Bilgisayarımı hızlandırmak için ne yapabilirim?

Bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim artık performansı tatmin etmiyor SSD'de var ama overclock yapmadan daha da hızlanmasını istiyorum nasıl yapabilirim özellikleri:

Nvidia geforce 820m

İntel i5 4210u 2.40 ghz

8gb ram

240gb ssd

Bilgisayarımda herşey güncel bu arada Windows 10 2004 yani son sürümü yüklü.

kerembey1 kerembey1 (8)
3 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Bilgisayarının hızını arttırabilmek için bilgisayarına ek bir program indirmene gerek yok zaten bilgisayarını hızlandıracak uygulamaların çoğu virüs. Bilgisayarının performansını arttırmak istiyorsan ekran kartını yükseltmede fayda var.

    Peki ram'ı arttırsam hızlanır mı?

    Ram'ı arttırsan etki etmez sadece aeka planda daha fazla uygulama açabilirsin ve aynı hızda olur.

    Mesela 4 gb ram ın var ama bu ram ile sadece google chrome de 30 sayfa açabilirsin mesela 8 Gb ram ile 80-90 sayfa açabilirsin yani donmaz ama 4 Gb ram ile 80 tane sayfa açardan bilgisayarın donabilir yani donar.

    Zaten bilgisayarında SSD var ve daha fazla bilgisayarını hızlandıramazsın.

    Peki ek bir program indirmeden nasıl hızlandırabilirim?

    Avast, AVG ve Norton gibi antivirüs yazılımları ağır ve bunları bilgisayarınızdan kaldırsanız bile bilgisayarınızda bulunan regedit'de kalıntıları kalır ve bilgisayarınızın yavaşlaması devam eder fakat bu kalıntıları silip bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız hızlanabilir bilgisayarınız ayrıca ekran kartınızı ve bilgisayarınızı güncel tutmanızda fayda var çünkü her güncellemede bilgisayarınızın daha verimli çalışmasını sağlamak için uğraşıyorlar yani nasıl bilgisayarı hızlandırabilirim gibi çözümler sunmaya çalışıyorlar yani bazı özellikleri kısarak ve ekleyerek. Bilgisayarınızdaki temp dosyalarını ve kaldırabilirsiniz.

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

      Ufakta olsa performans elde edeceğiniz bazı yöntemler var. Özelden link atacam daha sonra toparlayıp buraya yanıt olarak ekleyecem.

      ybaskin34 ybaskin34 (1440)
      3 yıl önce cevaplandı

        • SSD'in var,
        • 8 GB RAM var,
        • İşlemcinde gayet yeterli,

        Sorun başka bir şeyde olabilir mi? Masaüstü performansı gayet iyi sisteminin oyunlarda mı FPS artışı istiyorsun yoksa başka bir şey mi? SSD'de sorun olabilir, benchmark testi yaparmısın SSD'ye?

        hydra hydra (3800)
        3 yıl önce cevaplandı

        • FPS artışı istiyorum ssd'min durumunda programından bakıyorum %90 kerembey1 3 yıl önce
        • Ekran kartı kötü, laptop olduğu için de değiştirilemez ya da değiştirilmesi masraflı çıkar, bu sisteme yapacağın 2 şey var, RAM eklemek, ama performans artışı sağlamaz, Format atmak, @kerembey1 hydra 3 yıl önce
        • @hydra sisteme zaten format attım birkaç hafta önce performansı kötü değil sadece artık bütün oyunlarında kaldırmıyor bir tık daha hızlandırabilsek kâfi kerembey1 3 yıl önce
        • 820M yetersiz güncel oyunlarda, yapacak bir şey yok, yeni bilgisayar almak dışında @kerembey1 hydra 3 yıl önce
        • @hydra yani diyorsun ki daha performansı artmaz öyle mi? kerembey1 3 yıl önce
        • Artmaz, performans arttırma programları da arka plandaki uygulamaları durdurmaktan başka bir işe yaramıyor @kerembey1 hydra 3 yıl önce
        • İşlemcimi daha verimli kullanabilir miyim sitesinden baktığımda 2.70 GHz yazıyor ama 2.40 2.50 yukarısına çıkmıyor ? @hydra kerembey1 3 yıl önce
        • Gerek görmüyor demekki. hydra 3 yıl önce
        • Sağol ben genede araştırmaktan yanayım. @hydra kerembey1 3 yıl önce