Bilgisayarımda Problem Var Yardımcı Olabilecek Var Mı ?

Bilgisayarımda problemler var gibi.. Uzaktan destek ile yardımcı olabilecek var mı ?

ybaskin34 ybaskin34 (1440)
7 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    Tecrübesiz ve ilgili hususlarda çok az bilgili bir PC kullanıcısı olduğun belli oluyor.

    Fakat bilgisayar problemleri ile ilgili çözümler aranması, yardımlaşma ve dayanışma sağlanması maksadıyla oluşturulmuş web ortamlarında "Bilgisayarımda Problem Var Yardımcı Olabilecek Var Mı?" şeklinde sorularla ve/veya uzak bağlantılı yardım talepleriryle çözüm aranmaz, aranmamalıdır. Bunlar büyük ölçüde sağlıklı olmaz, sonuç elde etmez. Çünkü bir kere sen problemini anlatmakta zorlanıyorsun, karşıdakide seni anlamakta.. ki buda çok normal. Bu iletişim için mutlaka belirli bir bilgi/tecrübe seviyesi şarttır.

    Şimdi sana yardım etmek isteyenler sağlıklı yardımcı olamadıkları gibi, yeterince bilgili ve tecrübeli olmayan ama iyi niyetli  bazı arkadaşlar yanlış (ve hatalı) çözüm tavsiyelerinde bulunabilirler, PC'deki problemlerin dahada karmaşık hale gelmesine sebep olabilirler.

    Yine uzak bağlantılardada aynı olumsuz sonuçlarla karşılanabilir. Ve hatta bazı sorumsuzluklarda eklenirse buna çok daha ağır problemlere yol açılabilir.

    Sonuç;

    Sen en iyisi çözümü ilk önce yetkili taknik servislerde ara. Zira PC'nin oldukça yeni ve garanti kapsamında olduğu anlaşılıyor. (Garanti kapsamı konusunda herhalde yanılmıyorum). Eğer zaten PC garantisi devam ediyorsa bu halde donanımların test ve kontrollarının yapılması gerekir ve bunları yapmakta garanti kapsamına girmesi gerekir (Kabul etmek istemezlerse zorlamalısın).

    Bilgisayar kullanım tecrübe ve bilgisi, zaman içerisinde edilir ve mutlaka edilecektir, hiç meraklanma. Sadece meraklı, dikkatli ve sabırlı ol yeterlidir.

    Bu arada sadece yüksek özellikli PC, mutlaka doğru seçim olmaz. Ayrıca kalite ve markada önemlidir. Bunlarda haliyle fiyat bakımından diğerlerinden daha yüksek olur ama daha sağlam, daha stabil çalışabilen ve daha az problemler çıkaran PC'lerdir/sistemlerdir. Ucuz etin yahnisi.. öz ifadesini unutmamak lazım.

    Casper marka özelindede söylersek; ucuzdur ama en dandik ve güvenilmez markalardan biridir. Bu sadece bana ait bir fikir değil çok yaygın olarak böyle kıymetlendirilir. Sana buda tecrübe olsun.

    Yazdıklarımı, vermek istediğim bu genel bilgileri yanlış anlamayacağını ümit ediyor, kolay gelsin dileklerimi iletiyorum.

    Edit;

    Oyun'da problem konusunda ben sana çok yardımcı olamam. Çünkü oyun oynamıyorum ve problem oyun setup'ının bozuk olması sebebiyle ve oyun özel ayarlarından olabillir. Yeni konu açarsın, oyun oynayanlara sorarsın.

    Windows problemlerinde öncelikle yapılması gereken kontoller ve çözüm arayışları (tıkla)

    Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Junkware Removal Tool nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Edit 2:

    Windows ve/veya genel olarak PC problemlerinde ilk ve öncelikli çözüm arayışları neler olmalıdır? (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Öncellikle yazınız için teşekkür ederim.. Pc konusunda acemilik var .. Hem bu acemiliği nasıl uzmanlığa ya da profesyonalliğe dönüştürebilirim yani profesyonel olmak için yapmam gerekenler nelerdir sırasıyla ? Ayrıca casper konusunda bende öyle düşünüyordum almayacaktım casper asus alacaktım fakat bütçe ve özelliklerden dolayı casper tercih etmek zorunda kaldım.. Fakat kasanın için toplama anakart msi ekran kartı galax nvidia vs . falan .Ama bende yine şüpheliyim casper konusunda. :D :D :D Hocam peki problemleri nasıl düzeltebiliriz ( problemler biraz dediğiniz gibi anlatamıyorum tam olarak birazda problemler göstermelik yani uzaktan bağlanıp kontrol etmelik ) Hocam acemiliğimi mağdur görün :))) problemleri nasıl düzeltebilirim ? ybaskin34 7 yıl önce
    • Mesajımı, özelliklede "sonuç" kısmını dikkatli bir şekilde tekrar oku. Yorumda sorduklarının tamamına cevap orada var. Hemde açık olarak.. İyi geceler!.. temmuz 7 yıl önce
    • Eğer yetkili servise götürürsen, şikayetlerini söylersin birazda abartarak. Donmalar, takılmalar oluyor, yavaş çalışıyor, bilgisayar geç açılıyor, arada reset atıyor falan dersin. Bunları dediğinde onlar, mecburen PC'deki bütün donanımları baştan aşağı test edeceklerdir. Eğer problemli donanım varsa bu donanımı/donanımları yenileriyle değiştireceklerdir. Donanım problemi tespiti olmazsa bu defa büyük ihtimalle işletim sistemini sıfırlayacaklar, yeni işletim sistemi kurarak sana laptop'u sıfır gibi geri vereceklerdir. Bütün bunlara rağmen şikayetlerin devam ederse, kaderine küs derim. Zira geriye yapılacak birşey kalmaz. Ama muhakkak şimdiki halinden daha iyi olur, meraklanma. temmuz 7 yıl önce
    • hocam ben servise göndermeye çekiniyorum cihazı çünkü daha önce bi telefon durumu vardı servsilik , baya bi problem yaşadım servisle en sonunda tüketici kuruluna verdim.. Şimdi bilgisayarda telefon gibi olursa sıkıntılı olur ya .:( Pc'de telefon gibi servise gidip gelirse daha çok problem olabilir diye endişeleniyorum . .:( :( :( :( :( ybaskin34 7 yıl önce
    • temmuz hocam problem olarak bikaç tane bahsedeyim... - mesela oyun oynarken ya da video izlerken bi süre klavye ya da fare dokunmasam fps düşüklüğü gibi bişey oluyor. Örneğin gamepad ile pes 2016 oynuyorum bi taraftanda fps ölçmek için fraps programı açık , oyun bi süre iyi gidiyor sonra birden fps düşüyor ve oyun takılmaya başlıyor hemen fareye tıklamasam fareyi oynatmazsam klavyeden herhangi bi tuşa basmazsam oyun düşük fps'te takılarak kalıyor.. Fps 1 bile düşüyor.. - windows güncellemesi yaparken bi hata alıyorum - bazı sistematik hatalar oluyor.. Yanıt vermiyor , çalışmayı durdurdu hatası falan - pc çabuk ısınıp geç donuyor - fazla bişey açık olmamasına rağmen hem önplanda hem arkaplanda , bellek miktarı yüksek oluyor ve bazen görev yöneticisindeki cpu - bellek - ağ - disk değerleri bi anda baya yükselip düşüyor - Bazen takılmalar donmalar oluyor.. Rica etsem bu problemleri halledebilir miyiz ? Ne yapmam lazım ? ybaskin34 7 yıl önce
    • Niye hala problemleri konu muhtevasında genele değilde yorumlar yolu veya özel mesajlar ile özele, kişiye yazıyorsun?! Mesajımı editliyorum, alt kısma yeniden bakarsın. Bu arada yetkili servise başvuru sendromunu aşmalısın. Aksi halde donanım problemlerinde veya bu ihtimaller olduğunda çözüm bulamazsın. Kaldıki şu anda bile ne olduğu, problelerin neden kaynaklandığı belli değil (Donanımsal problem ihtimali zayıf bile olsa). temmuz 7 yıl önce
    • hocam haklısınız ama gerçekten pc'de bi sıkıntı var .. Konu açtım yardım edecek pek kimse olmadı.. Siz bi el atsanız duruma bi yardım etseniz sizin içinde uygun olur mu ? ybaskin34 7 yıl önce
    • Mesajım altına ek yaptım, bakmadınmı? Orada çeşitli çözüm yolları gösterdim, linkler verdim, görmedinmi? En son 5 dakika önce yeni eklemeler yaptım. temmuz 7 yıl önce
    • Sen vesile oldun, Windows/PC problemleri konulu yeni başlık bile açtım yahu! Daha ne yapabilirim :) temmuz 7 yıl önce
    • eyvallah hocam.. verdiğin linkleri inceleyecem . :)) ybaskin34 7 yıl önce
    • "Windows ve/veya genel olarak PC problemlerinde ilk ve öncelikli çözüm arayışları neler olmalıdır?" başlıklı konuya iki madde daha ekledim. Oraya yeniden bakmak senin için faydalı olabilir. temmuz 7 yıl önce
    • Tamam hocam çok teşekkür ederim. :) ybaskin34 7 yıl önce
    • Düzelme oldu galiba, geçmiş olsun :) temmuz 7 yıl önce

    bilgisayarımda donmalar , ısınmalar falan var .. Sanki bazen fan'da değişik ses geliyor.. Oyun ya da video izlerken bi süre klavye veya fareye dokunmasam fps düşüyor durup dururken.. Buna benzer sorunlar var ..

    Sistem Özelliklerim

    İntel core i7 4790K     4GHz

    16GB RAM

    128GB SSD + 2TB HDD

    Galax Nvidia GeForce GTX 970     4GB

    Windows 10 Single Language

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    7 yıl önce cevaplandı

      O sistem özellikleriyle donma,kasma gibi sorunlar varsa virüs yada ısınma probleminden kaynaklıdır büyük ihtimal.İşlemci,ekran kartı,hdd,kasanın sıcaklıklarını atarmısın?

      ardahd ardahd (631)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Hocam sıcaklıkları neye göre atayım ? Yani pc boştayken hiçbirşey yokken ki sıcaklık mı yoksa oyunda , taryıcıda vs. yerlerde olan sıcaklığı mı ? ybaskin34 7 yıl önce

      -2

      sistem özellikleri güzel  gereksiz çalışan exe dosyalarını  kapatın malvare taraması için https://www.malwarebytes.com/mwb-download/

      candan candan (4301)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Vallahi biledim hocam sistem özellikleri iyi diye aldım pc'yi fakat hâl böyle olunca pc açısından sıkıntılar oluştu.. Bu arada sürün CASPER GAMEMASTER ( casperin oyun kasası ) ybaskin34 7 yıl önce