (fotoğraf vb.) çalınmış olmasından endişe ediyorum. Bu yüzden söz konusu bu yazılımların sadece reklam yazılımı olup olmadığından emin olmak istiyorum.

Adware yazması gerçekten sadece reklam yazılımı olduğu anlamına gelir mi? Kişisel dosyalarımı (ekran görüntüsü yoluyla veya direkt olarak) çalmış olabilirler mi? Bu konuda emin olmak istiyorum, bunun için ne yapmalıyım?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler...

avsar avsar (11)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Okadar korkmanıza gerek yok tarattırmış olduğunuz malware programı çok başarılı bir program  temizlediğinden emin olabilirsiniz aşırı şüpeci olanızda haklısınız kötü niyetli kişiler fofoğraflarla pek uğraşmazlar onların amacı banka hasap numarası veya kart şifreleri bunlar bilgisayarınızda varasa ilgili bankalardan kontrol edin yoksa tedbir amaçlı bilmedidiğiniz sitelerden program indirmeyin bilgisayarınızda eş zamanlı koruma sağlayam Malwarebytes Anti-Malware  burdan indirin  satın alın

    candan candan (4301)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İçim rahatladı diyebilirim. Fakat MALWAREBYTES FREE indirip tarattığımda çok fazla sonuç buldu ve karantinaya aldı. Sonuçları PUP.optional.Ghokswa vb. diye gösteriyor. Bu da ''potansiyel tehdit'' demek sanırım. Oysa ZEMANA bunları bulmamıştı. PUP.optional da adware ile aynı statüde midir, yoksa tehlikeli midir? Tekrar teşekkürler. avsar 7 yıl önce

    ELEX-TECH/YAC  ve Mediaget reklam barındıran ve sizin gezinme bilgilerinizi toplayan yazılımlardır. Şuana kadar ekran görüntüsü alma, parola, kredi kartı çalma gibi bir olaya karıştıklarını duymadım, okumadım.

    Bunlar genel olarak bilinen yazılımlar ve sicilleri sadece reklamlar açısından kötü. Bu sebepten içiniz rahat olsun.

    Daha çok trojan, rootkit, keylogger gibi yazılımlar bilgi çalmak için kullanılır.

    murat murat (12492)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İçim rahatladı diyebilirim. Fakat MALWAREBYTES FREE indirip tarattığımda çok fazla sonuç buldu ve karantinaya aldı. Sonuçları PUP.optional.Ghokswa vb. diye gösteriyor. Bu da ''potansiyel tehdit'' demek sanırım. Oysa ZEMANA bunları bulmamıştı. PUP.optional da adware ile aynı statüde midir, yoksa tehlikeli midir? Tekrar teşekkürler. avsar 7 yıl önce
    • PUP türü tehlikeli değildir. Potansiyel olaran istenmeyen yazılım anlamına gelir. Yine reklam gösterimi yapan, gezindiğiniz siteler ile ilgili istatistik tutan yazılımlardır. murat 7 yıl önce