Bilgisayarın ''RAM ve CPU'' yu Yorması

Merhaba,

Ben Casper markalı laptop kullanıcısyım.Bilgisayarıma güvenilir bir yerden format attırdı babam.Yani formatta bir sıkıntı yok. :)

Bilgisayarı ilk 2 gün içerisinde kasma ve donma olmadan kullanıyordum.Daha sonra sırasıyla şu uygulamaları yükledim :

  1. Minecraft
  2. Java Update 8 45
  3. Advanced System Care 8
  4. Skype
  5. Malwarebytes Anti-Malware

Bu uygulamaları yükleyince de hiçbir sorun yoktu.Minecraft adlı oyuna kasmaması için Bilgisayar > Sistem Özellikleri > Geliştirilmiş Sistem Ayarları > Ortam Değişkenleri > Yeni kısmından 1 GB Ram ayırdım.Onda da hiçbir sorun yoktu.Rahatca oynayabiliyordum.Bilgisayarda ısınmıyordu.Fakat şu son günlerde ne olduysa bilgisayar sadece Skype ve Google Chrome açıkken hem CPU %15-20 hemde RAM'i %43 kullanmaya başladı.Virüs taraması yaptım , AdwCleaner ile gereken işlemleri yaptım.Fakat sorun çözülmedi.

Sizce bu kadar kasmasına ve donmasına , ısınmasına , fanının bağırmasına neden olan şey nedir ?

Son Edit :

ahmetsamil ahmetsamil (268)
8 yıl önce sordu

  • Görev yöneticisinin bir ekran görüntüsünü gönderebilir misin? hakan 8 yıl önce
  • Edit ekledim Hakan Abi.Bakabilirsiniz. ahmetsamil 8 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Görev yöneticisi normal görünüyor.

Daha sağlıklı karar verebilmek için Görev Yöneticisinden "Tüm kullanıcılara ilişkin işlemleri göster"'i tıklamalısın.

Şuanki veriler normal. Fan hızlı dönmeye başladığında ve ısınma sorunu ortaya çıktığında Görev yöneticisinden ekran görüntüsü alır, CPU ya göre sıralı şekilde, ve gönderirsen soruna sebep olan uygulama hangisi net bir şey söyleyebiliriz

Düzenleme:

Javaw.exe dosyası fazla bellek kullanıyor. Web'de kısaa araştırdığımda Minecraft ve Javaw.exe ile ilgili benzer sorunlar yaşyanlara rastladım. MineCraft'dan hiç anlamam ama MineCraft güncellemesi varsa veya stabil sürümünü onu yüklemeyi deneyebilirsin. Ayrıca yine Minecraft için bir güncelleme, yama var mı kontrol edersen iyi olur.

Yine son anda fark ettim görev yöneticisinde trustedinstaller.exe var. Bunun anlamı Windows o an bir güncelleme  kurulumu yapıyor demektir. Önerim Windows güncellemelerini kontrol etmen. Tüm güncelmelerin yüklü olsun. trustedinstaller.exe çalışıyor durumdayken işlemci ve ram kullanımının artması normaldir. Dolayısı ile bilgisyar bu durumda kasar. Fakat bu işlem bittikten sonra her şeyin normale dönmesi lazım.

hakan hakan (15409)
8 yıl önce cevaplandı

  • Bir fooğraf daha ekledim.Üstteki bilgisayar ısınmaya,fan bağırmaya başladığında olan. ahmetsamil 8 yıl önce
  • Ben de cevapta bir düzenleme yaptım AhmetSamil hakan 8 yıl önce
  • Dediğiniz gibi Güncelleştirmeleri yaptım.Fakat hala ekranda trustedinstaller.exe var.Ve hala da sadece Chrome açık iken %40 civarında RAM kullanıyor ve buda fanın yorulmasına neden oluyor.Diyeceğiniz başka bir şey var mı Hakan Abi ? Ayrıca son bir fotoğraf ekledım.Ona kesınlıkle bakmalısınız.Oldukça ısınmış durumda bilgisayar. ahmetsamil 8 yıl önce
  • Javaw.exe çok işlemci kullanıyor. Chrome'u açıp bir video izlesen hemen kasmaya başlar. Bu ekran görüntüsünü aldığında kasması normal hala güncelleme yüklüyor. Görev yöneticisindeki kb3037578 bir güncelleme paketi. Biraz daha sabret. Bir süre sonra normale dönecektir. hakan 8 yıl önce