Bilgisayarın UEFI olup olmadığını anlama

Bilgisayarın uefi olduğunu nasıl anlarız? Bende bi tane Asus laptop var Windows 10 kurulu. Bu laptopun uefi olup olmadığını nasıl anlarız?

omercik omercik (9418)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Laptopun ve PC'nin UEFI olduğunu nasıl anlayabiliriz?

    UEFI olup olmadığını anlamanın pek çok yolu vardır, ben burada 2 tane yöntemden bahsedeceğim. Mantığını çözerseniz bilgisayarınız UEFI mi yoksa değil mi kolaylıkla anlayabilirsiniz.

    Bilgisayarın UEFI olup olmadığını anlama 1. Yöntem: Sistem Bilgisi

    1. Adım: Bilgisayarınızın arama kutusuna msinfo yazın ve Sistem Bilgisine tıklayın.

    msinfo sistem bilgisi

    2. Adım: Açılan sistem bilgileri bölümünde BIOS Modu diye bir yer var. Bunun karşısında UEFI yazıyorsa sisteminiz UEFI demektir.

    Eğer UEFI yazmıyorsa öyle değildir zaten.

    bios modu

    Bu şekilde sistem bilgisinden bilgisayarın uefi olup olmadığını anlamış olursunuz.

    Bilgisayarın UEFI olduğunu anlama 2. Yöntem: Bilgisayarın açılış tarzı

    UEFI sistemlerde bilgisayar açılırken Windows logosu hiç çıkmaz. Laptop ise üreticinin, masaüstü bilgisayar ise anakartın logosu çıkar. Örnek veriyorum sizin ASUS marka bir laptopunuz var. Eğer açılırken hep ASUS logosu çıkıyorsa o sistem UEFI'dir. Ama önce ASUS logosu çıkıyor, ardından hemen Windows logosu çıkıyorsa UEFI değildir.

    UEFI olduğunu kesin olarak anlayabilmeniz için şuna dikkat edin: Bilgisayar açılırken hep mi ASUS logosu çıkıyor, yoksa önce ASUS logosu ardından Windows logosu mu çıkıyor? Birincisi oluyorsa bilgisayarınız UEFI'dir; ikincisi oluyorsa UEFI değildir.

    Tabi burada ASUS logosu dediğime bakmayın, o sadece bir örnek. Bilgisayarınız farklı bir marka da olabilir elbette.

    Laptopun ve masaüstü bilgisayarın UEFI olup olmadığını yukarıdaki 2 yöntem sayesinde kesin olarak anlayabilirsiniz.

    omercik omercik (9418)