Bilgisayarın kapanması çok uzun sürüyor

Bilgisayarımı kapatmak istediğimde Başlat'tan Kapat tuşuna basıyorum fakat bilgisayar hiçbir şeye tıklamamışım gibi normal çalışmaya devam ediyor. Yaklaşık 5 dakika sonra kendi kendine kapanıyor. Eskiden Kapat'a bastığım an 5 saniye içinde kapanırdı. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

muhammed60 muhammed60 (3)
5 yıl önce sordu

    Toplam 4 Cevap

    1. Yöntem: Bilgisayarında virüs ola bilir atta verdiğim linklerdeki antivirüs programları ile bilgisayarında virüs tara

    Neden 4 tane antivirüs programı verdim mesela Mallwarebytes x virüsünü buldu hitman pro da xx virüsünü hepsiyle tara ve çıkan virüsleri temizle.

    2.Yöntem: Bilgisayarında temiz ön yükleme yap. Nasıl mı yapacaksın?

    Bu link e tıklayarak temiz ön yükleme videosuna gide bilirsin

    3.Yöntem: İlk olarak Denetim masasına gir ve Donanım ve ses'e tıkla ardından Güç seçeneklerine tıkla ve gelen ekranın sol tarafında Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin ya tıkla gelen ekrandan Şu anda kullanılamayan ayarlar'a tıkla ardından hızlı başlat ı seç ve değişikleri kaydet e tıkla işlem tamam

    darkcrak darkcrak (5168)
    5 yıl önce cevaplandı

      @darkcrak  in dediklerini yap sorun devam ederse benim çözüm önerilerime bakabilirsin.

      Bilgisayarın geç kapanıyorsa bunun bir kaç sebebi olabilir. Sistem geri yükleme yaparak sorunun oluştuğu tarihten bir önceki güne dönebilirsin.

      Bilgisayar ne zaman geç kapanmaya başladı? Sorundan önce bir program yükledin mi? Güncelleme yaptın mı?

      • Chipset sürücülerinin güncel mi? Güncel değilse mutlaka güncelle. Eğer sorun bir güncelleme sonrasında başladıysa o zama eski sürücüye dönebilirsin.
      • Ekran kartı sürücülerinin güncel mi? Güncel değilse mutlaka güncelle.Eğer sorun bir güncelleme sonrasında başladıysa o zama eski sürücüye dönebilirsin.
      • Bios yazılımın güncel mi? BIOS güncellemen var mı kontrol etmelisin.
      hakan hakan (15424)
      5 yıl önce cevaplandı

        Sırayla Aşağıdaki Adımları Yap :

        •  Ayarlar - Sistem
        •  Güç ve Uyku
        •  "İlgili Ayarlar Bölümünün" Hemen Altındaki "Ek Güç Ayarları"
        •  Soldaki "Güç Düğmelerinin Yapacaklarını Seçin Seçeneği"
        •  "Şu Anda Kullanılmayan Ayarları Değiştir" Tıkla
        •  "Hızlı Başlatmayı Aç (Önerilen)" Tikini Kaldır

        Ardından bilgisayarı yeniden başlat ; pc hızlı kapanıp açılacaktır..

        Resimli Anlatım :

        Önce Başlat Düğmesine Tıklayıp Ayarlara Gidelim.

        Bu Bölümden " Sistem " Seçeneğini Tıklayalım.

        Güç ve Uyku Bölümünden " Ek Güç Ayarlarına " Tıklayalım.

        Buradan " Güç Düğmelerinin Yapacaklarını Seçin " Tıklayalım.

        Ardından " Şu Anda Kullanılmayan Ayarları Değiştir " Tıklayalım.

        Son Olarak " Hızlı Başlatmayı Aç (Önerilen) " Seçeneğinin Yanındaki " Tiki Kaldıralım " ; Ve Değişiklikleri Kaydet Deyip Bilgisayarı Yeniden Başlatalım.

        Bu Ayar İşinizi Görecektir LÂKİN Eğer Bilgisayarda Virüs Ya Da Depolamayı Artıracak Yoracak Bir Durum Söz Konusu Değilse..

          Ek Olarak " Temp ve %Temp% " Klasörlerini Temizleyin.

        Bunları Denedikten Sonra Bize Bildirin..

        ybaskin34 ybaskin34 (1440)
        5 yıl önce cevaplandı

          Hepinize çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm. Sorun indirdiğim bir programdan kaynaklanıyormuş. Programı silerek sorunu hallettim. Tekrardan teşekkürler. "Çözüldü" işareti nasıl yapılıyor ona göre yapayım.

          muhammed60 muhammed60 (3)
          5 yıl önce cevaplandı

          • İndirdiğin programlardan da kaynaklanır doğru diyorsun aklıma gelmemişti ama antivirüs programını da bu yüzden dedim zaten :) Çözüldü işareti sol tarafta tik işareti var ona 1 kere tıklaman yeter darkcrak 5 yıl önce
          • Hangi programı sildin? Yani hangi programdan kaynaklanıyormuş tam olarak bunu da yazabilirsen çok güzel olur. omercik 5 yıl önce