Bilgisayarın sağ alt köşesinde çıkan reklam pencerelerinden nasıl kurtulurum?

Bilgisayar açıldığında sağ alt köşede küçük bir pencere içinde reklamlar görünüyor. Bu reklam pencerelerinden nasıl kurtulurum? Bilgisayarıma virüs mü bulaştı?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bazı web sitelerine girdiğinizde karşınıza "Bu web sitesi şunu yapmak istiyor... Bildirimleri gösterme"  şeklinde bir pencere çıkar. Pek çok kullanıcı bu pencereye dikkat etmez ve izin ver botununa basar.

    Bu işlem sonunda aslında siz o web sitesine dilediği an size bildirim gönderebilmesine izin vermiş olursunuz. Bildirimler aslında son derece faydalıdır ama pek çok web sitesi bildirimleri kötü amaçlı, reklam amaçlı kullanmaktadırlar.

    Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde sürekli bildirim, reklam pencereleri açılıyorsa muhtemelen farkında olmadan bir kaç web sitesine izin vermiş olabilirsiniz.  Bazen yüklediğiniz bir program da otomatik olarak Chrome bildirimler bölümüne istenmeyen bir web sitesini ekleyebiliyor. Bu durumda Chrome bildirimler bölümüne girmeli ve bildirimleri kaldırmalısınız.

    Google Chrome bildirim pencerelerini engellemek, kaldırmak için şunu yapın:

    Eğer ayarlara girmek istediğinizde Bu seçenek yöneticiniz tarafından denetleniyor  hatası alıyorsanız bilgisayarınızı virüs taramasından geçirmelisiniz.Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır?

    1. Google Chrome adres satırına şunu yazın  ve enter tuşuna basın:
      chrome://settings/content/notifications

      Bu bildirimler penceresini açar.
      Chrome bildirim ekranı açma komutu

    2. Bildirimler penceresinde İzin ver altında bildirimlere izin verilen siteleri göreceksiniz. Sağındaki 3 noktayı tıklayın.
      Chrome bildirim kaldırma

    3. Daha sonra açılan pencereden Engelle veya Kaldır'ı seçin.  Kaldır seçeneğini seçerseniz siteye girdiğinizde sizde tekrardan izin istenir. Engelle derseniz site bir daha size bildirim gönderemez. Reklam gönderen bir siteyse engelle seçeneğini seçin.
      Chrome site engelleme

    4. Bu işlemi reklam gönderen veya ne olduğunu bilmediğiniz tüm sitelere uygulayın.

    Artın bu işlemden sonra sağ alt köşede reklam pencereleri açılmayacaktır.

    alattin alattin (16984)
    5 yıl önce cevaplandı

      Bu seçenek yöneticiniz tarafından denetleniyor diyor ne yapmam lazım?

      oyuncu27 oyuncu27 (1)
      4 yıl önce cevaplandı

      • Bilgisayarını virüs taramasından geçirmen gerekiyor. alattin 4 yıl önce