Bilgisayarın Kendi Kendine Kapanması

Merhaba,Herkese hayırlı ramazanlar.

Casper Nirvana laptopunu kullanıyorum.Bilgisayarı açınca hiç bir sıkıntı yokken,Cs : Global Offensive adlı oyunu oynarken birden kendi kendine kapanıyor.3 oyun oynuyorsam 1 tanesinde kendi kendine elektrik gitmiş gibi kapanıyor.

Bilgisayar fanından dolayı diyecekseniz fanını daha bugün temizledim.Bu sorun yaklaşık 2-3 aydan beri var.

Sadece Cs : Go oyununda değil,bir çok oyunda böyle şeyler oluyor.

Sizce sebebi nedir ? Nasıl düzeltebilirim ?

ahmetsamil ahmetsamil (268)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Sistem sıcaklıklarını kontrol et. Büyük ihtimalle işlemcinin (CPU) aşırı ısınmasıyla ilgilidir:

    AIDA64 nedir, nasıl kullanılı? (tıkla)

    Aida64 arabiriminde sistem sıcaklıklarına ulaşabilmek için;  Aida64>Bilgisayar>Algılayıcı

    Dikkat: Doownload sonrası yükleme sırasında linkteki kırmızı harlerle yazılan ikazlara dikkat edilmelidir.

    Kullanım sırasında işlemci sıcaklığı 70'leri (derece) geçiyorsa mutlaka işlemci üzerindeki termal macun yenisiyle değiştirilmelidir.

    Problem eğer işlemci ısınması kaynaklı değilse virüs veya anakart güç besleme deveresi kaynaklı olabilir.

    Not: Üstteki bilgi ve tavsiyeleri bir başkasına yazmıştım. Probleminiz aynı (veya benzemekte) ve o mesajı aynen kopyalayıp yapıştırıyorum. Kolay gelsin.

    Not2: Üstte bahsettiğim benzer problem konulu mesaj linki altta ve o konu içerisindeki yorumlarıda dikkatle okumanı tavsiye ediyorm. Senin durumun ile benzerlikler ve farklılıklar değerlendirilirse iyi olabilir:

    Kapanma Problemi (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • http://i.hizliresim.com/z4M1g4.png Şu fotoğraftaki anda sadece Skype - Chrome 1 sekme - AIDA64 programları açık.Sizce değerler normal mi ? ahmetsamil 7 yıl önce
    • http://i.hizliresim.com/z4M1V9.png şimdi de aynı programlar açık fakat birden değerler yükseldi. ahmetsamil 7 yıl önce
    • Normalde üst sınırların biraz üzerinde. Görev yöneticisinde işlemciyi kullanan programlara bir göz at bakalım. Fakat her halukarda termal macun faydalı olacaktır. Farkı mutlaka görebileceksin. temmuz 7 yıl önce
    • Oyun oynarken falan bu sıcaklıklar dahada artacak, 80'leri ve belki 90'ları bulacaktır. Kapanmalar, reset atmalarda genellikle bu gibi hallerde olmaktadır. temmuz 7 yıl önce
    • http://i.hizliresim.com/7vDpWN.png Şu an tam olarak böyle.Dediğim programlar açık sadece. ahmetsamil 7 yıl önce
    • Görünende işlemcinin fazlaca kullandığı bir uygulama yok. Sadece Chrome ve Windows Gezgini ki bunlarda normal kullanım değerlerinde zaten. Dediğim şekilde termal macun gerekecek. Bunu yaparken dikkatli olmalısın. Eskisini kazıyıp temizleyecek ve taşmayacacak kadar (az bir şey yani) yenisini uygulayacaksın. Sonra işlemcinin ve metal soğutucuların yerlerine tam oturmasına dikkat edersin. Vida falan gevşetirsen onlarıda kastırmamaya dikkat ederek ama kuvvetlice sıkarsın. temmuz 7 yıl önce
    • Çok teşekkür ederim yeniden :) ahmetsamil 7 yıl önce
    • :) temmuz 7 yıl önce
    • Sorun devam ediyor.Termal macunu 2 gün önce yenilememe rağmen,halen oyunda iken bilgisayar kendi kendini kapatıyor.Ne yapmam lazım ? ahmetsamil 7 yıl önce
    • Yorum mesajını şimdi gördüm Ahmet. Eğer macun uygulama düzgün (usullerine göre) yapıldıysa ve yinede problem sürüyorsa öncellikle başka ihtimaller; 1- Ekran kartı donanım problemi (ve/veya bu donanımın sürücüsü problemi), Bunlardan ekran kartı sürücüsü için farklı sürücüleri değiştirerek denemeler yapabilirsin. Ekran kartı donanım olarak bozuk ise bu zaten laptoplarda aynı zamanda anakart problemi olacaktır ama bu zayıf ihtimaldir ve ancak bir teknik servis testi ile anlaşılır vede çözülebilir.2- İşletim sisteminin (windows'un) bozulması akla gelir. Değişik tamir şekilleriyle çözüm olmazsa, format atılarak işletim sistemi yeniden kurulmalıdır. Problem yinede devam ediyorsa en zor ve bir hayli masraflı ihtimaller akla gelir. Bunlarda; 3- İşlemcinin donanım olarak bozuk olması, 4- RAM problemi 5- Anakartın güç devresi ile ilgili bir problem veya pil veya güç/şarj adaptörü problemi. İşlemci veya Ram problemi teşhisi olursa buna senin yapabileceğin bir şey olmaz. Anakart problemide aynı şekilde. Ama pil ve güç adaptörünü uyumlularını eşten dostan temin ederek deneyebilirsin. Kolay gelsin. temmuz 7 yıl önce
    • Ek olarak eğer daha önce tam olarak yapmadıysan iyi bir iç temizlik yaparsın. Bilhassa havalandırma delik ve flitrelerini.. temmuz 7 yıl önce
    • Ekran kartı sürücüsünü birde be siteden dene bakalım: http://catalog.update.microsoft.com/v7/site/home.aspx (İnternet Explorer ile gireceksin. Chrome ile açılmaz). Arama motoruna yazar aratırsın çıkanlar içerisinde işletim sistemine ve mimari yapısına göre son sürümü bulur download ederek yüklersin. Bu adresteki sürücüler Microsoftun bizzat kendi testleri sonucu onay verdiği donanım sürücüleridir. Başka ifade ile en iyi ve windowslar için en uyumlu donanım sürücüleridir; hepside Microsoft onaylıdır. temmuz 7 yıl önce