Bilgisayarımı daha hızlı hale nasıl getiririm?

Daha hizli bilgisayar elde etmek icin ne tür programlar kullanmak gerekir?

Bilgisayarımı hızlandırmak için neler yapmam gerekir?

umitunesi umitunesi (1)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Merhaba. Bilgisayarınızın donanımı zayıfsa buna yazılım fayda etmez. Amma kendiniz donamınıza uyumlu bir işletim sistemi kurarsanız bilgisayarınız hızlı çalışır. Yazılım olarakta size en basit ve effektli olan CCleaner tavsiye ederim. Burdan indire bilirsiniz. http://www.piriform.com/ccleaner/download

    Not; Bilgisayarınızı her 3 ayda 1 temizleyin. Toz varsa sorunda olur.

    zairov zairov (11)
    10 yıl önce cevaplandı

      Zairov'a ek olarak,

      Öncelikle bilgisayarın performansı iki temel üzerine kuruludur.

      Birincisi yeterli donanım (bellek, işlemci, sabitdisk)

      Diğeri bu donanım üzerinde çalışacan uygun yapılandırılmış bir işletim sistemi.

      Daha hızlı bir bilgisayar için öncelikle şunlara dikkat edin:

      1. Gereksiz program yüklemeyin.
      2. Programları yüklerken Custom yani özel kurulumu seçin. Böylelikle Potansiyel olarak istenmeyen yazılımların bilgisayarınıza yüklenmesini engellersiniz.
      3. Bilgisayarınızda az bellek ve işlemci kullanan antivirüs kullanın (AVAST tavsiye edilir)
      4. Belli aralıklar ile bilgisayarınıza bakım yapın (15 günde 1 gibi)

      Benim için bir bilgisayarda mutlaka olması gereken yazılımlar:

      1. Avast antivirüs (ücretsiz sürümünü kullanıyorum)
      2. Malwarebytes anti-malware (ücretsiz versiyonunu kullanıyorum) MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır?
      3. Dr.Web antivirüs (ücretsiz) Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?

      Bu yukarıda saydığım programlar birlikte çalışabilir. Avast aktif koruma sağlar. Yani sürekli çalışır. Düşük bellek kullanması büyük bir avantaj.

      Malwarebytes anti-malware bir malware yani virüs, trojan, rootkit gibi zararlılara karşı kullanabileceğiniz, avat gibi sürekli çalışması gerekmeyen bir yazılımdır.

      Dr.Web ücretsiz ve kurulum gerekmeyen bir antivirüs programıdır. Çifte kontrol için tavsiye ederim.

      Hiç bir antivirüs programı tam koruma sağlamaz bu sebepten çifte kontrol önemlidir.

      15 günde 1 Malwarebytes anti-malware ile ve Dr.Web antivirüs ile bilgisayarınızı tarayın. Ayrıca potansiyel istenmeyen yazılımlara karşı ve reklam yazılımlarına karşı Adwcleaner kullanın Adwcleaner nedir? Adwcleaner nasıl kullanılır?

      Donanım sürücülerini düzenli aralıklar ile güncelleyin, daha doğrusu güncellemesi var mı kontrol edin.

      Driver Booster nedir? Driver Booster ne işe yarar? bu işi izin adınıza yapacaktır.

      Gereksiz servis ve programları kapatın.

      Windows Başlanğıcında açılan yazılımları kaldırın.

      1. Başlatı tıklayın.  Çalıştır ya da Programları veya dosyaları ara bölümüne msconfig yazın enter tuşuna basın.
      2. Sistem Yapılandırması Genel sekmesinde Başlangıç Ögelerini Yükle çek işaretini kaldırın.
        Sonra Tümünü Devre Dışı Bırak tıklayın.Bilgisayar kapanmıyor - Sistem Yapılandırması
      3. Hizmetler sekmesini tıklayın. Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle işaretleyin.Bilgisayar kapanmıyor  - Hizmetler
      4. Uygula butonuna basın Sonra Tamam tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

      Yukarıdaki işlem gereksiz programları ve servisleri kapatacaktır.

      murat murat (12492)