Bilgisayarın güç tuşuna basınca açılıp hemen kapanıyor

Eski toplama bilgisayarım var, kasadan güç tuşuna basıp açmaya çalışınca hemen ışık yanıp sönüyor pc açılmıyor .

Fanlar Dönmüyor.Hiçbirşey olmuyor . 1.de ışık yanıp gidiyor. Diğer denemelerde ışıkda yanmıyor

Acaba Psu Yetersizmidir.

malgibiolan malgibiolan (307)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Anakarta dahil olmak üzere her parçayı tek tek söküp temizliğini yapıp yeniden, aşama aşama montaj yapmakta fayda var. Bilgisayarda bir kısa devde durumu söz konusu olabilir. Sorun PSU kaynaklı da olabilir elbette. Ama dediğim gibi aşama aşama yeniden monjat yapıp durumu gözlemekte fayda var. Fakat bariz bir donanım sorunu olduğu ortada.

    hakan hakan (15424)
    6 yıl önce cevaplandı

      Anakart üzerinde fanlarda dönmediğine göre anakart çalışmıyor. Anakart çalışmayınca zaten işlemci ve diğer parçalar/donanımlarda çalışmaz.

      Büyük ihtimalle problem güç beslemede. Yani PSU kaynaklı.. Bunu tam anlamak için deneme ve test etmede başka bir PSU gerekecek sana. Problemsiz çalışan bir PC'den PSU çıkartıp onunla deneme imkanın olursa bunu yaparsın. Eğer sistem çalışırsa ne ala, yeni bir PSU temin ederek sistemini yaniden çalışır hale getirebilirsin. Ama eğer farklı PSU denemesinden olumlu bir sonuç çıkmazsa bu defa @hakan mesajında belirtilen kasa içerisinde bütün donanım ve parçaları sökerek "aşama aşama yeniden montaj" yolu ile problemin sebebi olan dananımı belirlemeye çalışırsın. Ama bunun için belirli bir tecrübe gerekir. Zira bu işler risklidir; hatalı montajlarda sağlam donanımlarda zarar görebilir, çalışmaz hale gelebilir. Bunun için eğer kendine güvenemezsen bir teknik servise başvurmalısın. Yani önce yapma imkanın olursa farklı PSU ile denersin ve eğer bundan ümit ettiğin sonucu alamazsan çözüm için bir teknik servise başvurursun.

      Kolay gelsin.

      temmuz temmuz (12505)
      6 yıl önce cevaplandı

      • @temmuz önceden Bilgisayarcıya gitmiştim 50 TL demişti Ondan Sonra Başka Bir Yere Gittim 20 TLye hallederüz dediler malgibiolan 6 yıl önce
      • Psu bulacağım bir pc yok tozdan olabilir fanlar falan tozlanöış uzın zamandır kullanmıyorum laptop olduğu için ama kullanmak istiyorum malgibiolan 6 yıl önce
      • 20 Tl Veya 50 Tlye Psu Yapılırmıki ? @temmuz malgibiolan 6 yıl önce
      • PSU bozuksa herhalde yenisi en az 60-70 Liraya alınabilir. Ama bilgisayar tamircisi belki elindeki çıkma PSU'ulardan takarsa daha ucuzda olabilir @malgibiolan temmuz 6 yıl önce
      • 20 Liraya kasa kapağını dahi açmazlar ama yinede bilmem :) @malgibiolan temmuz 6 yıl önce
      • @temmuz bizim burda Format 20 TL :) toprak34 6 yıl önce
      • Zaten devlet kurumuyla anlaşmalı olduğu için 20 tl @toprak34 @temmuz :) :) :) ;) malgibiolan 6 yıl önce