Bilgisayarımızdaki donanımın 64 bit desteklediğini nasıl anlarız?

Samsung R522 model dizüstü bilgisayar için 64 bit yükleyebilir miyim? Bilgisayarın 64 bit destekleyip desteklemediğini nasıl anlayabiliriz? 4gb ram için de performans artışı olabilir mi? Yoksa sadece 4gb den daha yukarıdaki ram miktarı için mi performans artışı görülür. Şimdiden teşekkürler...

yunusemre2344 yunusemre2344 (54)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarınızın 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu anlamak için;

    1. Windows tuşu ve R tuşlarına birlikte basın.
    2. Çalıştır penceresi açılacaktır buraya msinfo32 komutunu yazın ve enter tuşuna basın.
    3. Windows Sistem bilgisi ekrana gelecektir. Sistem bilgisi ekranında
      x86-based PC:  32 bit bilgisayar
      x64-based PC:  64 bit bilgisayar

      anlamına gelmektedir.

    Eğer geçerli belleğiniz 4GB ise sisteminiz destekliyorsa bile 64 bit'e geçmenin size hiç bir katkısı olmayacaktır.

    64 bit'ni anlamı 4 GB üzeri belleği kullanabilirsiniz demektir kabaca. Bunun  dışında 64 bit sistem demek daha hızlı bir sistem demek değildir.

    32 bit sistemlerin maksimum kullanabileceği bellek miktarı 4GB'dır. 64 bit ile bu sınır aşılmıştır.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

      Çok teşekkürler... Aradan geçen zaman içerisinde bilgisayarı formatladım. Bu nedenle problemler hallolmuş görünüyor. Hem chrome de hem de ie de denedim. "uzmanim.net" e girebiliyorum. İlginize çok teşekkürler...

      yunusemre2344 yunusemre2344 (54)