Bilgisayarımı açarken monitöre görüntü gelmemesi

Şimdi öncellikle lütfen burayı dikkatli okuyun (Monitörümün hiçbir şekilde donanımsal ve yazılımsal bir arızası yoktur. Monitörüm anakarta değil Ekran kartına bağlıdır)

Şimdi sorunu anlatacak olursam. Bilgisayarı bazen açtığımda Monitörün çalıştığına dair ışık yanıyor ama yanıp sönüyor ve bu durumda da görüntü gelmiyor. Kasa çalışıyor monitörde çalışıyor ama görüntü gelmiyor yani. Bende bu durumda kasanın arka fişini çekip geri takıyorum ve sorun düzeliyor.

-Teşekkür Ederim

lucas77 lucas77 (199)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bahsettiğin sorun genelde PSU gerekli gücü sağlamayadığında ortaya çıkar. Sorunu okuyunca ilk aklıma bu geldi. Kasanın güç ünitesi genel olarak kasa bileşenlerine (anakart, ram, cpu ve özellikle ekran kartı) için gerekli gücü sağlayamıyorsa veya sağladığı güç stabil değilse bu dediğin oluyor. Kasa açılıyor ama ekrana görüntü gelmiyor.  Bilgisayar bileşenlerini tam bir liste olarak yazarsan PSU yeterli mi değil mi en azından bunu anlarız. Bu ihtimali ortadan kaldırdıktan sonra başka olası sebepleri araştırırız. Sorunn içine anakart, işlemci, disk, ram, psu, ekran kartı ve varsa diğer tüm donanımları eklersen bir hesaplama yapabilirim.

    hakan hakan (15394)
    5 yıl önce cevaplandı

    • @hakan merhabalar aktifmisiniz ? lucas77 5 yıl önce
    • @lucas77 geç gördüm, dün pek bakamadım. hakan 5 yıl önce
    • @hakan bu linkten Donanım aygıtlarımın fiziksel çalışma durumu hakkında yazılımsal bilgiler vermekte olan detaylı raporumun dosya linki https://www.dosyaupload.com/66kn lucas77 5 yıl önce
    • @lucas77 300W bir psu yeterli görünüyor. Sistemin yüklü bir sistem değilmiş. Sorun ekran kartında veya PSU'da olabilir düşüncesindeyim. hakan 5 yıl önce
    • @hakan Belirtiğiniz PSU ve Ekran Kartını ayrı bir cihaz ile test etmek lazım doğru anlamışmıyım ? birde test ederken yani nasıl bir test süreci olur bu ? Sistemin yüklü bir sistem değilmiş derken neyi belirtmek istediniz ? -Teşekkür Ederim.. lucas77 5 yıl önce
    • @lucas77 yüklü değil derken çok fazla enerji harcayacak bir sistem değişmiş onu kastettim. Örneğin iyi bir PSU bularak geçici olarak sistemine bağlayabilirsin. Sorun yaşıyor musun kontrol edebilirsin, bunu servisler de yapar böyle bir imkanın yoksa. PSU ve ekran kartını başka sisteme takmaktan ziyade, başka bilgisayardan PSU alıp senin bilgisayarına takman daha doğru olacaktır. hakan 5 yıl önce

    @hakan Hayret gerçi 3 yıldır kullandığım power dı halbuki hatta bu power'ı takan adam ekran kartım ve anakartım ile uyumlu olduğunu söyledi. Gerçi sorunum 2 haftadır bir süre içinde 1 ila 3 sefer böyle bir yapıyor yani kasanın çalışıp monitöre görüntü gelmemesi durumu.

    Yine de sana aida64 programı bilgisayarımın çalışma düzeni ve içinde barındırdığı bileşenler hakkında rapor çıkarttım ama sana nasıl atıcağımı bilemiyorum.

    lucas77 lucas77 (199)