Bilgisayarın fanından çok ses geliyor

Merhaba işlemci i7

Soğutucusu : Corsair h80 likit sıvı soğutma sistemi (Çift fanlı)

Sorun ses , radyatörün iki yanındaki fanların kablo uçları farklı gibi ve corsair'in cihazındaki soketlere giriyorlar , ben o fanları değiştirmek istiyorum sessiz fanlarla ama nasıl bağlayacağım bilmiyorum kabloları , y kablosu ile iki fanı da anakarta bağlayabilirsin bios kontrol eder fanları demişti biri galiba ama biraz yardıma ihtiyacım var ;

- fanları değiştirmek bir çözüm olur mu

- y kablosu nedir anakart kutusunun içinde falan verilen bişey mi oralara baksam bulabilirmiyim

- sessiz fan için öneriniz var mı

- sesi azaltmak için öneriniz var mı ( toz ya da kir gibi nedenleri çıkarabilirsiniz , soğutucu ilk günden beri sesli çalışıyor ) ...

- yanlış ayar veya bağlantı sonucunda fanların gereksiz ses çıkarması gibi bi durum söz konusu olabilirni ?

- Güç kaynağını değiştirmek istesem diyelim , 750 w'lık bir güç kaynağı var bunu 1000 w yapsam ne

ongun ongun (90)
9 yıl önce sordu

  • Bu gibi durumlarda soruyu düzenlemeniz yeterli. Başlığı bu şekilde değiştirmenize gerek yok. hakan 9 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Ses fanlardan geliyorsa elbette değiştirmek çözüm olacaktır.

Y kablosu denilen kablo, anakartın üzerindeki tek fan çıkışına iki fan bağlananızı sağlayan kablodur.

y fan kablosu

Bu kablo ile anakartın üzerindeki tek çıkıştan çift fana enerji verebilirsiniz.

Her iki fanda çalışıyorsa sizde kablolama ile ilgili bir skıntı yoktur. Fanı yanlış bağlamanız çalışmamasına sebep olur. Ses seviyesini etkileyecek bir durum değildir.

Yanlış bağlandığı için çok ses çıkaran fan gibi bir kavram yoktur.

Fanlarınız zaman işlemci kontrolundedir. İşlemci iç ısısına göre devir sayısı arttılır veya azaltılır.

Güç kaynağını değiştirmeniz fanın sesini azaltmaz gereksiz masraf yapmış olursunuz.

Gürültü kavramı kişiden kişiye değişir. Herhangi bir Gold, Vatan gibi teknoloji markine uğramanızı öneririm. Orada açıkta çalışan fan sistemleri vardır. Bunlara bakarak karar verebilirsiniz. Fan sayısı arttıkça gürültü oranı artar.  Fan mekanik bir donanımdır bu sebepten zamanla ses ve gürültü oranı da artacaktır.

hakan hakan (15409)