Bilgisayarımı 64 bitten 32 bite formatsız geçirebilir miyim?

bilgisayarımı 64 bitten 32 bite nasıl geçirebilirim. Formatsız bir yönetmi var mı? Windows 10 kullanıyorum.

eray1965 eray1965 (11)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Formatsız yöntem maalesef yok.

    Ama zaten ne gerek var? Eğer makine kaldırıyorsa -ki kaldırıyorki yüklenmiş halde- 64 bit sistemler daha iyi ve daha güçlüdür. Ayrıca 64 bit sistemlerde 32 bit program ve uygulamalar çalışır. Yani her iki mimari yapının programlarını kullanabilirsin; kullanabiliyorsun (32 Bit sistemlerde ise 64 bit programlar yüklenmez, çalışmaz). Ve eğer sistemde 3 Gb üstünde fiziksel RAM bulunuyorsa 32 bit sistemde 3 Gb fazlası kullanılamaz, işe yaramaz hale gelir.

    Tüm bunları göz önüne alarak yeniden düşün istersen.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • ticari bir işletmenin bilgisayarı için gerekiyor elimizde şu anda windows cdsi yok o yüzden sormuştum. Kullandığımız program 32 bitte çalışıyormuş sadece. eray1965 7 yıl önce
    • Hazır windows yükleme DVD'sine ihtiyacın yok. İnternetten orjinal download imkanın var (uzmanım.net'te araştır, göreceksin). Download eder yükleme DVD'si veya bootable flash bellek oluşturabilirsin (etkinleştirme/lisans problemide olmaz. 32 Bite geçersen yeni lisanslama gerekecektir. Ürün anahtarı değişmesi gerekir). Ama zaten 64 bitte makinede yüklü ve yeniden yüklemeyede gerek olmaz. Kullandığınız programın 64 bit sürümü olmasa bile mesajım muhtevasındada belirttiğim şekilde 32 bit programlar 64 bit sistemlerede yüklenebilir ve bu sistemlerdede çalışırlar (Tersi olmaz demiştik). Bundan hiç kuşkun olmamalı. temmuz 7 yıl önce

    @temmuz belirtmiş, formatız geçiş yapmak mümkün değil.  Elidinizdeki yazılım 32 bit gerektiriyorsa belki 64 bit üzerine sanal bilgisayar kurarsak ve buna da 32 bit işletim sistemi yükleyerek çözüm sağlayabilirsiniz.

    hakan hakan (15424)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Sence buna gerek olabilirmi @hakan ? Bilemiyorum belki çok özel bir sebep varsa!.. temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz bazen başıma geliyor, iki farklı program kullanması lazım kullanıcının biri 64 bit istiyor diğeri 32 bit. İki bilgisayarda ayrı ayrı çalışmak da istemiyor o zaman sanal pc kuruyoruz ondan çalıştırıyoruz hakan 7 yıl önce
    • Hayret, neden ihtiyaç olabilirki böyle bir şeye?! İki ayrı kullanıcı tercihi, iki ayrı mimari program ve PC.. Gerçekten çok özel bir şeymiş :) Yinede konu sahibi @eray1965 ve bahsettiği ticari işletmenin buna ihtiyaçları olduğunu hiç düşünmüyorum @hakan temmuz 7 yıl önce
    • @temmuz bazı uygulamalar var, özellikle eski muhasebe programı gibi uygulamalar. Bunlar 64 bitte çalışmayabiliyor. Benim destek verdiğim bir firmada buna benzer bir durum vardı. Program 90'lı yıllardan kalma, yazan şirket çoktan batmış gitmiş. Programda o kadar çok veri var ki, başka programa geçemiyorlar. Yeni bilgisayar alıyorlar 64 bit yüklü geliyor. Arkadaşın hikayesşnde sanırım 64 bit sistem üzerinde çalışan ve formatla gidecek olan uygulamalar var bu sebepten formatsız bir geçiş yöntemi ariyor hakan 7 yıl önce
    • Zaten 64 Bit programların ve 64 Bit PC kullanmanın birçok avantajı varken bunun aksine 32 Bit kullanıcı tercihinide anlamak mümkün değil @hakan @eray1965 temmuz temmuz 7 yıl önce
    • Böyle bir şey olursa bir mecburiyettir, bunu anlayabilirim. Daha önce bu şekilde bir izah yapmadığın için kabul edememiştim. Yani çok eski bazı programlar (90'lardan kalma gibi) 64 Bit mimaride işletim sistemleriyle çalışmayabiliyor, öylemi? Hiç duymamıştım, şimdi senden öğrenmiş oldum @hakan kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
    • Bir şey yazmadan da öğretebiliyorsam ne mutlu tabi @temmuz :D murat 7 yıl önce
    • Gerçekten komik olmuş @murat :)) temmuz 7 yıl önce
    • Bu arada bazı eski programların işletim sistemi seçtği, mesela win XP ile çalışan bir programın win 10 ile uyumsuzluk gösterdiği ve yüklenemediği veya çalışmadığı haller olabiliyor elbette ve bunu zaten biliyorum ama bir programın illede 32 Bit işletim sistemi ihtiyacı olabileceğini bilmiyordum, böyle düşünemiyordum. Sayende bunuda öğrenmiş oldum ama çokta garip ve extrem buldum @murat temmuz 7 yıl önce