Bilgisayarların Beyne Etkileri

0

Bilgisayar, tablet kullananların daha mı çok başı ağrır?

Bilgisayar neden baş ağrısı yapar?

sponsorluicerik sponsorluicerik (82)
3 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  Bilgisayarların Beyne Etkileri

  Orta yaşın üzerindeki nesil, bilgisayarlar ile bugünün çocuklarına ve gençlerine göre daha geç tanıştı. Acaba daha mı şanslılar? Günümüzde artık iki üç yaşındaki çocukların ellerinde bile tabletler var. Bu çocuklar televizyonda çizgi film izlemek yerine ellerindeki tabletlere indirilmiş çizgi filmleri izliyorlar. Anne ve babalar bir takım basit oyunları bu tabletlere indirip çocukların ellerine vermeye çekinmiyorlar.

  Çocuklar Lego parçalarını ellerine alıp birleştirmek yerine tabletlerde bu oyunları oynuyorlar. Çocukların yaratıcılıklarını geliştiren en başarılı oyuncaklardan olan Legolar, şimdi birçok oyunun kahramanı olmuş durumdalar ve çocuklar bu kahramanların vurdulu kırdılı oyunları ile yetişiyorlar.

  Biraz daha büyükçe çocuklar, hatta ileri yaşlardaki “çocuklar” bile bilgisayar oyunlarının kurbanı olmuş durumdalar. Oysa yapılan birçok araştırma sonuçları, tabletlerin, akıllı telefonların, laptopların ve masa üstü bilgisayarların o kadar da masum olmadıklarını ortaya koyuyor. Daha çok çocukları ve gençleri etkisi altına alan bilgisayar oyunları, ne yazık ki öğrenme güçlüklerinden algılama bozukluklarına, baş ağrısı, sosyal bozukluklardan denge sorunlarına kadar birçok rahatsızlığın nedenidir.

  Evet, hangi türden olursa olsun bilgisayarların çok fazla kullanılması beynin dengesini bozmaktadır. Çünkü bilgisayar oyunları hızla akan karelerden oluşmaktadır ve beyin hızlı düşünmek ve hızlı hareket etmek zorundadır. Bir süre sonra bu hıza alışan beyin, yaşamda da olayların ve konuların ayrıntılarını kaçırmakta, bir konu üzerine yoğunlaşamamakta ve yüzeysel geçişler yapmaya başlamaktadır. Bu ise beraberinde dikkat dağınıklığını ve başarısızlıkları getirmektedir. Oyunlardaki hızdan kaynaklanan hareketlilik, insanı her şeyden sıkılır hale getirmektedir.

  Beyin belki hızlı çalışmış olmakta ancak öğrenme ve algılama problemleri yaratmaktadır. Bilgisayar karşısında geçirilen uzun saatler beyinde fizyolojik bozukluklar yaratmaktadır. İnsanlar bu yüzden son yıllarda bu kadar çok baş ağrısı problemleri ile uğraşmaktadır.

  Yine yapılan birçok araştırma sonucuna göre, elektronik cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgalar, insan vücudunda en fazla beyni etkilemektedir. Sürekli ve uzun süreli bilgisayar kullanmak, beynin dengesini bozmaktadır. İnsanların son yıllarda bu kadar çok baş ağrısı çekmelerinin bir nedeni de bu elektromanyetik kirliliktir. Bilgisayarlar yanında, televizyon ve radyo dalgaları, telsiz dalgaları, baz istasyonları, cep telefonu sinyalleri ve yüksek gerilim hatları, elektromanyetik kirlilik yaratan başlıca kaynaklardır.

  Bugün için elektromanyetik kirliliğin insan vücuduna ne gibi zararlar verdiği belki tam olarak ortaya konmamıştır, ancak beyin yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olduğu artık şüphe götürmemektedir. Ayrıca neden son yıllarda Alzheimer hasta sayısında artma olduğu da düşünülmelidir.

  Bilgisayarla Baş Ağrısı Yapıyor

  Baş ağrısına ne iyi gelir” gibi sorular günümüzde daha çok sorulmaktadır. Ama bu soruyu sormak yerine, bilgisayar başında geçen sürenin nasıl düşürüleceğine kafa yormak gerekmektedir. Uzmanlar bu konuda beynin bozulan dengesinin yerine gelmesi için en azından üç ay bilgisayar oyunlarından uzak durmayı önermektedir. Hatta bu tür problem yaşayan öğrencilere, okula ara vermeleri bile önerilmektedir. Beynin bu süre içinde kendini tedavi etmesi ve normal fizyolojik yapısına dönmesi beklenmektedir. Bilgisayar bağımlılığı olan kişilere antidepresan türü ilaçlar etkili olmamakta, hatta durumu daha da kötüleştirmektedir. Bu yüzden “Baş ağrısına ne iyi gelir” sorusuna verilecek en doğru cevap, bilgisayarların esiri olmamak ve mümkün olduğunca bilgisayardan uzak durmaktır.

  Yakın bir zamanda gerçekleştirilen Dünya Çocuk-Ergen Baş ağrısı Kongresi’nde ülkemizde ilkokul öğrencilerinin yüzde 49’unun, ortaokul ve lise öğrencilerinin ise yüzde 76’sının baş ağrısı çektiği açıklanmıştır. İşin kötü tarafı anne ve babaların yüzde 35’inin bu durumdan haberleri olmadığı veya önemsemediğidir. Baş ağrısına neden olan faktörlerin başında fazla bilgisayar kullanımı gelmektedir. Bunu azalan uyku süreleri ve hareketsiz yaşam takip etmektedir.

  Sadece gençlerde ve çocuklarda değil, işleri gereği bilgisayar başında uzun süre geçirmek zorunda olan kişilerde de baş ağrısı en ciddi problemdir. Uzmanlara göre bilgisayarda çalışılan her 20 dakika için en azından yarım dakika gözleri kapatmak veya uzaklara bakmak, dinlendirici olmaktadır.

  Kaynak: www.biobilgi.com

  sponsorluicerik sponsorluicerik (82)
  3 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol