Bilgisayarımın ekranı titriyor

Bilgisayarımın ekranı şiddetli bir biçimde titriyor uzun süre kaldığımda gözlerim ağrıyor sorunu nasıl düzeltirim ?

ccvvbb61 ccvvbb61 (20)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayar başında uzun süreli kaldığınızda ekranın titremesi gözlerinizi yoruyorsa görüntü tazeleme oranı çok düşük ayarlanmıştır.

    Görüntü tazeleme frekansı, monitörün ekran görüntüsünü ne sıklıkla yenidenoluşturacağını ifade eder. 85 Hertz iyi bir seçim, ancak belli bir ekran tazeleme hızı atayabilmek için monitör
    modelinin sisteme doğru tanıtılmış olması gereklidir.

    1- Sağ fare tuşuyla Windows masaüstündeki herhangi bir boşluğa tıklayın ve açılan menüden Özellikler’i seçin.
    2- Monitör-Değiştir ve "Tüm Donanım’ı göster"i seçtikten sonra listeden monitör modelini seçin. Aradığınız modeli bulamadıysanız sol pencereden Standart Monitör Türleri’nden Tak ve Çalıştır Monitör’ ü seçin. Tamam ve Kapat’a tıklayın
    3- Ekran Kartı sekmesinden resim tazeleme hızını 85 Hertz’e getirin. Değişiklikleri Tamam’a tıklayarak onaylayın. Yeni düzenlemelerin geçerli olabilmesi için Windows’unyeniden başlatılması
    gerekecektir.  Saygılarımla...

    taha6161 taha6161 (-99453)
    10 yıl önce cevaplandı

      Merhaba Taha bey söylediklerinize katılıyorum lakin çözümü biraz daha geniş sunarsanız daha iyi olur bahsettiğiniz çözüm xp sisteminde geçerli kullanıcı size hangi OS'ta olduğunu belirtmemiş birde siz sadece ihtimallerden bunu çözüm olarak sunmuşssunuz burada soru soran her user bilgi seviyesi (bilgisayar dalında) iyi olmaya bilir mümkün olduğunca karşı tarafa yardımcı olmak için daha açık ve net olasılıkları sunmalısınız diye düşünüyorum .Heartz ayarını 85 yaparsanız düzelir demişsiniz benim ekranım 120 hz in altında titreme yapıyo aynı çözümü denemiş olsam değişmicek sonuç yada hiç bilyene biri olarak uygulasam bilirsiniz ki her ekran farklı heartzlerde dir user in bilgisayarı 22 flat bir crd monitör olsa idi 85 deneseydi ekranı giderdi hiç bilmiyen bir kişi başka bir teknik kişi soruna müdehale etmeden çözemezdi bu yüzden daha açık yazmanızı tavsiye ederim .Mesala bu soruya ben cevap vermiş olsaydımşu şekilde verirdim.

      Merhaba ccvvbb61 sorununuzun bir çok sebebi olabilir başlıca nedeni şunlardır;

      1 Vga yada Dvı kablosunda kırılma yada soket pinlerinde eğilme ihtimali

      2 Ekran kartının driverinin eski ve yeni sürüm çakışması

      3 Bilgisayarda olan istemli ve ya istemsiz virüs

      4 Monitör üzerindeki tuşlar ile varsayılan ayarların bozulması

      5 Heartz Sorunu (Sizin bahsettiğiniz)

      6 Monitör arızalı olabilir (miladı dolmuş olabilir)

      şu an aklıma 5 adet çözüm başlığı geldi bunları açıklardım. ama cevabınız çözüm olarak kabul edilmiş ya tanıdık bir user ya da hata tam da buydu bu yüzden işinizi şansa bırakmayın bir yeni üye mağdur olmuş olsa kafadan UZMANIM NET bilgi seviyesi tartışılır bir duruma gelir eğer uzman olmak istiyorsanız her ihtimali göz önünde bulundurunuz kullanıcı size bir soru da ha soracak bir açık kapı bırakmayınız tam  da aradığı buydu desin bu karşı tarafın anlaşıldığını ve ciddiye alındığını gösterir ve buraya olan samimiyeti olumlu yönde artar bizler burada uzman adayıyız ne kadar çok insan doğru bilgiye erişirse o kadar çok uzmanlıgınız artar bu konuşmayı size yazdım yaptıgınız cevaplar sorular vs. her şeyi inceledim çok yapay duruyo bu yüzden rahatsız oldum bu rahatsızlıgımı sizinle paylaştım beni yanlış anlamayınız .

      Saygılarımla Taha Bey

      laboustasarim laboustasarim (693)
      10 yıl önce cevaplandı

      • Haklsınız ancak ben tam olarak çözümünü bilmediğim bir şeye cevap vermem. Aklıma gelen yada araştırmalarım sonucunda olan bilgiyi paylaşırım. Sizin demek istediğinizide anladım. Ancak burda uzman olmanın kolay olmayacağınıda biliyorum. Belki biraz acemi olmamdan kaynaklanır. Beni uyardığınız için teşkkür ederim. Dediklerinizi dikkate alacağım. taha6161 10 yıl önce