Bilgisayarımdan ses cızırtılı çıkıyor

0

Laptop bilgisayardan ses cızırtılı çıkıyor. Kulaklık takıyorum yine de cızırtı geliyor. Hoparlör takılıyorum cızırtı devam ediyor. Sesi çok yüksek açtığımda cızırtı da artıyor.

Sorun ne olabilir? Bilgisayardaki cızırtı sorununun çözümü nedir?

acemiadam acemiadam (220)
5 yıl önce sordu

  Toplam 3 Cevap


  0

  Bilgisayar, laptop ses cızırtı sorunu nasıl çözülür?

  Hem kulaklık hem de hoparlörden cızırtı geldiğine göre sendeki sorun ses kartınla ilgili. Böyle bir başlık açmışken ben bilgisayardan gelen cızırtı seni için genel bir çözüm yazayım.

  Eğer bilgisayarınız yeni ve aldığınız andan itibaren seste cızırtı varsa hiç beklemeyin ve aldığınz yere götürün. Sorun donanım sorunu olabilir. Bu durumda sorunu çözmeyi denemeyin.

  Burada kritik soru: cızırtı hep mi vardı sonradan mı oldu?  Sonradan olduysa ve eğer bir program yükledikten sonra olduysa o programı kaldırın. Diğer bir çözüm sistem geri yüklemesi yapmak. Aşağıda sistem geri yüklemesi nasıl yapılır linkini bulabilirsiniz.

  Bilgisayarından cızırtı geliyorsa çözüm için  öncelikle  aşağıdaki durumlardan hangisi size uyuyorsa o adımı kontrol etmelisiniz.

  Bilgisayarımdan ses cızırtılı çıkıyor çözüm 1: 

  Harici hoparlör kullanan bilgisayarlarda yaşanan cızırtı sorunu

  Öncelikle ses çıkışı için hoparlör kullanıyorsanız hoparlörün kablolarını kontrol edin. Kablolarda bir ezilme, kopma temassızlık var mı?  Yine hoparlörün jakı bilgisayara tam oturmuş mu kontrol edin. Jakı soketten çıkarın ve yeniden takın. Hoparlör kablosunda bir ek varsa bu eki kontrol edin. Hoparlör kablosu üzerindeki hasarlar cızırtıya sebep olabilir.

  Bilgisayara bağlı bir mikrofon var mı? Eğer varsa mikrofon hoparlöre yakın durmamalıdır. Bu parazite, cızırtıya sebep olacaktır.

  Hoparlörü bilgisayardan çıkarttıktan sonra da cızırtı devam ediyorsa (örneğin kulalık bağladığınızda) aşağıdaki çözümleri deneyin.

  Ek olarak eğer harici hoparlör kullanıyorsanız ve sesi çok açtığınızda cızırtı oluyorsa bu ses sisteminizin kalitesizliğinden, gücünün yetersizliğinden kaynaklanır. Bu durumda sorunu çözmek yazılımla mümkün değildir. Daha kaliteli ve güçlü bir ses sistemine ihtiyacınız var demektir.

  Yine hoparlörler eskidikçe özelliklerini yitirirler. Bu da seste cızırtıya sebep olacaktır. Eğer eski bir hoparlör kullanıyorsanız cızırtının sebebi bu olabilir.

  Bilgisayarımdan ses cızırtılı çıkıyor çözüm 2: 

  Laptop kullanıyorum harici hoparlörüm yok, ses yine de cızırtılı geliyor

  Bu durumda ilk şüphelenilmesi gereken ses kartına ait sürücü.  Ses kartının sürücüsünü güncellemek çözüm olabilir.  Ses sorunu sonradan mı çıktı yoksa bilgisayarı ilk aldığınızdan beri bu durum var mı?

  Ses cızırtı sorunu sonradan çıktıysa ilk yapılması gereken sistem geri yükleme ile eski hale dönmektir. Soruna bir Windows güncellemesi sebep olabilir: Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? Bazen Windows güncelleştirmeleri sorunlara sebep olabiliyor.

  Öncelikle ses kartınızın markasını ve modelini öğrenmelisiniz:

  1. Windows ve R tuşlarına basın.
  2. Açılan ekrana devmgmt.msc yazın ve enter tuşuna basın. Bu karşınıza Aygıt Yöneticisini getirecektir.
  3. Aygıt yöneticisinde Ses, video ve oyun denetleyicilerini bulun.
  4. Realtek Audio gibi bir ada sahip aygıt ses kartınızdır.
   Aygıt yöneticisi - ses kartı
  5. Bu sürücüyü çift tıklayın.
  6. Açılan pencerede Sürücü sekmesini tıklayın.
  7. Sürücü güncelleştir seçeneğini seçin.
  8. Güncel sürücü yazılımını otomatik ara seçeneğini tıklayın.
  9. Windows sizin için sürücüyü güncelleyecektir.

  Ayrıca Google'da arama yaparak ya da uzmanim.net'e sorarak ses kartı sürücünüzün indirme linkini öğrenebilirsiniz. Eğer sürücü güncellemek nedir bilginiz yoksa bu konulardan hiç anlamıyorsanız o zaman size önerim bir sürücü güncelleme yazılımı kullanmanız. Örneğin Driver Booster gibi. Driver Booster nedir? Driver Booster ne işe yarar?

  Driver Booster sizin adınıza bilgisayarınızı tarar ve güncellenmesi gereken sürücüleri bulur, indirir ve günceller.  Driver Booster sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

  Ses kartı güncellemesi bittikten sonra mutlaka bilgisayarınızı yeniden başlatın ve öyle deneyin. Cızırtı sorunu devam ediyorsa  ses kartınızın kullandığı ek bir yazılım varsa onu güncelleyin.

  Örneğin Realtek ses kartıları Realtek HD Audio Manager gibi ek yazılımlar kullanırlar. Bu programlardaki bug, hatalar cızırtı sorununa sebep olabilir. Ses programlarının adlarında genelde Sound gibi ibareler bulunur.  Herhangi bir ses yazılımı yüklümü bu şekilde tespit edebilirsiniz.

   

  Sonuç olarak bilgisayardaki seste cızırtı sorununun temel iki sebebi olabilir: Sürücü, yazılım hatası veya donanım sorunu. Öncelikle bunu tespit etmek gerekiyor.  Bunu tespit ettikten sonra yukarıdaki çözüm önerileri ile sonuca gidilebilir.

   

   

   

   

  hakan hakan (15394)
  5 yıl önce cevaplandı

   0

   Ne zamandan beri bu böyle?

   Eğer problemin ortaya çıkması çok zaman olmadıysa sistemi problem öncesi bir zamana geri alarak çözüm sağlayabilirsin:

   Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

   Diğer türlü, ses kartı sürücünü kontrol edersin, önce sürücü özelliklerinden "Sürücüyü geri dön" denersin. Eğer bu bağlantı aktif değilse, sürücüyü kaldırıp yeniden yüklersin.

   Bunların çözüm sağlaması gerekir. Eğer bunlar çözüm olmazsa başka yollar düşünülür.

   temmuz temmuz (12505)
   5 yıl önce cevaplandı

    0

    Arkadaşlar bende daha öncesinde bu sorunu yaşadım herhangi bir müzikte araya cızırtılı sesler giriyordu. Ses ayarlarındaki basit değişiklikle cızırtı tamamen kesildi umarım sizdede işe yarar. İlk önce başlat çubuğundaki ses sembolüne sağ tuş yaparak çıkan menüde "Kayıtdan yürütme aygıtları" nı seçiyoruz. Ekrana çıkan menüde "Hoparlör" e sağ tıklayıp özellikleri seçiyoruz sonrasında "Geliştirmeler" sekmesine tıklıyoruz. Aşağısında bazı ses efektleri olacak oradan "Ekolayzer" seçip aşıda çıkacak olan "Ayar" bölümünden "Rock" ı seçiyoruz ve tamam diyoruz. İnşallah sorununuz çözülmüştür iyi günler.

    nufyat nufyat (1)
    4 yıl önce cevaplandı

     üyelik gerektirir

     Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

     Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
     uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol