Bilinmeyen bir dosyaya tıkladım,virüs bulaşmış olabilir mi?

Merhaba,bir ay öncesinde telefonuma 2 kere  mail yoluyla bir dosya gönderildi.Bir PDF dosyasıydı.Normalde asla açmam ama boşluğuma geldi ve açtım.Dosyanın içinde ingilizce piyango kazandın gibi yazılar yazıyordu.Sonrasında telefonuma format attım, ama virüs bulaşmış olma ihtimali var mı?

mertti mertti (1)
11 ay önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    PDF dosyaları doğrudan virüs içermemekle birlikte zararlı bir yazılım içeren dosyaların linkini barındırabilir.

    Eğer telefonda, PDF açan uygulamada bir güvenlik açığı varsa o zaman PDF dosyası açıldığında otomatik olarak zararlı yazılım telefona indirilebilir.

    PDF dosyasını açtığınızda bir uygulama yükleme ekranı geldi mi? Gelmediyse sorun yok. Eğer uygulama yükleme ekranı geldiyse mesela Adobe Acrobat Reader görünümlü bir yükleme ekranı (genelde Malware bilindik uygulamaların görünümüne bürünür) telefona virüs bulaşmış olabilir.

    Telefonlu rootlu ise telefonu sıfırlamak çözüm olmaz.  O zaman temiz bir fabrika ROM bulunup yüklenmesi gerekir.

    alattin alattin (16999)
    11 ay önce cevaplandı

      Herhangi bir ekran gelmedi.Telefonumu antivirüs yazılımları ile de taradım bir sorun çıkmadı.@alattin

      mertti mertti (1)
      11 ay önce cevaplandı

      • o zaman telefonunu temiz olarak kabul edebiliriz @mertti alattin 11 ay önce

      Merhaba,

      Antivirüs yazılımlarıyla telefonunuzu taradığınız ve herhangi bir sorun tespit edilmediği için büyük olasılıkla telefonunuzda zararlı bir yazılım bulunmamaktadır.

      Bu durumda, telefonunuzun güvende olduğunu söyleyebilirim. Ancak, önlem amaçlı olarak ilerleyen zamanlarda da bilinmeyen veya güvenilmeyen kaynaklardan gelen dosyaları açmaktan kaçınmanızı ve güvenilir kaynaklardan indirme yapmanızı öneririm.

      Virüslere karşı korunmak için telefonunuzdaki işletim sisteminin ve uygulamaların güncel olmasını sağlamak, güçlü bir parola kullanmak ve gereksiz uygulamaları kaldırmak da önemlidir. Ayrıca, e-posta veya mesajlar gibi iletişim araçlarıyla gelen şüpheli dosyalara karşı dikkatli olmanızda fayda vardır.

      ilkaybaki16 ilkaybaki16 (572)
      11 ay önce cevaplandı