Bilinen dosya uzantılarını gizle sorunu

Windows 10 da Bilinen dosya uzantılarını gizle sorunu oluştu

hanay hanay (16)
7 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Denetim masası >klasör seçenekleri> görünümden "bilinen dosya uzantılarını gizle seçeneğinden onay kutusunu işaretliyorum. "Uygula" "Tamam" diyorum bakıyorum yine olmamış. her seferinde onay kutusunun içi boş oluyor. Tekrar yapıyorum olmuyor. Kayıt defterindeki yolu takip ederk söylediğini yaptım ama "değer değiştirilemiyor hata" uyarısı çıkıyor. Sorunu ne yazıkki hala çözemedim. .txt .jpg .avi  .rar şeklinde yazıyor.  :(

    Bitdefender programı kullanıyordum. Onu kaldırıp avastı kurdum. tarama yaptırdım. sorunu çözdüm. İlginiz için çok teşekkürler....  :)

    hanay hanay (16)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Sonra yeniden baktığında onay kutusundaki tik duruyormu yoksa her seferinde yine bu onayı yapmakmı gerekiyor? Yani onay işareti kendiliğnden kalkıyormu yoksa orada bulunduğu halde dosya uzantıları hala görünür halde kalıyormu? Birde "bilinen" ifadesine dikkat edilmelidir. Mesela mp3, avi, jpg vb. uzantılar gizlenecek ama "bilinen uzantılar kategorisinde bulunmayan tib vb uzantılar onay işaretine rağmen hala uzantı olarak görülmeye devam edecektir. Gizleme sadece çok bilinen ve çok rastlanan uzantılarla alakalıdır ve sadece bu çeşit uzantıları kapsar; yoksa bütün uzantıları değil.. temmuz 7 yıl önce
    • Mesajımın alt kısmına yeniden bak @hanay temmuz 7 yıl önce

    "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" bir problem (sorun) değil bir ayar ve tercih biçimidir. Ve zaten normalde "gizli" olması normaldir, olması gerekendir (varsayılan).

    Onay tikini koy ve çık. Nema problem..

    Eğer yanılmıyorsan ve gerçekten böyle bir problem yaşanıyorsa bunu Sistem Geri Yükleme ile düzeltebilirsin:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl yapılır? (tıkla)

    Edit:

    Problem virüs ve zararlılar ile alakalı gibi görünüyor. Alttaki programlarla ve ayrıca sistemde yüklü antivirüs programıyla kapsamlı bir sistem taraması yapmalısın; birde bu çözümü denemelisin:

    Malwarebytes nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Junkware Removal Tool nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Adwcleaner nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    Ayrıca Sistem Geri Yükleme çözümü tavsiyesinde bulunmuştum ama bununla ilgili birşey belirtmemişsin. Yaptınmı yapmadınmı bilemiyorum ama kestirme ve etkili bir çözüm yoludur. Denemediysen denemelisin.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

      Windows 10 bilinen dosya uzantılarını gizle çalışmıyor sorununun çözmek için şunu deneyin:

      1. Windows ve R tuşlarına basın.
      2. Açılan pencereye regedit yazın enter tuşuna basın.
      3. Kayıt defterinde şu yolu izleyin:
        HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced
      4. Advanced seçili durumdayken, sağ taraftaki pencereden HideFileExt değerini bulun ve çift tıklayın.
      5. Değer verisi 1 olursa uzantılar gizlenir, 0 olursa uzantılar gösterilir.
      6. Değişiklilkten sonra kayıt defterini kapatın.
      7. Masaüstünde F5 tuşuna basın.
      8. Yaptığınız ayara göre bilinen dosya uzantıları gizlenir ya da gösterilir.

      Bu şekilde çözülmesi gerekir.

      hakan hakan (15394)