Bilgisayarımdaki dosyalar makop uzantılı oldu ve açılmıyor bunun bir çözümü var mı?

Windows 10 64 bit kullanıyorum resim dosyalarımı kurtarabilirmiyim

ercan27 ercan27 (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Makop uzantısı Oled-Makop fidye yazılımına ait. Fakat şuan için bilinen bir çözümü yok.

    Dosyalar AES-256 + RSA-1024 şifrele algoritması ile şifreleniyor bu sebepten dosyaların şifresini çözmek için gerekli olan Private Key. Bu da saldırganların elinde bulunuyor. Bu sebepten Uzantısı Makop olmuş dosyanın şifresi şuan için kırılamaz. Tek çözüm yolu fidye ödemek ve gerekli özel anahtarı satın almak.

    Yanlış hatırlamıyorum 2020 Şubat ayı içerisinde ortaya çıktı ve şuana kadar bir çözüm bulunamadı. Diğer fidye virüslerinden daha az ortalıkta görüldüğü için üzerinde çalışan pek de yok.

    alattin alattin (16999)