Bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim? Windows 7 bilgisayarı hızlandırmak mümkün mü?

Merhaba, ben Windows 7 Professional kullanıyorum, bilgisayarımdaki gereksiz hizmetleri devredışı bırakmak ve hızlandırmak için gereksiz olanları. Ek olarak kayıt defteri üzerinden hızlandırmak istiyorum bu konu hakkında yardımcı olur musunuz?

emrah662020 emrah662020 (30)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Şu adımlar çok önemli:

    1- Antivirüs programı kullanıyorsan silmende fayda var yani Avast ve AVG yazılımlarını kullanıyorsan kesinlikle sil ayrıca el ile regedit üzerinden'de Avast veya AVG kalıntılarını sil.

    2- Temiz ön yükleme yap.

    3- Bilgisayarını sürekli güncel tut diyecem fakat Windows 7 daha güncelleme yayınlamayacak diye bir açıklama yapmıştı.

    4- COMODO Registry Cleaner ile regeditteki gereksiz dosyaları sil. (Avast ve Avg gibi antivirüs yazılımlarını temizlemiyor)

    5- SSD ve RAM takviyesi yapabilirsin fakat bu işlem maaliyetli.

    6- Canlı duvar kağıdı kullanıyorsan devre dışı bırak ayrıca arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapat.

    7- Temp ve %temp% klasörlerinin içlerini temizle.

    8- Mallwarebytes ile bilgisayarına bulaşan virüsleri temizle. (Bilgisayara bulaşan virüsler bilgisayarı yavaşlatabilir)

    9- Google Chrome yerine Opera veya mozilla gibi tarayıcılar kullanabilirsin. Chrome aşırı derecede RAM tükettiğinden bilgisayarında yavaşlama olabilir.

    darkcrak darkcrak (5158)
    3 yıl önce cevaplandı

    • COMODO Registry Cleaner ile temizledikten sonra programı kaldırsam tekrar gelirmi dosyalar emrah662020 3 yıl önce
    • Gelmez @emrah662020 darkcrak 3 yıl önce

    Anti-virüs varsa anti-virüs kullanmayabilirsin. Kaspersky Security Cloud kullanıyorum ve neredeyse hiç RAM yemiyor, en azından bunu yükle.

    Görev yöneticisini açarak Hizmetler sekmesine tıkla ve burada gereksiz hizmetleri sağ tıklayıp durdur seçeneğine tıkla.

    Gereksiz Hizmetler;

    • IP Yardımcısı.
    • İndirilen Haritalar Yöneticisi.
    • İşlev Bulma Kaynak Yayımı
    • TCP/IP NetBIOS Yardımcısı
    • Uzak Kayıt Defteri
    • Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti

    Windows 10'da bu şekilde. 7'de ise aşağıdaki hizmetleri kapat;

    • Uzak kayıt defteri
    • Uygulama Yönetimi
    • Sertifika Yayma
    • SSDP Bulma
    • Çevirimdışı Dosyalar
    • Net.Tcp Bağlantı Noktası Paylaştırma Hizmeti
    • Microsoft iSCSI Başlatıcısı Hizmeti
    • Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti
    • Yönlendirme ve Uzaktan Erişim

    Bilgisayarı Yüksek Performans ayarında çalıştırmak için;

    Arama kısmına " Güç Planı Seçin " yaz ve tıkla, buradan " Yüksek Performans " seçeneğine tıkla.

    Windows 10'da bu şekilde ancak 7'de de bir fark yok, yapılış mantığı aynı.

    Görsel efektleri kapatmalısın. Windows 7'de Bilgisayarım > Gelişmiş sistem ayarları > Gelişmiş > Performans [ Ayarlar ] > Görsel Efektler > En iyi performans için ayarla.

    Disk Temizleme

    Diskinize sağ tıklayıp " Özellikler " dedikten sonra " Diski Temizle " seçeneğine tıklayın.

    İndirilenler dışındakileri seçip Tamam seçeneğine tıklayın. Sistem dosyalarını temizle'ye de tıklayabilirsiniz, 130 MB belki daha fazla çöp temizler.

    Yeni parça almak. 120 GB ucuz bir SSD alarak sistemine hayat verebilirsin, aradaki fark fazlasıyla bariz olacak.

    hydra hydra (3800)