Bilgisayarımda Problem Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim ?

bilgisayarımda donanımsal ya da yazılımsal problem var mı nasıl anlayabilirim ? Ayrıca bilgisayarımın performansını neye göre ve nasıl değerlendirebilirim ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayarlarda donanımsal ve yazılımsal hatalar önceleri zaman zaman ekranda beliren hata bildirimleriyle kendilerini belli eder, ondan sonrada sistemde donmalar, takılmalar, sistemde yavaşlamalar, program ve uygulamaların düzgün çalışmaması, olur olmaz kapanmaları ve hatta aniden bilgisayarın süpriz kapanması/kapanıp yeniden açılması falan daha onlarcası şekillerde kendilerini gösterir. Bunlar bazan ve ilk zamanlarda çok görülmez ama bakım olmazsa, ortaya çıkan problemler düzeltilmezse giderek artar, en son evre olarakta bilgisayarda yüklü işletim sistemi çöker, PC açılmaz hale gelir. Bu yazılımsal bozulmalar sonucu sistemin çökmesi, bilgisayarın işlemez hale gelmesidir. Donanımsal bozulmalarda bazı hallerde aynı şekilde bilgisayarın kapanmasına ve çalışmaz hale gelmesine yol açabilir.

    Bilgisayarın performansı ihtiyaçlara ve zevklere, sistem için kullandığın bütçeye göre değişir. Ama en genel olarak bir kullanıcı bilgisayarında yapmak istediklerini çok problemlerle karşılaşmadan yapabiliyorsa ve genelde bir kullanım memnuniyeti söz konusuysa, bilgisayar başında hoşça vakit geçirebiliyorsa o bilgisayar o kullanıcı için performanslıdır. Ama aynı bilgisayar başka kullanıcılar için aynı şekillerde performanslı olmayabilir. Zira başka kullanıcıların başka kullanım amaç ları, başka zevkleri ve başka değer ölçüleri olabilir. Yani görecedir bu performans meselesi. Sen en iyisi kendine göre düşün, değerlendir ve performansına karar ver :)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Hocam öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ederim.. Sanki benim pc 'de bi sıkıntı var gibi ama bilemiyorum rica etsem uzaktan benim bilgisayara bağlanıp kontrol edebilir misiniz sizin içinde sıkıntı olmazsa eğer ? ybaskin34 7 yıl önce
    • hm.. yinede teşekkür ederim.. Peki o zaman burdan bikaç şey sorsam olur mu size ? ybaskin34 7 yıl önce
    • Kusura bakma, uzaktan bağlanma gibi destek yapamıyoruz. Ama uzmanım.net "canlı destek" var (sayfa üst kısmındaki renkli düğmelerden portakal rengi olanı.). Şu anda kapalı herhalde ama yarın gündüz saatlerinde açılır herhalde. Canlı destekle ilgili @alattin'den teferruatlı bilgi edinebilirsin. Kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
    • Yatmak üzereyim, sabah erken hasta ziyaretine gitmem gerekiyor. Konu aç istersen, mutlaka yardım edenler olacaktır. Bende ilk fırsatta bakarım ve yardımcı olmaya çalışırım. İyi geceler.. temmuz 7 yıl önce
    • Çok geçmiş olsun.. Tamam hocam ALLAH rahatlık versin.. :) yardımlarınız için teşekkür ederim.. Müsait olunca yardımcı olursunuz artık :) :) :) :) :) ybaskin34 7 yıl önce
    • Bu arada konu nereden açılıyordu uzmanım.net sitesinde ? ybaskin34 7 yıl önce
    • Teşekkür ederim. Site sayfası üzerinde renkli düğmelerden kırmızı renkli "sor" düğmesini tıklayarak konu açacaksın. Önce üst satıra soru olarak problem özeti bir ifade yazacaksın. Sonra alttaki bölüme problemin açıklamasını yazacaksın. En alttaki bölümdede açtığın konuyu işaret edebilecek bir-iki adet (en fazla beş adet) etiket oluşturacaksın. En sonundada "Gönder" düğmesine ("Gönder"'di galiba) tıklayarak açtığın konuyu yayına sokacaksın. Kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
    • tamam hocam teşekkür ederim. :) ybaskin34 7 yıl önce
    • @temmuz bize hastane günleri yeniden başladı, ben de laptopu yanıma aldım. @ybaskin34 hakkında bölümünü okumanda fayda var. Canlı desteği genel sorunlarda, pek çok kullanıcının yaşadığı sorunlarda açıyoruz. Uzaktan destek şuan için yok alattin 7 yıl önce
    • Sana yeniden geçmiş olsun Alattin! Üzüldüm.. Anladım, bakacağım hiç merak etme. temmuz 7 yıl önce