Bilgisayarın Mac Adresini Öğrenme

Bir arkadaşım KYK yurdunda kalıyor. Wifiye sadece yemekhanede bağlanılıyormuş. Her katta bağlanması için yurttan sorumlu müdür mac adresini istemiş yoksa bağlanmıyormuş akıllı wifi ile ilgilenmesi gerekiyor diye uyarı veriyormuş. Mesela youtubeye girse bile video filan açılmıyor mac adresini idareye bildiriniz diyor. Bende CMD komutuna ipconfig/all yazarak ordaki adresi  söyledim fakat hocası bağlandığı ağın mac adresini değil bilgisayarın mac adresini istemiş yani bilgisayarın kendine ait bir mac adresimi var? Varsa bunu nasıl bulabiliriz? Bilgisayar windows 10.

abdulbaki abdulbaki (75)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    CMD'ye ipconfig /all komutunu yazınca karşınıza şöyle bir ekran gelecek. Buradan "Wireless LAN adapter Wi-Fi" yazan seçenek altındaki Fiziksel Adres karşısında yazan şeyi vermeniz gerekiyor. Ayrıca "bağlandığı ağın değil bilgisayarın mac adresi" nasıl bir cümle? Anlattığına göre bu bilgisayar henüz bir ağa bağlanamamış, nasıl oluyor bu "bağlandığı ağın mac adresi" olayı bunu biraz açabilirmi acaba müdür bey

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Geçen sene biz modemi söküp şifresini değiştirip taktık tüm sınıf sabah akşam sömürdük wifi yi :))) ses1842 6 yıl önce
    • ben değiştirmedim yanlış anlaşılmasın arkadaş değiştirdi nasıl yaptığını bende bilmiyorum :D ses1842 6 yıl önce

    ilk önce başlat aç sonra arama kısmına cmd yaz ve tıkla cmd ye ipconfig -all  yaz sonra enter tuşuna bas.Ondan sonra çıkan yazılarda Ethernet adapter Ethernet ya da ethernet bağdaştırıcı kablosuz ağ bağlantısı yazısını bul  4 yazı altında Physical Address ya da fiziksel adres yazan şeyi bul mac adresin orada.

    yumuklusucurta yumuklusucurta (89)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Şu söylediğinden ben bile bir şey anlamadım. Bunu okuyan birisinin aklına direkt şu soru gelir: Şimdi ben ethernet adapter, ethernet bağdaştırıcı ve kablosuz ağ bağlantısı olanlardan hangisini vereceğim? Eğer yeterince bilgin yoksa sırf yazmış olmak için yazmak sana hiçbir şey kazandırmaz. Bilgin varsa da olabildiğince açıklayıcı olman gerektiğini hatırlatmak isterim omercik 6 yıl önce