bilgisayarinizin-cpusu-windows-10-ile-uyumlu-degil-nx-destegi-hatasi

Netbook bilgisayarımı windows 10'a yükseltmek istedim.

Asgari sistem gereksinimlerini karşıladığı için "bir yıl süre dolmadan" ücretsiz yükseltme imkanından faydalanmak istedim. Yükseltmeyi başlattım ancak yaklaşık bir saat ilerleme sonunda:

bilgisayarinizin-cpusu-windows-10-ile-uyumlu-degil-nx-destegi-hatasi

ile karşılaştım. Şimdiden teşekkürler...

yunusemre2344 yunusemre2344 (54)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows 10 yükseltme uygulamasında Windows 8 ve Windows 7 ile alakalı bir hata mevcut.
    Bu hata yüzünden bazı bilgisayarlarda Bilgisayarınızın CPU'su Windows 10 ile uyumlu değil hatası alınabiliyor.

    Windows 7 kullanıyorsanız  KB2952664

    Windows 8, Windows 8.1 kullanıyorsanız KB2976978 güncellemelerini yükletikden sonra Windows 10 yükseltmesi yapmayı deneyin.

    Bu güncellemeleri Windows Update üzerinden yapabilirsiniz. Yani Windows 10 yükseltmesi yapmadan önce bilgisayarınızı güncelleyin.

    Yukarıdaki linkerde sadece açıklama var. Güncellemenin kendisi yok.

    Bunun dışında Windows 10 yüklemebilmeniz için CPU'nun PAE, NX ve SSE2 komut setlerini destekliyor olması gerekiyor.

    İşlemciniz bu komut setlerini destekliyor mu anlayabilmek için bilgisayarınıza CPU-Z programını indirin.

    CPU-Z programını buradan indirebilirsiniz.

    CPU-Z  yükledikten sonra, CPU-Z ana ekranında Instructions altında işlemcinizin desteklediği komut setleri görüntülenecektir. VT-d ve VT-x varsa NX desteği var demektir.

    hakan hakan (15424)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Sayın hakan, Çok teşekkürler. Gayet güzel izah etmişsiniz. Deneyip sonucu paylaşırım... yunusemre2344 8 yıl önce
    • Dilerim işe yarar hakan 8 yıl önce

    Instructions kısmında sadece VT-x olsa VT-d olmasada NX desteği oluyor mu çünkü bende VT-d yok VT-x var ve windows 10 a geçmek istiyorum hızlıca cevap verirseniz sevinirim.

    ahmet512 ahmet512 (1)