Bilgisayarımda yüklü olan programların isimlerini metin belgesine aktarabilir miyim?

Denetim Masası\Programlar\Programlar ve Özellikler burdaki programların isimlerini dışa aktarabilir miyim?

misty misty (556)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Bilgisayardaki yüklü programları listelemenin birkaç yolu var.

    • 3.Parti Yazılım ile ;
    • Komut İstemi ile ;
    • PowerShell ile

    > 3.Parti Yazılım Yöntemi :

    Bu alanda 2 yazılım önerecem. Bunlar ;

    * İOBit Uninstaller
    * Geek Uninstaller

    - İOBit Uninstaller programını kurduktan sonra , arayüzde sağ üst köşede bulunan 3 çizgiye tıklayıp Program Listesini Dışarı Aktar seçeneği seçilerek dışa aktarma işlemi yapılır.

    - Geek Uninstaller programını çalıştırdıktan sonra , üst kısımda bulunan Dosya ardından HTML Olarak Dışarı Ver seçeneği seçilerek dışarı aktarma yapılır.

    > Komut İstemi Yöntemi :

     + R tuşlarına basarak Çalıştır penceresi açılır ve cmd komutu girilerek komut istemi başlatılır.

    Gelen siyah komut istemi ekranına önce " wmic " komutu yazılıp enter tuşuna basılır.

    wmic

    Daha sonra kaydetmek için ise şu komut girilir ; ( masaüstüne kayıt için yazılan kod )

    /output:C:\Users\KullanıcıAdınız\Desktop\ProgramListesi.txt product get name,version

    ** KullanıcıAdınız yazan yere bilgisayar kullanıcı adı yazılır.

    > PowerShell Yöntemi :

     tuşuna bastıktan sonra PowerShell yazıp ardından sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği seçilir.

    Açılan PowerShell ekranına şu komut girilir ;

    Get-ItemProperty HKLM:\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\* | Select-Object DisplayName, DisplayVersion, Publisher, InstallDate | Format-Table –AutoSize

    Bu komut yüklü programları listeler.

    Bu listeyi kaydetmek için ise ;

    Yukarıdaki kodun souna > işareti konup kaydedilecek yer yazılır.

    - Kayıt yeri direk masaüstü için şu komutu kullanabilirsiniz ;

    C:\Users\KullanıcıAdınız\Desktop\ProgramListesi.txt

    ** KullanıcıAdınız yazan yere bilgisayar kullanıcı adı yazılır.

    Kısaca masaüstüne listeyi kaydetmek için şu komutu kullanmanız yeterli ;

    Get-ItemProperty HKLM:\Software\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\* | Select-Object DisplayName, DisplayVersion, Publisher, InstallDate | Format-Table –AutoSize > C:\Users\KullanıcıAdınız\Desktop\ProgramListesi.txt

    ** KullanıcıAdınız yazan yere bilgisayar kullanıcı adı yazılır.

    ybaskin34 ybaskin34 (1440)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Teşekkürler. Başkasının işine yarayacaktır mutlaka. Ben ekran görüntüsü almayı daha cazip buldum. misty 3 yıl önce
    • Rica ederim..😊 👍🏻 ybaskin34 3 yıl önce