Bilgisayarımda trojan var mı yok mu nasıl anlarım?

Bilgisayarımda trojan var mı yok mu nasıl anlarım? PC'de trojan var mı bunu nasıl tespit ederim?

mervecankan mervecankan (3)
9 yıl önce sordu

  • şuan o virus var mı yok mu onu nasıl anlarım ? mervecankan 9 yıl önce
  • Antivirüs yazılımın ile sistem taraması yapmalısın. Eğer bu konuda özel bir şüphende bulunuyorsa trojan taraması için uygun bir yazılım download ederek sistemine kurabilir ve birde bununla tarama gerçekleştirebilirsin. temmuz 9 yıl önce

Toplam 2 Cevap

NPE - Norton Power Eraser:
Norton Power Eraser symantec firmasının ücretsiz olarak indirebileceğiniz virüs temizleme ve spyware,trojan temizleme aracıdır. Norton Power Eraser yükleme gerektirmez ve özellikle trojan, rootkit gibi zararlı yazılımlara karşı oldukça başarılıdır.
Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?

Norton Power Eraser ile bilgisayarınızı tararsanız bilgisayarınızda trojan var mı yok mu size söyleyecek varsa temizleyecektir.

cemkara cemkara (4215)
9 yıl önce cevaplandı

  • Program karışık değil. Yukarıdaki linkte anlatılıyor nasıl kullanıldığı. Bir sorun olursa uzmanim.net facebook sayfasından mesaj atın. hakan 9 yıl önce
  • Her exe dosyası trojan değildir. Fakat Norton bunları zararlı olarak gösterdiyse bunlara virüs bulaşmış olma ihtimali yüksek. hakan 9 yıl önce
  • Kusura bakmayın iş yoğunlugundan bakamadım. Evet dediğim gibi program trojan bulamadıysa bilgisayarınız temiz demektir içiniz rahat olsun. cemkara 9 yıl önce
  • oyun dosyası ile inmiş ve aktif olmayabilir. cemkara 9 yıl önce
  • Bunlr trojan degil. Bilgisayarın performansını olumsuz etkileyecek ve yavaslatacak diye uyarmış. Aksi takdirde trojan diye yazardı. hakan 9 yıl önce

Sisteminde kurulu bir antivirüs programı olmalı ve veri tabanı sürekli güncel tutulmalı. Bu antivirüs programı PC'ni virüslere, trojanlara, zararlı yazılımlara ve dıştan gelebilecek saldırılara karşı sistem gerisinde aktif bir biçimde koruma yapmaktadır. Bunlara rağmen hiçbir antivirüs yazılımı tam güvenli değildir. Bazı hallerde antivirüs yazılımlarına rağmen sisteme virüs ve trojanlar, diğer zararlı yazılımlar bulaşabilir.

Bu sebeple;

Antivirüs programının gerçek zamanlı sistem koruması ile yetinilmemeli, belirli peryotlarla PC'de antiviris programı ile virüs taramaları yapılmalı.

Ve yine sistem koruması sadece PC'deki antivirüs yazılımına bırakılmamalı, ek olarak antivirüs yazılımlarının koruma kapsamı dışında kalan virüs ve trojanlar dışında diğer zararlı yazılımlar için sistemde tarama yaparak kaldırılmasını sağlayan bazı yazılımlarda bulundurulmalı.

Bunun içinde alttaki iki yazılımı tavsiye ediyorum:

Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır? (tıkla)

Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır? (tıkla

Bu yazılımların veri tabanlarıda aynen antivirüs yazılımı için olduğu şekilde daima güncel tutulmalı.

Bu husulara dikkat ediliyor ve bunlar yapılıyorsa vede internet ortamında dikkatli olunuyorsa sistem güvenliği ile ilgili olarak evham yapmaya gerek yoktur.

Eğer bununla ilgili olarak özel bir şüphen varsa antivirüs yazılımı ile tarama yaptıktan sonra birde alttaki yazılımla sistem taraması yap.

Trojan Killer (tıkla ve download et)

temmuz temmuz (12505)
9 yıl önce cevaplandı

  • Antivirüs programı taramasından sonra birde yukarıda linkini verdiğim Trojan Killer yazılımıyla tarama yap, için tam rahatlasın :-) temmuz 9 yıl önce
  • 1- Sen istemesende bulaşır virüs ve zararlılar. Kaldıki kimse istemez ama onlar bulaşır yine. 2- Imeil numarası nedir ben bilmiyorum (telefonlardaki imei'den söz etmiyorsun herhalde) ama sen boşver onları. İnternette dolaşırken ve dosya download ederken dikkatli ol, bilgisayarındaki antivirüs yazılımını daima güncel tut, yeterli. Arasırada Norton Power Eraser ile tarat sistemini. 3- Üstteki mesajda cemkara ne demişti: "Norton Power Eraser ile bilgisayarınızı tararsanız bilgisayarınızda trojan var mı yok mu size söyleyecek varsa temizleyecektir." Yani tarama yaptıysan ve bulunanları kaldır komutuyla temizlediysen, tamam. Böyle böyle öğrenirsin artık. Kolay gelsin. temmuz 9 yıl önce
  • Mervecan, niye kafayı takıyorsun? Ne farkeder buraya yazdıklarını program içinde "kaldır" düğmesi ile kaldırdıysan ve yine bu programla yeniden tarayarak temiz sonuç alırsan, sisteminde trojan yok demektir. Bunu istemiyormuydun ve yetmezmi sana. Bırak hangisinin trojan olup olmadığını. Eğer hala kuşku duyuyorsan birde benin mesa jda tavsiye ettiğim "Trojan Kill" ile tara. O daha net sonuç bilgisi verir. Bulduğu trojan ve zararlıların tam isminide yazar Yani ne zararlısı vs. gibi.. temmuz 9 yıl önce
  • "Bad" İngilizcedir ve Türkçesi "kötü" demektir. Yani trojan veya başkası, kaldırılması gereken dosya demektir. "Remove" ise"Kaldır" demektir. En allta olan düğmede tamam yukarıda istenilenleri yap temektir. Daha nasıl izah edeceğiz? Norton Power eser, verilen linkte Türkçe idi. Sen başka linkten download etmişsin herhalde. temmuz 9 yıl önce
  • Norton Power Eraser maalesef buldukları zararlıları, trojan, malware vs belirtmiyor; sadece "Kötü" olarak raporluyor ve istenirse kaldırılmasını sağlıyor. Ama "Trojan Kill" kullanmış olsaydın, bu trojanlar için daha özel bir programdır ve bulduğu zararlıların cinsinide raporlar. Onunla tarasaydın sonuç benzer bile olsa vereceği rapor ile seni tatmin edecekti. Maalesef bu fırsat kaçtı. Ayrıca senin belirttiğin sonuçta yer alan zararlı dosyaları buraya yazıpta sormanın başka bir sebeplede hiçbir yararı olmaz. Onlar sende virüslü olabilir ama aynı dosyalar başkasında temiz olabiilir. Benzer isimli dosyalar mutlak virüslü veya temiz değildir. Bunlar virüslüde, temizde olabilir. Yani senin bunu öğrenebilmek için bizi zorlamanın hiçbir faydası olmaz. temmuz 9 yıl önce
  • O kadarda değil.. :-) Birazda olsa anlayan bir arkadaşına, bir tanıdığına söyle, sana yardımcı olsun. Ona hikayeni anlatmak zorunda değilsin, sadece teknik yardım istersin. Kolay gelsin. temmuz 9 yıl önce
  • Trojanların değişik cinsleri ve fonksiyonları olabilir. Ayrıntlarda trojanın tam ismi olmalı. Onu webde araştırmak lazım. Ama bilgiler daha çok İngilizce dilde olur. Benim İngilizcem zayıf. İyi İngilizcesi olan birine araştırtabilirsin. Veya trojanın tam ismini belirterek uzmanım.net'te sorabilirsin. Yani şu trojan sistemde neler yapar, fonksiyonları nelerdir gibi. Bundan sonrasını açacağın yeni konuda sormalısın. Burası fazlasıyla uzadı :-) temmuz 9 yıl önce
  • Karantinaya taşı, silme ama program içersinde hapset, zararsız hale getir demektir. Yani daha sonra geri alarak tekrar faal hale getşrebilirsin. Kaldır komutu ise tamamen siler; geri alma imkanı olmaz. temmuz 9 yıl önce
  • :-) temmuz 9 yıl önce