Bilgisayarımın şifresini unutmaya karşı nasıl önlemler alabilirim?

Bilgisayarım Windows 8 şifre koymak istiyorum ama olası bir durumda da şifreyi unutur isem bunun da önnemlerini almak istiyorum. Ne yapabilirim ?

-Teşekkür Ederim

lucas77 lucas77 (199)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Denetim Masası > Kullanıcı hesapları bölümünden Parola sıfırlama diski oluştur seçeneğini seçebilirsin.  Daha sonra bilgisayara bir USB bellek tak. USB diske parola sıfırlaman için gerekli bilgiler aktarılacaktır. Daha sonra parolanı unutursa bu USB ile parolanı sıfırlarsın.

    hakan hakan (15394)
    5 yıl önce cevaplandı

      Kendine yeni bir kullanıcı hesabı daha oluştur. Böylece ilk hesabının şifresini unutursan diğerine geçersin ve hiçbir problemin kalmaz.

      omercik omercik (9418)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Bence bana göre bu öneri yetersiz geldi. Çünkü şuan kullandığım kullanıcı hesabı ana hesap yani yönetici profilinde bir hesap bilmem anlatabildim mi ? Daha konuya biraz daha detaylı yaklaşımda bulunursam yani bu şuan kullandığım kullanıcı hesabında bir sürü kendi bilgilerim ve dökümanlarım mevcut. Zaten diğer kullanıcı hesabı açsam bu sefer yönetici vasıfında bir kullanıcı olmuyor ve bildiğim kadarı ile Bir bilgisayarda iki tane Yönetici vasfında bir hesap kullanılmıyor diye biliyorum Windows'lar da. Bence genel olarak başka mantıklı öneriler olabileceğini düşünüyorum. Sonuçta ben bunun için bu başlığı attım. lucas77 5 yıl önce
      • Sen yanlış biliyorsun. İstediğin kadar kullanıcı hesabı açıp, istediğin kadar yönetici yetkisi verebilirsin. Aynı zamanda diğer yöneticilerden, şifresini unuttuğun kullanıcı hesabındaki dosyalara da rahatlıkla erişebilirsin. @lucas77 omercik 5 yıl önce
      • @farurhenho haklı @lucas77 Bilgisayarda Administrators diye bir grup vardır. Oluşturduğun bir kullanıcıyı Administrators grubuna eklersen artık o yönetici demektir. alattin 5 yıl önce
      • @ lucas77 arkadaşımız anladığım kadarıyla bilgisayarına bir şifre koymak ve kimsenin kendisi dışında açılış yapılmamasını istiyor, bir çok hesap açılırsa bile yine bu kullanıcılar diskteki belgelere ulaşabilir. Benim nacizane önerim şudur: Şifre'ni Şİfrele ve sağlam bir yere kaydet, mesela cep telefonundaki notlar kısmına, ayrıca bir kağıda yaz ve bir yere sakla. Şifreni Şifrele den kastım, mesela şifren "masa" olsun, sen her bir harfi sonraki gelen harfle kripte et, "masa" olsun "nbşb"..bunun gibi yöntem olabilir ben şifrelerimi böyle sağlama alırım, yöntemini bilmediği sürece kimse senin kriptolu şifreni çözemez, şifren de hep elinin altında olur. muvel 5 yıl önce
      • @muvel Senin dediğin de mantıklı ancak yine olmadı, ya o kriptoladığı şifreyi unutursa o zaman ne yapacak? "Bilgisayarına bir şifre koymak ve kimsenin kendisi dışında açamamasını sağlamak". Zaten şifrenin amacı budur. @lucas77 istiyor ki, ben hem şifre koyayım ama hem de unutursam kolaylıkla o şifreyi aşabileyim. Bir şifre güvenliğini kolaylıkla aşmanın yollarını arıyorsan, bilgisayarındaki dosyalarının başkaları tarafından kolaylıkla erişilebilmesini de göze almak zorundasın. omercik 5 yıl önce
      • Peki bana windows 8'e şifre nasıl koyulur anlatabilir mi ? lucas77 5 yıl önce
      • @lucas77 en kolay yolu bi kağıda yaz bir de telefona not al en çok kullandığın önemli şeylerini yazdığın deftere yaz unutursan bakarsın ondan darkcrak 5 yıl önce